Bağımlılık yapan ürünlere kısıtlama geliyor!

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 18 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Bağımlılık yapan ürünlere kısıtlama geliyor! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Çocukların bağımlılık yapan uçucu maddelere ulaşımı zorlaştırılıyor. Meclis'te yasalaşmayı bekleyen teklif kapsamında belirlenen kriterlere uymayanlara para cezası kesilecek.

  Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Komisyonu, Çocukların Uçucu Maddelerin Zararlarından Korunmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başladı.

  Teklif, bağımlılık yapan ve özellikle temini kolay ve ucuz olduğu için çocuklar tarafından rahatça elde edilebilen uçucu ve çözücü maddelerle ilgili düzenlemeler içeriyor.

  Teklif yasalaşırsa ayakkabı, boya, mobilya ve otomobil tamiri gibi önemli iş kollarında kullanıldığı gibi öğrencilerin birebir içinde oldukları kırtasiye sektöründe de değerlendirilen bu maddelerin üretimi, satışı ve tüketimiyle ilgili sınırlamalar getirilecek. Teklifle, özellikle yapıştırıcı sanayisinde kullanılan maddeler ile tiner gibi boya çözücüsü olarak kullanılan maddelerin çocuklara temasının azaltılması amaçlanıyor.

  Sanayi Bakanlığı'ndan izin almadan bu ürünleri üretenler 500 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak. Cezanın miktarı üretilen ürünün piyasa değerinin 5 katından az olmayacak. Yasaya uymayıp, ürünlerin üretildiği veya kullanıldığı yerlerde çocuk çalıştıranlara ise her çocuk için 500 YTL para cezası kesilecek.

  iha
  18 Şubat 2008
  #1
 2. Bağımlılık yapan ürünlere kısıtlama geliyor! Cevapları

 3. Teşekkürler
  18 Şubat 2008
  #2
 4. teşekkürler ;)
  18 Şubat 2008
  #3
 5. Teşekkürler
  18 Şubat 2008
  #4
soru sor

Bağımlılık yapan ürünlere kısıtlama geliyor!