azda RX lerde Rotary Wankel Motor

İsimli konu WH 'Teknik Bilgi' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 8 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır. azda RX lerde Rotary Wankel Motor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. azda RX lerde Rotary Wankel Motor  Wankel motoru veya döner pistonlu motor. Bu motorlarda diğer içten yanmalı motorlardan farklı olarak, kenarları yayvanlaştırılmış üçgen şeklinde döner pistonlar kullanılır. Güç iletiminin doğrudan piston üzerine bağlı mil yardımı ile gerçekleştirilmesi sayesinde yapıları diğer motorlara göre daha az karmaşıktır,  Wankel motorunun normal bir motordan çok daha basit bir yapısı vardır. Oval bir gövde içerisinde merkezden kaçık olarak dönen bir rotor (döner piston) (tasarıma göre 2-3-4 rotor da olabilir) ve eksantrik milidir ( eksantrik mili 4 zamanlı motorlarda bulunan krank milinin işini yapmaktadır).
  Wankel motoru, 4 silindirli, 16 supaplı, 2 eksantrikli bir günümüz motoruna göre çok daha az karmaşık hareketli parçaya sahiptir. Rotor bir iç v bir dış dişli yardımı ile motorun ana miline bağlıdır. Motor çalıştığı sürece emme , sıkıştırma , iş ve egzoz zamanları rotorun çevresinde oluşur. Motorun en büyük zorluğu da buradan kaynaklanır. Rotorun etrafının çok çabuk aşınmasından dolayı sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Genellikle polimer malzemeden yapılan rotor kenarlarının aşınması sorununu çözebilecek uygun nitelikte bir malzeme halen üretilememiştir. (RX-8′de üretilmiş olup milyonlarca km testinde geçmiştir.)
  Wankel motoru dört zaman ilkesine göre çalışmaktadır. Rotorun her bir tam devrinde her haznede dört zamanlı motora göre bir iş meydana gelir. Eksantrik mili bu sırada üç devir dönmüş olur.
  Motorun kumandası muhafaza gövdesindeki kanal üzerinden sağlanır. Rotor eksantrik milinin bir kamına yataklandırılmıştır. Muhafaza gövdesinin içinde sabitlenen pinyon dişli rotorun iç tarafına açılmış dişli ile kavraşmış durumdadır. Rotor sabit pinyon dişli üzerinde yuvarlanır. Yuvarlanırken eksantrik mili üzerinde bir döndürme kuvveti oluşturur. Eksantrik milinde oluşan bu dönme hareketi şanzımana iletilir. Su ile soğutmalı motor gövdesinin bir yanında emme ve egzoz kanalları karşı tarafında ateşleme bujileri yer alır.
  Avantajları: Ağırlığı muadili pistonlu motorlara göre oldukça az ve hacimce küçüktür Pistonlu motorlara göre daha sarsıntısız çalışır. Güç esnasında krank 180 derece yerine 270 derece döndüğü için daha fazla güç üretir. Daha az hareket eden parça bulunduğu için daha az güç kaybı Subap mekanizması olmadığı için düz tork eğrisi vardır. Yanma odası sıcaklığı daha düşüktür daha az oksit ve nitrojen atığı verir. Düşük NOx emisyonları Atalet kuvvetleri daha az olduğu için daha çok devir çevirebilir.
  Dezavantajları: Yüksek yüzey hacim oranlı yanma odası yüzünden daha düşük termodinamik verim Daha yüksek yakıt tüketimi (Mazda RX-7 de bu sorun giderildi) Daha yüksek CO (Karbon monoksit ) emisyonları.
  İşte aynen böyle gelişmiş bir motor. Yüksek devir çevirebilme, sarsıntısız çalışma özellikleri, normal motordan daha hafif olması küçük hacimden büyük güçler çıkarabilmeye olanak tanıyor.
  8 Temmuz 2010
  #1
 2. azda RX lerde Rotary Wankel Motor Cevapları

 3. Bu motorların en sevdiğim yanı ise, daha düşük hacimli olmaları. RX7'ler 1.3 motor kullanıyorlar.
  11 Temmuz 2010
  #2
soru sor

azda RX lerde Rotary Wankel Motor