Bana gerçekten yardım etmeniz gerekiyor!

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, eylemaydin üyesi tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde yazılmıştır. Bana gerçekten yardım etmeniz gerekiyor! hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. merhaba,

Ben 28 yaşında 3,5 yıllık evli bir bayanım. evlendiğimin 3.ayında eşimden şiddet gördüm son 8 ay herhangi bir şey yapmıyor. Psikolojik travma geçiriyorum ve bunu ne kendi ailem ne de eşimin ailesine anlatamıyorum. Herkes bitirmemen için ve kendileri sıkıntı çekmesin diye gayret ediyor, ancak benim içimde ne yaşadığımı hiç düşünen yok. Artık konuşamamaya başladım, içime kapanmaya, insanlara karşı sorumluluk taşımamaya, hatta bazen hayatıma kasdetmeye kadar aklıma herşey gayet normalmiş gibi geliyor. Şuanda çalışıyorum, ancak işte de verimli olamıyorum. Eşimin ağır doğu kültürü ve gelenekleri sebebi ile ayrılmama konusunda sürekli tehdit ediyor kendisi, ya da mahkemelik olsak dahi beni rahat bırakmayacağını söylüyor.
    Artık insanların bana kötü ya da acı bir söz söylemesine gerek kalmadan komik ya da güzel bir duruma bile ağlamaya başladım. Açık bir şekilde durumumun hiç iyiye gitmediğini görüyorum!

Ciddi olarak yardımcı olabilecek kimse varmı?
    6 Aralık 2011
  2. Bana gerçekten yardım etmeniz gerekiyor! Cevapları

3. Bi süre ortamdan uzaklaşmanız gerekıyor.Çoçugunuz var mı bılmıyorum ama aılenızın yanına kalmaya gıdın bunu esınıze anlatın.Ama anladıgım gıbı ıse eger eşiniz size kulak asmayacaktır.Durum gerçekten ciddi bi aile danısmanına gıdebılme şansınız var mı?:uzgun:
    6 Aralık 2011
  4. Eşinizle konuşun, analitik düşünün, onunla ortak bir noktada buluşmaya çalışın.
    Eğer, eşinizle beraber devam etme şansınız yoksa, ayrılmanız gerekebilir. Ama bu son çare olmalıdır. Korkmanız çare değil..
    İslami ahlak kurallarını okuyun ve bu kuralları uygulamaya çalışın..
    selamlar.
    13 Haziran 2012
  5. Ben bir bay olarak yorum yapacam.
    Eşinizin yanına gidip. Onu en yakın hissettirecek cümleyle yaklaşın ( Aşkım, Birtanem, Her Şeyim veya daha özel ) Ardından Ben seni çok seviyorum ve mutlu etmek istiyorum ne istersen yaparım ama ne olur bana biraz daha iyi davran benim sana ihtiyacım var. Sen çok önemlisin benim için. Önemini kalbinizden geldiği gibi yansıtın. Eminimki güzel bir kahvaltıyla gününüz ve ileriki zamanlar çok güzel geçiçek:) Haberınızı beklıyorum
    24 Haziran 2012
  6. Öncelikle çok üzüldüğümü belirtmek isterim...Umarım yuvanız dağılmaz.ALLAH eşinize hidayet verir de, sizin ona ALLAH tan bir emanet olduğunuzun bilinciyle korur kollar ve sefkat gösterir...Bunlar temennilerim.
    Biz insanız.Zor bir psikolojik baskı altında olduğunuz belli.Yılmayın ve yanlış bir hareket içine girmeyin.Sorununuzu tabiki ilk olarak eşinizle konuşarak çözmeye çalışın.Olmuyorsa sözü geçen tarafsız bir aile yakınından destek isteyebilirsiniz.O da çözüm olmaz ise uzman yardımına başvurun.Dilerim buraya kadar izlenecek yolda bir çözüm bulunur...

Bir de Mor Çatı adında bir vakıf var.Son ihtimal onu da değerlendirebilirsiniz.
    Mor Çatı’nın şiddet gören kadınlarla ilgili yaptığı çalışmalar ve barınma şartları

Türkiye'nin bağımsız tek sığınağı olan Mor Çatı’ya, şiddete maruz kalan kadınlar çocukları ile birlikte kabul ediliyor. Erkek çocuklar, belediye ve devlet sığınaklarına on iki yaşına kadar alınıyor. Bu yaşın üstündekiler Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)’na gönderiliyor. Mor Çatı, annesiyle gelen erkek çocuğunu 18 yaşına kadar kabul ediyor. Genellikle üç aya kadar kalabilirler ama daha uzun süre kalmaya gereksinimi olan kişiler daha fazla kalabilir. Bunun kesin bir süresi yoktur ve olmamalıdır. Ancak buraya gelen kadınların da kendilerini toplamak için çaba göstermeleri gerekir.

Gelen kadını önce bir gönüllü dinler ve neye gereksiniminin olduğunu belirler, ona göre sığınak sağlar, psikolojik ve hukuksal destek verir, iş bulmasına yardımcı olur ve kendini toplayıncaya kadar sığınakta kalmasına izin verilir. Sığınağın kadınlar için bir hapishane olmamasına çok dikkat edelir. Mor Çatı’da hiyerarşi yoktur. Sığınakla ilgili kararlar birlikte alınır ve uygulanır. En önemli kural, sığınak adresinin gizliliği kuralıdır.(ALINTI)

Detaylı bigi için
    http://www.morcati.org.tr/tr
    24 Haziran 2012
  7. Açık bir şekilde durumumun hiç iyiye gitmediğini görüyorum![​IMG]
    2 Temmuz 2012
soru sor

Bana gerçekten yardım etmeniz gerekiyor!