Ayak

İsimli konu WH 'Biyoloji' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Ayak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ayak
  Ayakların Görevi Nedir - Ayak Tabanı Hakkında - Ayak Yapısı Hakkında Bilgiler  Ayak (organ)


  Ayak


  Ayak çoğu hayvanda bulunan ve hareket için kullanılan bir biyolojik yapıdır.
  [​IMG]

  Ayakkabı veya terlik giyim gelenekleri

  Bir kadının bacağı ve ayakları

  Ev içinde ayakkabı veya terlik giyme alışkanlıkları iklim, hava durumu ve başka faktörlere göre bir yerden bir yere değişiklik gösterir:

  * Avrupa ve Kanada'da çoğunlukla, Yeni Zelanda ve Avusturalya'da pek çok evde eve girerken ayakkabıları çıkartmak gelenektir.

  * Birleşik Devletler'de bu duruma ülkenin çoğu bölgesinde nadiren rastlanır.

  * Japonya'da, genellikle evin tabanı ayakkabıyla yürümek için dayanıksız ve yumuşak materyalden yapıldığından gelenekten öte evde ayakkabı giymemek bir zorunluluktur.

  * Bazı kültürlerde çıplak ayak hoş karşılanmaz ve itici gelebilir. Arap ülkeleri ve Tayland'da, birine ayak tabanını göstermek şiddetle hoşnutsuzluk yaratır, buna rağmen ayakkabı giymeme alışkanlığı çok yaygındır. Bu durum sıcak iklim şartları ve geleneklere bağlı olarak oluşmuştur.

  * Ayak insan vücudunda en çok gıdıklanan yerler arasındadır. Tabanlar genellikle gıdıklanmaya en hassas kısımdır.

  Geleneksel ölçeklendirme

  Eskilerden beri yeryüzünde küçük uzaklıkların ölçümünde ayak ile ölçüm kullanılıyordu.Bu durum bir ölçü birimi olarak uzunluk birimi olarak ayak'ın ortaya çıkmasını sağladı.Buna rağmen her insanın ayak uzunluğu birbiri ile aynı değildir.
  İnançlar

  * İngiliz ölçeklerine göre bir foot (=304.8 mm] yaklaşık olarak avrupalı bir erkeğin ayak uzunluğudur.Bugün ise ortalama 270 mm dir ve nüfusun 90% ı da bunun 20 mm civarındadır.Yani bugün ayak ölçüsü bir "ayak" olan çok az adam vardır. Geçmişte de ortalama uzunluk daha az olmalıydı.Ve de coğu ayakkabının boyu bir "ayak"tan daha kısadır.Geleneklere göre Emperyal Ayak ölçüsü Herkülün ayak boyuna göre ortaya konulmuştur.

  * Bir erkeğin ayak boyunun penisinin boyu ile doğru orantılı olduğu fikri antropometrik çalışmalar sonucunda yalanlanmıştır.

  Ayağın kısımları
  İnsan ayağındaki kemikler

  * Topuk
  * Instep
  * Taban
  * Ball
  * Beş parmaklar: baş parmak ve diğerleri
  * Tırnaklar

  Ayak bozuklukları

  * Athlete's foot
  * Bunion
  * Callus
  * Club foot
  * Düztabanlık
  * Morton's Neuroma
  * Verruca (plantar wart)

  [​IMG]
  21 Şubat 2011
  #1
 2. Ayak Cevapları

soru sor

Ayak

Alakalı Aramalar:

 1. ayak tabanı hangi organı gösterir