Beş Paralık Roman - Bertolt Brecht

İsimli konu WH 'Kitap Özetleri' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 22 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Beş Paralık Roman - Bertolt Brecht hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Hakkında

  Tiyatronun en büyük ustalarından Brecht'in, klasikleşen metni Üç Kuruşluk Opera'nın ardından yazdığı Beş Paralık Roman, para uğruna dilencilik dernekleri kuran, cinayetler işleyen, yalancı şahitlik yapan, milli felaketlere yol açan ve hatta “âşık” olan, kısacası insani olanın her zaman temiz olmadığını gösteren insanların dünyasını “satirik” bir dille anlatıyor.

  Brecht'in farklı bir üslupla yazdığı bu romanda sıra dışı karakterlerle ve diyaloglarla kurduğu dünyanın, günümüz mülkiyet ve para dünyasıyla benzerliği, eserin klasikleşmesinin haklı nedenlerini ortaya koyuyor. Beş Paralık Roman, Sevgi Soysal'ın özgün ve incelikli çevirisiyle tekrar Türkçe'de.

  “Brecht hem sömürülenlerle, hem de sömürenlerle ilgilenir. Değişik tarihsel dönemleri bir arada incelemesinin ve gangster tiplerini Dickens zamanının tempo ve dış görünüşünü yansıtan bir Londra'ya yerleştirmesinin nedeni budur.”
  WALTER BENJAMIN
  Brecht'i Anlamak - Brecht'in "Beş Paralık Roman"ı

  [​IMG]


  Künyesi


  Bertolt Brecht
  · İletişim Yayınları
  · Basım Tarihi : 03 - 2011
  · ISBN : 9789750508707
  · Sayfa Sayısı : 359
  · Çevirmen : Sevgi Soysal

  · Etiket Fiyatı : 20.00 TL
  22 Mart 2011
  #1
 2. Beş Paralık Roman - Bertolt Brecht Cevapları

soru sor

Beş Paralık Roman - Bertolt Brecht