Ayak Bileği Burkulması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İsimli konu WH 'Çeviri Konular' kategorisinde, O.l.r.i.c üyesi tarafından 16 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Ayak Bileği Burkulması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bilek burkulması genelde ani bir yana doğru veya ayak hareketi büküm aşağıdaki oluşur. Bir ayak bileği burkulma atletik olaylar veya günlük faaliyetleri sırasında sırasında oluşabilir. Tek gereken zor bir adım veya pürüzlü yüzey bir ayak bileği burkulma neden olan - bu yüzden burkulan ayak bilekleri en yaygın ortopedik yaralanmalar arasında olmasıdır. Ortopedik doktorlar çok sık ayak bileği burkulma için hasta görmek, ve en sık ayak ve ayak bileği yaralanması olan.

  Nasıl bir ayak bileği burkulma olur?
  Bilek burkulması genelde genellikle oluşur atlama veya bir yüzey düzensiz çalışan bir kişi girer. Örneğin, ayak bileği burkulması genellikle basketbolcular aşağı atlama ve arazi başka bir oyuncunun yürüyerek geldiği görülmektedir. Ayak bileği burkulma da daha rutin günlük aktiviteleri ile böyle bir fren kapalı atlama veya buz üzerinde kaymayı olarak görülür.

  Ayak bileği burkulan bir zaman içinde ne olur?
  Bir ayak bileği burkulma bilek yılında kiriş bir yaralanma olduğunu. Ligamentler yapılar eklem kontrol aşırı hareket vardır. Bir ayak bileği burkulma olur, bağ çok uzak, gergin ve ya kısmen veya tamamen kalır.

  Ayak bileği burkulma iki geniş kategori vardır:

  # Inversion Ayak bileği burkulma
  Ayak bileği burkulma ve en sık ne zaman ayak, içe doğru ters düşme oluşur. Ne zaman ayak bileği burkulma Bu tür durumda, dış veya lateral, ligament çok uzak gerilerek yerleştirilir. Üç ligamentler bu ayak bileği dış yan eklemek vardır. Ayak bileği burkulma yaklaşık% 90 inversiyon yaralanmaları vardır. Ağrı her zaman ayak bileği dış, ve genelde ayak bileği içinde hiçbir ağrı ortak olduğunu.

  # Ters dönme Ayak bileği burkulma
  Ayak bileği burkulan diğer tip bir ters dönme yaralanma, nereye ayak dışarı doğru bükülmüş olarak anılır. Bu, iç bağ oluşur, deltoid ligament adı verilen çok uzak genişletilir. Hastaların ayak bileği iç tarafında ağrı olur.

  Ne bir ayak bileği burkulma belirtileri nelerdir?
  Ortak belirtiler bir ayak bileği burkulma ilişkili şişme ve morarma ağrı vardır. Belirtilerin derecesine de bu ligamentler için hasarın ölçüde ilişkilendirilmesi eğilimindedir.

  * Ayak bileği burkulma Grade I:
  Grade I ayak bileği burkulma ligamentin uzanan yol. Semptomlar ağrı sınırlı olması ve şişme eğilimindedir. Çoğu hastada koltuk değneği olmadan, ama jog ya da atlamak mümkün olmayabilir yürüyebilir.

  * Sınıf II Ankle sprain:
  A grade II ayak bileği burkulma daha bağ yırtılması kısmi şiddetlidir. Genellikle daha fazla şişme ve önemli cilt altında kanama nedeniyle morarma olduğunu. Hastalar genellikle yürüme, ama ağrı var birkaç adım sürebilir.

  * Ayak bileği Grade III sprain:
  Grade III ayak bileği burkulma bağ tamamen gözyaşları vardır. Zor olabilir ayak bileği genellikle oldukça ağrılı ve yürüyüş. Hastaların istikrarsızlık veya vermek-ayak bileği sürmekte hissi ortak şikayet olabilir.

  Daha önce olduğu gibi, ağrı ve şişlik bir ayak bileği burkulma ve en sık görülen belirtiler olduğunu söyledi. Hastaların genellikle yaralanma alana morarma fark. Bu morarma ayak bileği burkulma sonra gün içinde ayak parmakları doğru yürüyerek aşağıya iner - Bu ağırlık ayak kan aşağıya çekmek için bir sebep.

  Eğer bir ayak bileği burkulma varsa doktora gerek var mı?
  Eğer bilek burkulması genelde takiben, tıbbi yardım isteyin gereken önemli belirtiler var. Bu endişe yükseltmek gereken belirtiler şunlardır:

  o olamama ayak bileği yürümeye
  önemli o şişlik
  o Belirtiler hızla gelişmez veya birkaç gün dışında devam
  ayak içinde o ağrı veya ayak bileği yukarıda

  Burkulması genelde ayak bileği ve ayak bileği kırığı arasında Ayırt ve bazen bir röntgen tabi zor olabilir. Ise orta derecede ağrı ve şişlik basit bir bilek burkulması genelde aşağıdaki genel belirtileri nelerdir, belirtileri gibi yetersizlik bacak, ayak parmak uyuşma veya ağrı üzerinde endişe arttırmalıdır yönetmek zordur ağırlık koyun. Eğer daha bilek burkulması genelde sürekli bir daha tıbbi yardım isteyin gerektiğini yapmış olabilir düşünüyorum.

  Ne bir 'yüksek ayak bileği burkulma'?
  Yüksek ayak bileği burkulma ayak bileği etrafında bağ yaralanması belli bir türüdür. Yüksek ayak bileği burkulma olarak, ortak de yaralandı yukarıda ligamentler. Bu bağlar, aynı zamanda yaralı olabilir ve syndesmosis ligament adı verilen rehabilitasyon daha uzun bir ders gerekebilir.

  o Yüksek ayak bileği burkulma

  Ne ayak bileği burkulan tedavisi nedir?
  Çünkü normal etkinliklerine zamanında dönen hastalar için en önemli tedavi burkulan ayak bilekleri ve önemlidir.

  Bir ayak bileği burkulma ve erken tedavi tedavi "PİRİNÇ" yöntemidir. Eğer ayak bileği burkulma ve şiddeti, doktorunuzla görüşün herhangi bir tedavi veya rehabilitasyon başlamadan önce geçin. Aşağıdaki ayak bileği burkulma tedavi RICE yönteminin bir açıklaması var:

  Rest *:
  İlk 24-48 saat sonra yaralanma kritik bir tedavi dönemi ve faaliyetleri olarak kabul edilir azaltılacağı gerekir. Yavaş yavaş ve tolere durdurma koltuk değneği kullanmak zaman normal bir yürüyüş (hiçbir ağrı veya gevşek için minimal yürüyebilir olarak katılan ayak bileği çok fazla ağırlık olarak) koydu.

  * Ice:
  Için ilk 48 saat sonrası yaralanma, buz paketi ve aynı anda 20 dakika ayak bileği burkulma yükseltmesine her 3-4 saat. Buz torbası dondurulmuş sebze (bezelye veya mısır) bir çanta, yeniden yapabilmek için izin olabilir torba kullanın. Popüler bir tedavi yöntemi su ile daha sonra kap dondurma kağıt bardak doldurmaktır. Olarak buz erir, kağıt uzak soyulması Dondurma koni gibi donmuş küp kullanın. Bir seferde en fazla 20 dakika DON'T buz bir ayak bileği burkulma! Size herhangi bir hızlı ayak bileği burkulma iyileştirmeye yardımcı olmayacak ve dokulara zarar verebilir!
  nasıl buz bir yaralanma o

  * Sıkıştırma:
  Sıkıştırma kullan zaman erken tedavisinde ayak bileği burkulma yükseltme. , Ayak buzağı kas üst tüm yol up ayak bileği wrap, tek wrap genişliği yarısı tarafından elastik wrap örtüşen bir As bandaj kullanma. Şal, ama rahat olmalı ayak ve ayak bileği için sirkülasyon keserek değil. Yani, ayak soğuk olur, mavi veya düşerse, yeniden uykuya-wrap!

  * Elevate:
  Senin ayak bileği burkulma mümkün olduğunca sık kalbinizin daha yüksek tutun. Yükseltmesine geceleri minder ve ayak altında kitap koyarak - sadece yavaş yavaş sabah stand up.

  Ligament tamamlamak gözyaşları dahil Daha şiddetli burkulma ayak bileği yaralanmaları ve kemik kırıkları farklı tedavi ve rehabilitasyon basit bir ayak bileği burkulma daha gerekebilir. O veya tedavi başlangıcında eğer belirtiler giderek zaman içinde geliştirmek don't önce doktorunuza görmek önemlidir.

  Dışarı onlar bir ayak bileği burkulma yaralanma var Birçok hasta, kendi doktoru görmek, onlar, ama kırık kemikler var ayak bileği burkulma belirtileri devam görünüyor bulabilirsiniz. Eğer, bir ayak bileği burkulma sürekli ve semptomlar yaşamaya devam ediyorsanız, geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı basit egzersizler ve performans uzanır.

  Bu herhangi bir rehabilitasyon programına başlamadan önce, size Tanı sağlam bir anlayışa sahip o önemlidir. Hasta bir ayak bileği burkulma sonra kalıcı belirtiler bulunmadığını ve doktor tarafından bir kırık veya yüksek ayak bileği burkulma gibi bu sorunların neden olduğunu artık ciddi yaralanmalar, sağlamak için değerlendirilmelidir.

  Nasıl bir ayak bileği burkulma geri almak için
  # Limit İmmobilizasyon
  Immobilizasyon neden olabilir ayak bileği burkulma sonra önemli sorunlar. Hasta eğer döküm veya yürüme önyükleme yerleştirilir daha iyi hissedeceksiniz, ama bu sert bir ayak bileği için, gecikme rehabilitasyon, yol açabilir ve ayak bileği yeniden yaralanma eğilimli yapmak, eğer immobilizasyon üzerinde uzun süre yapılır.

  Yaralı ayak bileği ligament ise iyileşme yara dokusu oluşturacak. Bu skar dokusu ve daha az organize hastalar ortak tamamen immobilize var sıkı bir. Bağ doku ile uygun uzunluk ve daha kaliteli zaman bilek hareketi daha önce başlatılan olmasıdır iyileşir. Zaman bağ yara aşırı normal hareketleri ve ayak bileği yeniden yaralanma eğilimli olabilir ağrılı olabilir.

  Bile yürüyen bir çizme dışında ağrılı ise, hasta birkaç kez bir gün hareketlilik egzersizleri çalışmaya önyükleme kaldırmanız gerekir. Bu basit egzersiz ve menziller bağlarından düzgün iyileşmek yardımcı olabilir.

  # Aralığı Hareket alıştırmaların
  Bazı basit egzersizler bilek hareketi korumaya yardımcı olabilir ve ayak bileği de yaralandı bağları ortak streç.

  * Achilles uzanır
  Aşil tendonu Gerdirme kolayca yakında ayak bileği burkulma sürdürülmesi sonra başlatılabilir. Süre oturarak veya aşağı yalan, bir havlu ve ayak parmakları etrafında döngü götürün. , Senin ayak yukarıya doğru çekerek, havlu uçları çekin ve ayak bileği arka streç hissediyorum. Günde birkaç dakika için bu 3-4 kez gerçekleştirin.

  * Alfabe yazma
  Süre oturarak veya aşağı yalan, Ayak havada alfabesi yazın. Gibi harfleri mümkün olduğunca büyük. Yaratıcı tümü büyük deneyerek, sonra el yazısı, vb .. küçük alın

  # Strength Alıştırmalar
  Ayak bileği burkulma iyileşmesinden bir sonraki adım, bilek çevreleyen kasları güçlendirmektedir. Bu kasların güçlendirilmesi olarak, bilek destek, yardım ve daha fazla hasar önlemeye yardımcı olur. Bazı gerçekleştirmek için bir ayak bileği burkulma sonrası egzersizleri şunlardır:

  * Toe yükseltir
  Bir merdiven veya çıkıntının kenar üzerinde topuk ile bir stand. Senin uç ayak, sonra kontrollü bir şekilde Stand up, topuk dinlenme üzdüm. Repeat 10-20 kere (her ayak), 4 kere a gün.

  * Topuk ve parmak uçlarında yürüme
  Senin parmak uçlarında bir dakika için, sonra da yansıyan haberler üzerine bir dakika yürüyün. Sizin topuk ve ayak üzerinde yürüme Alternatif ve saat 10 dakika toplam kadar iş, yinelenen 4 kere her gün.

  # Propriyoseptif Eğitim
  Proprioception vücudunuzun yeteneği beyin geri bildirim sağlamaktır. Bir ayak bileği burkulma sonra, bir proprioception ortak zarar görebilir, sorunlar bilek hareketleri kontrol yol.

  En iyi yolu yeniden eğitme gibi hareket ve güç yelpazesinde iş, proprioseptif taklit bir bocalama kurulu ile. Okumak nasıl bir bocalama kurulu bir ayak bileği burkulma den rehabilitasyon ile yardımcı olacak bilgiler için.

  # Aktivite Özgü Eğitim
  Etkinlik özel egzersizler sadece yürüme veya koşu, ya da daha fazla olan basketbol, futbol veya diğer spor katılmak sporcular için yoğun olabilir içerebilir. Anahtar, ne olabilir, yavaş yavaş ilerleme için bir eğlence veya rakip atlet düzeyinde olursa olsun. Çok düşük yoğunluklu, ve etkinliği çok düşük süresi ve Begin yavaşça eser - aniden ya yoğunluğunu veya faaliyet süresi artış asla.

  Burada bir futbolcu için örnek bir ilerleme olduğunu

  * Jogging
  50% şiddeti de başlayın. Jog 100 metre, 100 metre yürüyüş. 4 kez tekrarlayın. 2-3 hafta içinde yoğunluk ve süresini artırın

  Sekizler Cumhuriyeti * Şekil
  -Bir şekilde Jogging-koniler yaklaşık 8 deseni. Birbirine yakın kozalakları başlayın. Her gün, koniler yaymak ve hızını artırmak.

  * Kutu Runs
  Konik bir kutu yapın. Jog ileri ilk tarafı, sağa, geriye doğru çalıştırmak için yan mekik, sonra yan mekik sola. Tekrar ve çalıştıran her gün hız kutusunun boyutunu artırır.

  Bir kez bu faaliyetlerin hiçbir ağrı ile tam hızda yapılabilir, hastaların kendi spor devam ettirebilirsiniz. Gerekirse fazla spor belirli egzersizleri sizin için bir koç veya eğitmen tarafından verilebilir.

  Ne eğer ağrı devam eder?
  Bir ayak bileği burkulma aşağıdaki kalıcı ağrı en sık neden eksik rehabilitasyon olarak bilinir. Yani hasta ya rehabilitasyon sağ tipi, tam olmayan ya da doğru çok hızlı veya çok yavaş (yani ilerleme yok). Eğer, doğru ilerleme, ileri gidiş değil size yardım alınmalı emin hissediyorum. Fiziksel terapist ile doktor, iş konuşun, uygun yardım alınız!

  Cerrahi bir ayak bileği burkulma ve akut tedavi sadece çok nadiren bir parçasıdır. Aksine, kim genellikle kalıcı ve ayak bileği ağrıları tekrarlayan ayak bileği burkulma yaralanma varsa cerrahi gerektiren hastalar. Bu hastaların, ayak bileği çok gevşek bırakarak ortak bir bağ olduğu ve parçalandı düzgün iyileşmiş değil var.

  Ne cerrahi kronik ayak bileği burkulma tedavisi için yapılır?
  Kronik hasta var, ayak bileği burkulma yinelenen genellikle gevşek bağ gereken sıkılır gerekir. En sık yapılan ameliyat bir onarım Brostrom denir bu bağ onarmak için. Bu cerrahisinde, ayak bileği dış bağ, bu bağ etrafında kalın doku, sıkılır retinakulumun denilen, ileri düzeydedir. Bu yordamı gelen ayak bileği engelleyen gevşek doku sıkılaştırır kararsız olmak.

  Nasıl eğer bileğimi kararsız olduğunu nasıl bilebilirim?
  Bir bilek kararsızlık özel röntgen testleri dikkatli fizik muayene hem de tespit edilebilir.

  * Sınav
  Fizik muayenede, doktorunuz nasıl sıkıca onlar iyileşmiş olması hissetmek yaralandı ligamentler stres olabilir. Sizin ters ayak bileği ile karşılaştırarak, doktorunuz normal ayak bileği göre nasıl gevşek yaralanan ayak bileği bir fikir edinebilirsiniz.

  * X-ışını Testleri
  A x-ray testi de ayak bileği istikrar değerlendirmek için yapılabilir. Eğer kemikler birbirine sıkıca yeterli tutulur ligamentler bir stres yerleştirerek, ve bir röntgen alarak, doktorunuz görebilirsiniz.

  Başka sorunlar kronik ayak bileği ağrısı bu belirtilerin ne sebep olabilir?
  Kronik ayak bileği ağrısı nedenleri vardır ve bir tedavi planı başlamadan önce senin neden sağlamak için önemlidir. Ayak bileği burkulma aşağıdaki kronik ağrı nedenleri şunlardır:

  * Eksik rehabilitasyon

  * Sakatlık diğer bağ için

  o Subtalar ligaman yaralanmaları

  o Syndesmosis ligaman yaralanmaları

  * Kıkırdak yaralanması (OKB)

  * Sinir hasarı

  * Refleks sempatik distrofi

  * Peroneal tendon disfonksiyonu

  Bu kapsamlı bir liste, sadece kronik ayak bileği ağrısı olası nedenleri az değildir. Bu nedenle, eğer bir ayak bileği burkulma sonra, dikkatli bir inceleme size doğru tanı emin olmak için gerekli olan kalıcı ağrı var. Ancak o zaman olabilir tedavi problem başlayabilirsiniz duruldu.
  16 Aralık 2009
  #1
 2. Ayak Bileği Burkulması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Cevapları

 3. bu nasil bir Turkce?? googledan cevirimi yaptin??Yazdiklarindan birsey anlasilmiyor!!!
  6 Eylül 2012
  #2
soru sor

Ayak Bileği Burkulması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Alakalı Aramalar:

 1. ayak burkulması nelere yol açar

  ,
 2. ayak burkulması grade 2

  ,
 3. incin e ve burkulmaya alternatif tedavi

  ,
 4. ayak bileği dönme sebepleri,
 5. ayak topugunun yarisinin sismesi