Besin öğelerinin Faydaları Ve Zararları Dengesiz Ve Düzensiz Beslenme Nedir

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 13 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır. Besin öğelerinin Faydaları Ve Zararları Dengesiz Ve Düzensiz Beslenme Nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arkadaşlar Besin öğelerinin Faydaları Ve Zararları Dengesiz Ve Düzensiz Beslenme Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, besin öğelerinin faydaları ve zararları ve dengesiz ve düzensiz beslenme nedir hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  beslenmenin zararları anlatan şiir dengesiz ve düzensiz beslenmenin zararları nelerdir yanlış beslenmenin zararları dengesiz beslenmenin zararları sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları ve zararları

  [​IMG]

  Dengesiz Beslenme Ve Yanlış Pişirmenin Zararları  Dengeli Beslenme Şart


  Büyüme, gelişme, sağlıklı ve verimli olarak uzun süre yaşamak için gerekli olan enerjiyi ve besin öğelerinin her birini yeterli miktarlarda sağlayacak olan besinlerin, besleyici değerlerini yitirmeden, sağlık bozucu duruma getirmeden en ekonomik şekilde almak ve vücutta kullanmaktır. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumu <<dengeli beslenme>> deyimi ile açıklanır.

  Bu besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınmazsa yeterli enerji oluşamadığı; vücut dokuları yapılamadığından <<yetersiz beslenme>> durumu meydana gelir.

  İnsan yeterince yemesine karşın, uygun seçim yapamadığı ya da yanlış pişirme yöntemi uyguladığı için bu besin öğelerinin bazılarını alamayabilir. Bu durumda o besin öğesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilmediğinden yine sağlık bozulmuş olur. Bu durumda da <<dengesiz beslenme>> meydana gelmiş olur.

  Yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında vücudun büyüme, gelişme ve normal çalışmasında aksaklıklar olacağından yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir demek hiçte yanlış bir söz olmaz.

  Dengeli beslenme besin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve alınan besinlerin sağlayacağı enerji göz önünde bulundurularak sağlanabilir. Dengeli beslenme söz konusu olduğunda kişinin yaşam biçimi, zevkleri, yeme alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

  Nasıl dengeli beslenebileceğimize değinmeden önce besin gruplarına bir göz atmada, onları biraz tanımada fayda vardır.

  Dengesiz beslenme ve yanlış pişirme teknikleri kansere zemin hazırlar

  Hatalı ve dengesiz beslenme alışkanlıkları ile besinleri yanlış hazırlama ve pişirme yöntemlerinin, kanser oluşumunda rolü büyüktür. Kanserin oluşumunda etkili olan faktörler, kalıtım, beslenme ve çevre faktörleridir Farklı kaynaklara göre kanser oluşumunun beslenme ile ilgisinin ortalama %35 oranında olduğu kabul edilmektedir. Kanser süreci; hücrelerin kansere dönüşümü, kanser gelişimi ve kanserin ilerlemesinden oluşur. İnsanlarda kansere dönüşüm birçok kanser türü için tanıdan 10-15 yıl öncesindedir. Tanısal metotlar geliştikçe erken tanısı da mümkün olmaktadır. Beslenme şeklinin kanser sürecinin bu tüm basamaklarında etkili olduğu kabul edilmektedir.
  13 Temmuz 2013
  #1
 2. Besin öğelerinin Faydaları Ve Zararları Dengesiz Ve Düzensiz Beslenme Nedir Cevapları

 3. bu ne kötü
  28 Aralık 2013
  #2
soru sor

Besin öğelerinin Faydaları Ve Zararları Dengesiz Ve Düzensiz Beslenme Nedir

Alakalı Aramalar:

 1. beslenmenin yararları ve zararları

  ,
 2. besin ögesinin zararları yararları ve faydaları

  ,
 3. dengeli beslenme zararlari ve zararları

  ,
 4. dengeli beslenmenin yararları ve zararları,
 5. besin öğelerinin zararları ve faydaları nelerdir