Ayyuka Biyografisi

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Ayyuka Biyografisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ayyuka Biyografisi

  [​IMG]
  Ayyuka  Alican Tezer (davul), Altan Sebüktekin (bas), Ahmet Kul (gitar), Özgür Yılmaz'dan (vokal, gitar)oluşan Ayyuka, 2001 yılında Eskişehir'de kuruldu. Grup; Sonic Youth, Jonathan Richman konserlerinde açılış grubu olarak sahne almalarının yanısıra Rock İstanbul 2005, Rock N Coke 2007 gibi festivallerde ve Peyote, Balans, Roxy, Studio Live gibi birçok klüpte sergiledikleri performanslarla önemli bir dinleyici kitlesi edindi. 2003'te Boğaziçi Üniversitesi Battle of the Bands yarışmasında üçüncülük ödülü alarak ismini duyuran Ayyuka'nın dinleyicileri tarafından merakla beklenen ilk albümü Voltaj etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.
  14 parçanın yer aldığı albümde Orhan Gencebay'ın "Ümitsiz Aşk" isimli parçasının dışında tüm parçaların söz ve besteleri Ayyuka'ya ait. Sözlük anlamı olarak "gizli bir şeyin ortaya çıkması" ve "göğün en yüksek noktasına doğru" anlamını ifade eden Ayyuka, grup için bir anlamdan çok bir hareketi ifade ediyor. Ayyuka'nın müziğine bir tür bulmak zor. Çünkü belli bir tarza bağlı müzik yapmıyor; Anadolu rock'tan arabeske, punk'tan funk'a uzanan bir müzik yelpazesi sunuyor.
  Grubun ilk klibi grup üyeleri tarafından "Takınak" isimli parçaya çekiliyor.
  "Bu topluluğun adı her şeyi anlatmaya yetiyor. Gizemin ortaya çıkışıyla ya da göğün en yüksek noktasına varışla özdeş Ayyuka, doğaçlamalara dayalı müziğiyle adının sahip olduğu anlamların tüm ipliklerini sabırla eğiriyor. Anadolu rock, arabesk, punk, surf, saykodelik rock, funk; hepsi bir arada, ama elmalarla armutların toplamı değil Ayyuka'nın müziği. Batıda yapılan bir müziğin, bir türün yerel motiflerle kolaylıkla harmanlanmış basit bir uzantısı da değil Ayyuka'nın müziği. Çünkü bu müziğe gerçek rengini ve tonunu çalan şey, yerel tatlar taşıyan doğaçlama ruhu. Ayyuka'yı yıllarca çaldığı mekanlardan tanıyanların rötarlı ilk albümü dinlediklerinde hemfikir olacakları konu, altı yıl beklemeye değdiği olacak. "Susuz çölde balık, deniz dibinde deve" olan Türk Rock Müziği talihsizliğini az buçuk kıracak bir şans olabilir mi Ayyuka? Karar sizin!" (Murat Beşer)

  _________________________________
  13 Nisan 2011
  #1
 2. Ayyuka Biyografisi Cevapları

soru sor

Ayyuka Biyografisi