Bebeklerdeki dudak damak yarıklarının görülme sıklığı şaşırtıyor

İsimli konu WH 'Web Tasarım ve Hazır Kodlar' kategorisinde, kardo534 üyesi tarafından 24 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. Bebeklerdeki dudak damak yarıklarının görülme sıklığı şaşırtıyor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bebeklerdeki dudak damak yarıklarının görülme sıklığı şaşırtıyor
  Dudak yarıklı veya dudak damak yarıklı bebeklerin yaklaşık yüzde 10’unda diğer organlarda ve yapılarda da sorun olabileceğine dikkat çeken Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır, izole damak yarıklı bebeklerde bu oranın yüzde 30’a yaklaştığını ve başka yerlerde de sorun olma olasılığının daha yüksek olabildiğini ifade etti.

  En sık kalp damar yapısal rahatsızlıklarının görüldüğünü belirten Prof. Dr. Hakan Ağır, genetik konsültasyonun bu nedenle çok önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Hakan Ağır, anne veya babadan herhangi birisinde DDY(dudak damak yarıkları) varsa, DDY lı bir bebeğin tekrar dünyaya gelme olasılığının yüzde 2-5 arasında olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Hakan Ağır, ‘’Eğer ikinci bir DDY’lı varsa üçüncüsünün dudak yarıklı gelmesi şansı yüzde 10-14 tür. Damak yarığı için bu risk yüzde 8’dir. Damak yarıklı çocuklarda yüzde 5 ile yüzde 15 arasında dirençli konuşma bozukluğunun düzelmesi için ameliyat yapılmaktadır. Sıklıkla genizden yani boğazın gerisinden doku damağa eklenir veya yanlardan arkaya taşınır. Bu ameliyat hastanın probleminin ciddiyeti ve konuşma terapisine yanıtına göre 4,5-6 yaş arası yapılmaktadır’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Anlaşılacağı üzere Dudak Damak Yarıklarının sanıldığı kadar az görülmediğinin altını çizen Prof. Dr. Hakan Ağır, her yıl ülkemizde bu soruna sahip 1500 ile 2500 bebeğin dünyaya geldiğinin tahmin edildiğini ve dolayısı ile çok nadir bir durum olmadığını anlattı.

  “En fazla görünen tek taraflı dudak damak yarıkları”

  Prof. Dr. Hakan Ağır, ‘’Tarafımızca yapılan bir ön çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye’deki oran daha önce ki çalışmalarda belirtilenle paraleldir. Görülme sıklığı her 700 ile 1000 canlı doğumdan birdir. Görülme sıklığı en fazla olanı tek taraflı dudak damak yarıklarıdır. Onu Damak yarıkları takip eder. Yarık küçük dil, çatallı küçük dil diye tabir edilen yarık aslında en sık görülen tiptir ve toplumda sağlıklı bireylerde yüzde 1-2 oranında görülebilir. Bunların çok önemli kısmı fark edilmez ve bir soruna da yol açmaz. Bebekte çatallı küçük dil fark edildiğinde mutlaka dudak damak yarık cerrahı bebeği görmelidir. Aksi takdirde konuşma sorunu olmadığı sürece kapatılmaları gerekmez’’ dedi.

  Dudak Damak Yarıklarının en sık görülen yüz bölgesi doğumsal problemlerinden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hakan Ağır, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre hesaplandığında her yıl ülkemizde 1500 ile 2000 arası dudak damaklı bebeğin dünyaya geldiğinin tahmin edildiğini belirtti.

  “Gebelik öncesi takibin ve doğum sonrası kontrollerin önemi”

  Gebelik döneminde yapılan rutin ultrason incelemelerde damaktaki yarıkları görmenin ve tanımlamanın çok zor olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hakan Ağır, dudaktaki yarıklarda ise yarık geniş ve özellikle iki taraflı ise yüzün ultrasonda görülmesi durumunda tanımlanabildiğine dikkat çekti.

  USG de ana rahmindeki bebeğin yüz pozisyonunun da önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hakan Ağır, rahme yaslanarak gizlenen yüzlerde yarıkların görülemeyeceğini, diğer yandan rahme yaslanarak şekli değişebilen yüzde yarıkların tanımlanmasının yine çok zor olabileceğini belirtti. Bu konuda ultrasonu yapan doğum uzmanının bilgi beceri ve deneyimi kullandığı cihazın gelişmişliği kadar önemlidir. Doğum sonrası ilk 24-72 saat içerisinde bebeğinizi değerlendiren cerrahın gerekli görürse diğer konsültasyonları isteyebileceğini de hatırlatan Prof. Dr. Hakan Ağır, örneğin daha detaylı bir pediatri değerlendirmesinin, diğer uzuvlarda örneğin ellerde ayaklarda veya başka organlarda doğumsal ek anomaliler olması halinde ilgili alan uzmanlarından da konsültasyon istenebileceğini sözlerine ekledi.

  Prof. Dr. Hakan Ağır, örneğin damak yarıklı bebeklerde kalp ve büyük damarlardaki doğumsal anomali riski nedeni ile pediatrik kardiyolojiden konsültasyon istenebileceğini, yine ileriye dönük hasta takip ve tedavi başarısı açısından doğum sonrası ilk 2-3 hafta içerisinde ilgili ortodontistin görmesinin doğru olacağının da altını çizdi.

  “Dudak damak yarıklı bebeklerin takibi ve tedavisi”

  Dudak Damak Yarıklı bebeklerin tedavisinin bir takım işi olduğunu ve bu takımın kaptanının plastik cerrahi uzmanı olduğundan bahseden Prof. Dr. Hakan Ağır, plastik cerrahın bu konuda yeterli ve gerekli eğitimi almış, beceriyi kazanmış olmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Hakan Ağır, takımın diğer önemli üyelerinin; ortodontist, konuşma terapisti, çocuk diş hekimi, çocuk doktoru, KBB uzmanı, bunun yanı sıra sosyal hizmetler uzmanları, genetik uzmanı ve ağız cerrahı olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.


  Yüz Çene Anomalisi Tedavisi
  Yüz ve çene bölgesinde doğuştan gelen bozukluklar sık vücudun diğer bölgelerine göre daha sık görülebilmektedir. Bu bozukluklar genetik olabildiği gibi özellikle hamilelik sürecinde sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanımı veya bazı ilaçların kullanılması sonucunda da ortaya çıkabiliyor.

  Bu anomali türünde deformasyonlar ve şekil bozuklukları ayrı şekilde ele alınmaktadır. Deformasyon vücudun bir parçasının şeklinin değişmesidir. Şekil bozukluğu ise bebek daha anne karnındayken meydana gelen durumlardır. Ancak bu bozukluklar sadece şekil bozukluğu ile sınırlı değil aynı zamanda fonksiyonel bozukluklara da neden olmaktadır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı

  Prof. Dr. Hakan Ağır, konu ile ilgili merak edilenleri ve tedaviyi anlattı.

  Anomalilerin Nedenleri

  Yüz ve çene anomalileri genellikle genetik nedenlere bağlı olmaktadır. Özellikle dudak damak yarığı gibi bozuklukların görülmesinin en büyük nedeni birincil ya da ikincil derece akrabalarda da bulunmasıdır. Ancak bunun dışında çevresel etmenler, toksik maddelere maruz kalma, hamilelik sürecinde sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanımı gibi faktörler de sadece yüz ve çene değil birçok başka anomaliye de yol açabilmektedir. Doğumdan sonra travmaya bağlı deformasyonlar da etmenlerin arasında yer almaktadır. Bu anomalilere çocuğun gelişimini tamamlamadan müdahale edilmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tedavi süreci ve yöntemleri dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Tedavi genellikle anomalinin şekli büyüklüğü, fonksiyona olan etkisi ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.

  Tedavi Yöntemleri

  Tedavi yöntemi meydana gelen anomaliye ve hastanın gelen durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çocukluk döneminde meydana gelen yüz ve çene anomalileri çocuğun gelişimi göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Çocuklarda görülen çene anomalileri arasında open bite anomalisi, sınıf 2 anomalisi, sınıf 2 divizyon 2 anomalisi, sınıf 3 anomalisi ve üst çene darlığı yer almaktadır. Bu anomaliler aynı zamanda ortodonti anomaliler olarak da bilinmektedir. Doğumdan önce ya da çocukluk döneminde meydana gelen bu bozuklukların giderilmesi ile çocukların hayat kalitesi önemli ölçüde arttırılmakta ve bozukluklardan dolayı meydana gelen nefes alma ya da yemek yeme problemi gibi problemler ortadan kalkmaktadır.

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı

  Prof. Dr. Hakan Ağır

  www.dudakdamakyariklari.com

  Facebook: @dudakdamakyariklari

  Instagram: @dudak.damak.yariklari

  YouTube-Dudak Damak Yarıkları
  24 Ağustos 2020
  #1
 2. Bebeklerdeki dudak damak yarıklarının görülme sıklığı şaşırtıyor Cevapları

soru sor

Bebeklerdeki dudak damak yarıklarının görülme sıklığı şaşırtıyor