Beraat Gecesinde Nasıl İbadet Edilir

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 5 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Beraat Gecesinde Nasıl İbadet Edilir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Beraat Gecesinde Nasıl İbadet Edilir

  Beraat kurtuluş anlamı gelir. Kuşkusuz bir mümin için en büyük kurtuluş Allah’ın af ve mağfiretine mazhar olmaktır. Allah’ın rahmeti ve merhametiyle kulların af ve mağfireti için sunduğu fırsatlardan biri de mübarek beraat kandilidir. Bu geceyi samimi bir şekilde ihya eden ve değerlendiren bir mü’min kul hakkı hariç tüm günahlarından kurtulabilir.

  Peygamber efendimiz (sav) bir hadisinde "Şüphesiz Allah Teâlâ Şaban ayının onbeşinci gecesi (Beraat gecesi) dünyaya en yakın olan semaya (keyfiyyeti bizce meçhul bir şekilde) iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları (veya günah sahiplerini) bağışlar" (İbn Mâce, H. no: 1389).

  Bu gece diğer gecelere göre pek çok fazileti olan bir gecedir. Bediuzzaman Said Nursi beraat kandilini şöyle belirtir.

  “Herbir hasenenin Leyle-i Kadir'de otuzbin olduğu gibi, bu Leyle-i Berat'ta herbir amel-i sâlihin ve herbir harf-i Kur'anın sevabı yirmibine çıkar. Sair vakitte on ise, şuhur-u selâsede yüze ve bine çıkar. Ve bu kudsî leyali-i meşhurede onbinler, yirmibin veya otuzbinlere çıkar. Bu geceler, elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için elden geldiği kadar Kur'anla ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır.” ( Said Nursî Şualar: 505)

  Manevi açıdan büyük bir öneme sahip olan bu gecenin en güzel şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle bu gece malayani boş ve faydasız işlerden yüz çevirmek, her bir dakikasının çok değerli ve kıymetli olduğunu bilerek değerlendirmek gerekir.

  Bu geceyi çeşitli şekillerde ihya edilebiliriz. Bunların başında Allah’ın kelamı olan Kur’an-ı Kerim’i okuyup ve anlamak ayetler üzerinde tefekkür etmektir. Bunun dışında tevbe ve istiğfar ile Allah’tan af ve mağfiret dilemek, peygamber efendimize salavat getirmek, namaz kılmak ve dua etmektir. Ayrıca bu gece Kur’an da ve hadislerde geçen dualar okunur, cevşen , Evrad- Kudsiye gibi dualarlar dua edilebilir.
  5 Ocak 2017
  #1
 2. Beraat Gecesinde Nasıl İbadet Edilir Cevapları

soru sor

Beraat Gecesinde Nasıl İbadet Edilir