Bayır Turpu

İsimli konu WH 'Biyoloji' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 14 Kasım 2011 tarihinde yazılmıştır. Bayır Turpu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. (Armoracia rusticana yada Cochlearia armoraica)
  Turpgiller familyasındandır.Diğer adları acırga, eşek turpu, kara turp, yaban turpu, yabani kaşkotu.50-150 cm boylarında, yumru köklü, çok yıllık, kültürü yapılan bir bitkidir.Ezilip yaralandığında yakıcı bir koku yayan, ucu sivri, yumurtamsı, ince dişli kenarlı, dalgalı, boyları bazen bir metreye yaklaşan, saplı,iri yaprakları vardır.Haziran-temmuz aylarında yaprak koltuklarında beyaz yada bazen mavi salkımlar halinde çiçekler açar.
  Anayurdu Akdeniz çevresi olmakla beraber, ılıman iklime sahip bütün bölgelerde, Avrupa’da, ABDde ve ülkemizde üretimi yapılır.

  Üretim tohumladır ama kökleri bölünerek yada kökten alınan kalemdede yapılabilir.
  Antik bir oyunda bayırturpuyla ilgili şöyle bir cümle geçer:”turpun değeri kurşunla, pancarın değeri gümüşle, bayırturpunun değeri altınla ölçülür.”Bayır turpu musevilerin geleneksel acılı bitkilerindendir.

  Sonbaharda topraktan çıkarılın yumru köklerin dışı sarımsı içi beyaz ve etlidir.
  Genel olarak taze yada salamuraya yatırılmış kökü kullanılır.Tazesi rendelenerek kurutulmuşuda ender olarak toz halinde.Bu kök kendi halindeyken kokmaz, ama kesilir yada çizilirse, keskin, ve çok güçlü,göz yaşartıcı, düzensiz bir koku salgılar.10-20 dakika sonra bu koku yok olur.

  Çiğken keskin lezzetli ve hafif acı yaprakları salatalara girer.Sebze olarak pişirildiğinde acılık azalır,hatta kalmaz.Bayırturpu günümüzde yemeklere , salatalara eklenerek kullanılır.Yağlı yemeklerin sindirimini kolaylaştırır.Dana rosto ile bayırturpu sosu iyi gider.
  Yumru kökün bileşiminde glikozit, sinigrin, hardal yağı, C vitamini ve kalsiyum, sodyum,magnezyum gibi mineraller bulunur.İştah açıcı,sindirim kolaylaştırıcı,idrar,gaz ve balgam söktürücü,idrar yolları rahatsızlıklarını iyileştirici, mikrop öldürücü,soğuk algınlığını giderici ve hafif ishal edici etkileri vardır.

  Eklem ağrıları içinde çiçekli yapraklar ağrıyan yere lapa olarak uygulanır.Rendelenmiş bayırturpu romatizma ağrılarıyla çeşitli cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
  Sirkesi istah açar.Bu sirkeyi elde etmek için 5 yemek kaşığı rendelenmiş taze bayırturpu 1 şişe sirke içine katılır ve iki hafta bekletilir.Sonra günde iki-üç kaşık içilmesi iştah açmanın yanında ,sindirimide kolaylaştırır.
  Dikkat bayırturpunu hamile hanımlarla böbrek sorunu olanlar fazla kullanmamalıdır.
  14 Kasım 2011
  #1
 2. Bayır Turpu Cevapları

 3. Yaban (Bayır) Turpu Nedir?

  Yaban turpu veya en çok bilinen diğer adıyla bayır turpu (Armoracia rusticana) yabani olarak dağlık alanlarda kendiliğinden yetişen turp çeşididir. En fazla 100 cm büyüyen turp, çoğunlukla beyaz ve krem renkli olmaktadır. Etli, damarlı ve derin kök saplı olan bitki, otsu bir yapıya sahiptir. Kendisi her ne kadar toprağın altında olsa da yapraklarından tanınan yaban turpu, parlak ve koyu yeşil yapraklara sahiptir.

  En fazla 30 cm büyüklüğünde olan yaprakları çoğunlukla tüysü yapıya sahiptir. Çiçekleri ise beyaz renkli ve çanak yapıda olmaktadır. Yaban turpunun içinde nişasta, C vitamini yanı sıra şeker, reçine, glutamatin, eterik yağ bulunmaktadır. Bilhassa C vitamini ihtiyacı olan kişiler için en çok önerilen besinler arasında yer almaktadır.

  Yaban Turpu Nasıl Kullanılır?

  Yaban turpunun kullanımı çoğunlukla toz şeklindedir. Böyle kullanıldığında macun ve merhem yapmak da oldukça kolay olmaktadır. Taze temin edildiğinde rendelenerekkullanılması çok daha faydalı olan turp, tüketilirken başka bitkilerle birlikte kullanılmalıdır. Özellikle elma sirkesi ile karıştırılarak tüketildiğinde kansere karşı çok daha etkili olmaktadır. Elma sirkesi hakkında bilgi almak için tıklayın.

  Yaban turpunun yalnızca etli kısmı değil yaprak ve çiçek kısmı da oldukça faydalıdır. Bu nedenle yaprakları, çiçeklerle birlikte ezerek lapa haline getirin. Sonrasında bez yardımıyla ağrıyan bölgenize sürüp bağlayın. Bu şekilde bölgesel ağrıların önüne geçebilirsiniz. Tüm bunlarla beraber özellikle turşu ve salatalara karıştırılarak tüketildiğinde de lezzetli bir besin olacaktır.

  Kaynak
  27 Nisan 2018
  #2
soru sor

Bayır Turpu

Alakalı Aramalar:

 1. yaban turpu nerede satılır

  ,
 2. yaban turpu nereden alınır

  ,
 3. bayır turpu nerede satılır

  ,
 4. yaban turpu nerede bulunur,
 5. bayır turpu