Bebeklerde Hepatit B Aşısı ve Önemi

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, naturelstore üyesi tarafından 9 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Bebeklerde Hepatit B Aşısı ve Önemi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [B]Bebeklerde Hepatit B aşısı[/B]

  Hepatit B virüsü aşısı, parçalanarak hastalık yapma kabiliyeti ortadan kaldırılan ve etkisiz hale getirilen virüsün bazı altbirimleri alınarak hazırlanmaktadır. Bugün tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan Hepatit aşılarının hastalık yapma ihtimali kesinlikle yoktur. günümüzde geliştirilen modern aşılar sayesinde bu hastalığa karşı yüksek oranda bir korunma söz konusudur.

  [​IMG]

  Hepatit - B hastalığı , doğum olayı esnasında perinatal olarak bebeğe bulaşabilmektedir. Asemptomatik yani herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen, ancak,buna karşılık Hepatit-B hastalığını bulaştırabilen HBsAg taşıyıcılarından doğan bebeklerin %30-50 kadarı, birinci yaşlarını doldurduklarında hastalık etkeni ile bulaşmış oldukları tesbit edilmiştir. Bunun için tüm anneler doğum öncesi Hepatit-B yönünden araştırılmalı ve durumuna göre doğacak bebeğe yönelik tedbirler planlanmalıdır.

  Hepatit -B aşısı, bugün tüm bebeklere ilk bir yıl içinde uygulanmaya koyulmuştur. Birçok araştırma belirli nüfus gruplarının, Hepatit-B gelişmesi bakımından daha büyük risk taşıdıklarını ortaya çıkarmıştır. Hepatit-B aşılamasının henüz virüsle temas etmediği tesbit edilen ve risk grubu olarak tanımlanan sağlık ve yardımcı sağlık personeli, heodiyaliz uygulanan hastalar , sık kan transfüzyonu yapılanlar ,kronik taşıyıcı olarak adlandırılan kişilerin eş ve aile fertleri ile eş cinseller ve fuhuş sektöründe iş tigal edenlere mutlak suretle uygulanması önerilmektedir.

  Pnömokok Aşısı ; Pnömokok aşısı ,zattüre hastalığına yol açan başlıca mikropların etkisiz hale getirilmesi ile hazırlanan karma bir aşıdır. Aşı , zatürre ve beyin iltihabı nedeni olan pnömokok adlı mikrobun 23 değişik tipine karşı koruyucu olacak şekilde hazırlanmıştır. Mikrobun bu türleri %95 sıklıkla görülen leri arasından belirlenmiştir. Pnömokok aşısı, 18 aylıktan büyük bebekler ile tüm çocuk ve erişkinlere önerilmekte ise de dalağı alınmış yada bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere ise uygulanması zorunlu sayılmaktadır. Pnömokok aşısı, tek toz şeklinde uygulanır ve daha sonra her 5 yılda bir hatırlatmak için repel dozu yapılabilir.

  Bebeklerde Grip Aşısı ; Grip virüsünün belirlenmiş binlerce tipi olmakla beraber , bunların hepsi her sene salgın yapmaz. Dünya sağlık teşkilatı her yıl salgın yapması beklenen grip virüsü türlerini tesbit etmekte ve her yıl onlara karşı hazırlanan özel grip aşısını önermektedir. Bu şekilde grip aşısı ,her yıl yenilenmekte ve aşı o yıl salgın yapması beklenen grip tiplerini içermektedir.

  6 ay 3 ayaş arası çocuklarda ; İlk kez yapılıyorsa : bir ay ara ile 2 yarım doz uygulanır. Daha önce grip aşısı ile aşılanmış çocuklarda 1 yarım doz yapılır.

  3- 9 yaş arası çocuklarda ; İlk kez yapılıyorsa : Bir ay ara ile 2 tam doz uygulanır. Daha önce grip aşısı ile aşılanmış çocuklarda : 1 tam doz yapılır. 10 yaş üstü erişkin ve çocuklara her yıl tek toz uygulanmaktadır.

  Aşı Takvimi ; Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda çocuklara uygulanacak her aşı için belirli bir dönemde bağışıklık kazandırmayı hedefleyen bir aşı takvimi geliştirilmiştir.

  Elde edilen deneyimler sonucunda aşağıdaki aşı takviminin uygulanması kabul görmektedir.

  0-1 Ay Çocuklarda BCG ( Verem,Tüberküloz),Hepatit-B 1.Doz.

  3-4 Ay Çocuklarda Karma ve (Difteri-Boğmaca-Tetanoz) ve Çocuk Felci (polio)/1.doz.Hepatit-B 2.Doz.

  6 Ay Çocuklarda Karma ve Çocuk Felci / 3.Doz

  9 Ay Çocuklarda Kızamık

  15.Ay Çocuklarda Hepatit-B Rapel

  18 Ay Çocuklarda (1,5 yaş) Karma ve Çocuk Felci / Rapel (Tekrar)

  4-6 Yaş Çocuklarda Difteri - Tetanoz,Çocuk Felci / Rapel, Hepatit-B Rapel

  Kaynak : Annenin Rehberi Kitabı Uzm.Dr.Hayati Bice
  9 Ağustos 2016
  #1
 2. Bebeklerde Hepatit B Aşısı ve Önemi Cevapları

soru sor

Bebeklerde Hepatit B Aşısı ve Önemi