Bebek Ne Zaman Duyar

İsimli konu WH 'Anne Ve Çocuk' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 2 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Bebek Ne Zaman Duyar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bebek Ne Zaman Duyar
  bebek ne zaman duymaya başlar - anne karnındaki bebeklerde duyma - doğum öncesi bebeklerde duyula ne zaman faaliyet gösterir
  BEBEK NE ZAMAN DUYAR?
  bebek ne zaman işitirEvliliğin meyvesi olan bebekler, ebeveynleri en mutlu eden varlıklardan birisidir. Hele hele onların sizlerin seslerinize tepki vermesi, mutluluğunuza mutluluk katmaktadır.

  Peki, bebekler ne zaman sizin sesinizi duymaya ve ayırt etmeye başlar? Bu soruların cevabı sizler için çok önemlidir. Ya bebek için? Bir bebek için iletişim, onun beslenmesi kadar önemlidir. Sevildiğini ve önemsendiğini hisseden bebekler, sonraki hayatında yaşamla ve kendileriyle barışık bireyler olarak hayata atılıyor.

  Bebeklerin duyma dâhil, diğer duyu organlarının faaliyetleri doğum öncesi 8. haftadan itibaren başlar. Bebek, ilk olarak annenin kalp atışlarına ve sesine tepki veriyor. Anne karnındaki bir bebek dışarıdan gelen bazı seslerle de teskin olabilmekte veya hırçınlaşabilmektedir.

  Uzmanlar, hamileliğin 13. haftasından itibaren bebekler sesleri algılayabildiğini, bu nedenle annenin karnını okşarken bebekle konuşmasının olumlu etki oluşturduğunu belirtmektedirler. Bebeğe karşı olumlu ve alçak sesle konuşulması gerektiğini de vurgulanmaktadırlar. 32. haftadan itibaren ise tepki vermeye başlar. Bu zaman diliminde annenin bebekle hoş bir iletişime geçmesi, bebeğin duygusal gelişimine olumlu katkıda bulunur. Aksi durumdaki bir iletişimde ise yani hakaretlerle dolu bir gebelik muhtemelen doğacak bebeğin huzursuz olmasını sağlayacaktır.

  Doğum sonrası dönemde ise bebekler duyarlar ve tepki verirler. Genelde ani ve gürültülü seslerden ürkmektedirler. Doğumdan sonra bebeğin kulağında veya işitmesinde bir sorun olup olmadığı doktor tarafından işitme testi uygulanarak anlaşılabilir.

  Bebekler genelde;

  Bir aylık: Sesleri ayırt edebilir.
  Üç aylık: Bir ses duyduğunda o yöne doğru bakabilir.
  Dört aylık: Sesin yerini bulabilir.
  Beş aylık: Alt ya da üst taraftan gelen sesleri bulabilir. Tonlarını ayırt edebilir.
  Altı aylık: Kendi adını tanır. Sesleri birleştirebilir.
  On aylık: Bazı nesnelerin adlarını bilir. Küçük komutlara uygun davranabilir.

  2 Mart 2011
  #1
 2. Bebek Ne Zaman Duyar Cevapları

soru sor

Bebek Ne Zaman Duyar

Alakalı Aramalar:

 1. anne karnında bebekle neler konuşulmalı

  ,
 2. bebeğim iki aylık ne zaman duyar