Avokado Yaprağı

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Avokado Yaprağı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Persea americana’ olan avokado, defnegiller familyasındandır. Timsah armudu ve Avukat armudu isimleriyle de bilinir. Anavatanı Meksika’dır. Tropik ve subtropik iklime uyumlu olan avokado, havanın fazla soğuk olmaması şartıyla Akdeniz iklimine sahip bölgelerde de yetiştirilebilir. 1970’lerin başında Amerika’dan deneme amaçlı olarak avokado fideleri Türkiye’ye getirilmiştir. O tarihten beri ülkemizde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesi ve Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölgesinde Avokado, ekonomik açıdan kendisine önemli bir yer edinmiştir.

  Avokado meyvesi armuda benzerliğiyle dikkat çeker. Dış kabuk, yeşil ya da koyu erguvani bir renktedir. İçindeki yenilebilen etli kısım, krem sarı ya da beyaza yakın bir renktedir. Avokado meyvesi tazeliğini koruması için henüz olgunlaşmadan toplanır. Bu yüzden satın alınan avokado meyvelerinin yenilebilecek hale gelmesi için olgunlaşmasını beklemek gerekir. Meyve olarak yenilebildiği gibi avokado yemeklerde ve salatalarda lezzet artırmak için de kullanılır. Değişik damak tatları arayanlar için avokadoyla et, tavuk ve mantar sotesi hazırlanabilir.

  Bu tropikal meyve, tüm meyveler içinde en yüksek protein oranına sahiptir. Potasyum, A, C, E ve B6 vitaminleri bakımından zengin olan Avokado, çok eski tarihlerden beri çeşitli kültür ve halklar tarafından hücre yaşlanmasını yavaşlatan doğal bir hazine olarak kabul edilir. Sadece meyvesi değil, avokado yaprakları da oldukça değerlidir.

  Avokado yaprağı bitkisinden; avokado çayı, avokado yağı, avokado şampuanı, sabunu ve kremi üretilir. Meyvenin içerdiği sabit yağlar kozmetik sanayide kullanılmaktadır. Ayrıca içeriğindeki tanen ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında avokado çayı içmenin metabolizmayı düzenlediğine, cilt hastalıklarına, idrar yolları ve sindirim sistemi hastalıklarına, yaşlılığı geciktirdiğine, yüksek tansiyonu düşürdüğüne, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, kansere karşı koruduğuna inanılır.

  Uygun şartlarda kurutulan avokado yaprağı, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Avokado Yaprağı Cevapları

soru sor

Avokado Yaprağı