Bartın Hangi Bölgede?

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Bartın Hangi Bölgede? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Bartın Nerede?, Bartın Hangi Bölgemizdedir, Bartın Hangi Bölgemizde Bulunur, Bartın Hangi Bölgede Yer Alır?, Bartın Hangi Coğrafi Bölgededir?

  [​IMG]

  Bartın ili, Karadeniz Bölgesinde yer alır. Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi‘nde Batı Karadeniz Bölümünde küçük bir ildir. 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. ili olmuştur. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur. Orman bakımından zengin olan ilin büyük bir kısmı Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın Çayı Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsudur.

  [​IMG][​IMG]

  Batı Karadeniz Bölgesinin, 410 53′ kuzey enlemi ile 320 45′ doğu boylamı arasında yer alır. Kuzeyini 59 km’lik sahil şeridiyle Karadeniz çevrelerken, doğuda Kastamonu, doğu ve güneyde Karabük, batıda ise Zonguldak illeriyle komşudur. Yüzölçümü 2143 km²’dir. İl merkezinin rakımı 25 m’dir.

  [​IMG]
  17 Ocak 2017
  #1
 2. Bartın Hangi Bölgede? Cevapları

soru sor

Bartın Hangi Bölgede?