Avustralya GP teknik bilgiler

İsimli konu WH 'Diğer Spor Dalları' kategorisinde, I.Am.TetharK üyesi tarafından 24 Mart 2010 tarihinde yazılmıştır. Avustralya GP teknik bilgiler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Sezonun ikinci yarışı Albert Park'ta koşulacak. Pistin tümsekli bölümleri ve sert frenaj noktaları araçları ve pilotları zorlayacak. Yakıt ikmalinin yasaklanmasıyla yarışa çok daha ağır başlayan takımlar, araçların frenlerini soğutmakta problem yaşayabilirler.
  Ortalama dönüş açısı, pistin virajlarının ortalama açısını belirtir. Ortalama dönüş açısı ne kadar fazla olursa araç önden kaymaya o kadar meyilli olur.

  Albert Park'ta ortalama dönüş açısı 85 derece. (Sezon ortalaması 110.) Albert Park bu özelliği ile şampiyonada en düşük üçüncü ortalama dönüş açısına sahip olan pist olma özelliğini taşıyor. Pistin genel karakteristiğinden dolayı önden kaymaya meyilli araçlar burada daha hızlı olabilir.

  Pistin yüzeyinin tümsekli olması, araçların sert frenaja maruz kalmaları, pistin yüzeyinin kirli olması pilotları ilk seanslarda zor durumda bırakabilir.  [​IMG]  Araçlar genellikle kaydığından takımların yumuşak lastiklerini pistin yol tutuşu artana kadar kullanmamaları akıllıca olacaktır.

  Pit yolu kısa olduğundan araçlar çok fazla zaman kaybetmiyorlar. Ama yine de pite girmek için en uygun zaman olası bir güvenlik aracı periyodu olacaktır ki Avustralya'da güvenlik aracına sık sık iş düştüğünü hepimiz biliyoruz.

  Normal şartlar altında, Albert Park'ta pit yolunda kaybedilen toplam zaman 19.6 saniye. (Şampiyonada en fazla zaman kaybedilen dokuzuncu pit yolu.) 2008 yılında Lewis Hamilton iki kez pite girerek yarışı kazanmıştı. (18. ve 43. turlarda)

  Albert Park'ta araçlar tek turda 2.48 kg benzin harcıyorlar. (Şampiyonada, tek turda en fazla benzin tüketilen 12. pist.)


  Avustralya'ya Cosworth'ün gözünden bakalım:

  Albert Park uzun düzlüklere sahip bir pist değil; ama yine de motorlar üzerine çok fazla yük binecek. Pist, yavaş ve orta hızda dönülen virajlardan oluşuyor.

  Kısa düzlükler limitli hava akımıyla beraber potansiyel motor sorunlarını da beraberinde getirebilir. Pistin en hızlı virajları 11. ve 12. virajlar. Tek bir turun üçte ikisi tam gaz geçilse de motorun gücü, torku kadar önemli olmayacak. Araçların viraj çıkışlarında motorun torkundan maksimum derecede verim elde etmeleri gerekiyor.

  Melbourne'de hava sıcaklığı genelde 25˚C civarında seyrettiğinden motorlar çok fazla zorlanmayacaklardır.
  24 Mart 2010
  #1
 2. Avustralya GP teknik bilgiler Cevapları

 3. sagol hatirlatigin icin ;)ayrica ROSBERG i tutuyorum....Raikkonen i tutuyordum ama ayrildigini icin....
  25 Mart 2010
  #2
 4. Raikkonen ya buz adam üzüldüm ona.)
  Paylaşıma saol
  25 Mart 2010
  #3
soru sor

Avustralya GP teknik bilgiler