Atatürk adına cami var mı?

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır. Atatürk adına cami var mı? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ATATÜRK, ADINA NEDEN CAMİ YOK?

  BİTLİS, Atatürk Cami-i Şerifi
  Büyükçekmece ATATÜRK Camii

  Var da, 83.000 adedin içinde 6 adet ? Mesela; Bandırma’da HAYDAR ÇAVUŞ’ un camisi var da, sahi neden ATATÜRK Camisi yok? Veya, Türkiye Coğrafyasında kaç tane ATATÜRK Camisi var ? Gerçi bende bu soruyu duyunca irkildim ve HİÇ YOK sandım. Öyle ya, şehirlere, okullara, statlara ve pek çok hayatımızda önemli olan yerlere ATATÜRK adını verdikte, camilere neden vermedik?

  Bu sorunun muhatabı önce; Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün mirası üzerinde oturanların ve yeri geldiğinde “ O’NUN KOLTUĞUNDA OTURUYORUM, O’NUN GÜCÜNÜ KULLANIYORUM ” diyenlerindir. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurulmamış olunsaydı, acaba kaç camimizden ezan sesi yükselecekti? Ezanların sebebi hikmetinde Bağımsızlığımızın ve İstiklal Savaşımızın, hiç mi önemi yok ? Veya, bu soru aslında hepimizedir ?

  Türkiye'de Halifelik 03-MART-1924 günü keldırılmıştır. Din hizmetlerinin politikanın dışında ve üstünde tutulması gerçeğinden hareketle aynı gün yani 03.03.1924 tarihinde Şer'iye ve Evkaf Vekâleti kaldırılarak yerine, 429 sayılı Kanunla, Başvekâlet bütçesine dahil ve Başvekâlete (Başbakanlığa) bağlı Diyanet İşleri Reisliği, bugünkü adıyla Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur. 1923 yılında 10.000 olan cami sayımız, 2000 yılında 82.867’ye ulaşmıştır. Bugünkü net rakamı bilmiyorum. İstatistikler ve nüfusa göre oranladığımızda, İRANDAN 3 kat fazla camiye sahip olduğumuz ve her 345 kişiye bir cami düştüğü görülmektedir. Cemaat sayısı hakkında kesin veriler, elimizde yoktur.

  ATATÜRK ve GAZİ MUSTAFA KEMAL isimlerini yerleşim yeri dahil, okullar dahil, her yerde kullanmışız da, neden acaba camilerimiz söz konusu olunca bu adı esirgemişiz ? Gerçekten izaha muhtaç bir sorudur.

  Camilerimiz.
  Allah’ın evi ve islamın ibadethanesi, toplanılan yerlerdir. Camiler, genellikle yaptıranın, yapılmasına vesile olan kişinin adını alırlar. Veya islama hizmeti olmuş kişilerin adları veya islamı çağrıştıran isimler camilere ad olarak verilir. Padişah, halife, komutan isimlerinde kullanılır tabii.
  Cami'nin sözcük anlamı bir yere toplayıcı demektir. Tanrının, doksan dokuz adından biridir. Arapçada Mescid el-Cami deyimi, bir kentin içinde, cuma namazı kılınan büyük toplum yerini dile getirir. Tarihteki ilk Müslüman Cami, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Medine'ye girerken dört gün konakladığı Kuba'da yapılmıştır. Ve bu camiye de Mescid-i Takva adı verilmiştir. Camiler, bir ibadet mahalli olmalarının yanında, müslümanların işlerini gördükleri ve herhangi bir devlet emri veya kararının görüşülüp neticelendirildiği bir yer olarak da kullanılmıştır. Mustafa Kemal’in BALIKESİR’de ki Zağnos Paşa Camiindeki hutbesi de, bu ne’vidir.

  Peki, ATATÜRK adı sağlığında değil de, ölümünden sonra yaşatılmak için her yere verildi de, neden camilere verilmesinde sakınca görüldü ? Atatürk Türk ve Musluman degilmiydi ? diye sorulacak olursa, elbette Türk ve Müslüman demeyecek miyiz ?

  “ - Yeryüzünün En Büyük İnsanı : Hz. Muhammed' dir. ” Diyen de, 1920 Meclis-i Mebusanında Anadolu’nun din alimlerine milletvekilliği görevi veren de, Mustafa Kemal ATATÜRK’ değil midir ?

  Atatürk, Osmanlının mirasını aldığını ve Misak-i Milli sınırlarındaki mutlak çoğunluğun Müslüman olduğunu bilen ve kendisi de Müslüman olan bir lider değil miydi ? Gazilik ünvanını, Türkiye Büyük Millet Meclisi vermedi mi ? Ve biz bu unvanın, şehitlik öncesinde hem dünyevi hem ahiret ünvanı olduğunu bilmiyor muyuz ? Gazi Mustafa Kemal birçok İslam ülkesinde, İSLAM MÜCAHİDİ sıfatını almamış mıdır veya ona bu hitap kullanılmamış mıdır ? Sorularını çoğaltabiliriz.

  En önemlisi, camilere isim verilmesi konusundaki içtihatlardır. Biri çıkıp demelidir ki, 10.000 olan cami sayısının, 83.000 e ulaşmasında GAZİ'nin rolü yoktur! Yok bunu diyemiyorlarsa ki ; diyemeyecekler, bugünkü ezanların Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti sayesinde duyulduğunu Bİ-LE-CEK-LER-DİR...

  Buradaki asıl maksat, bence/bizce malumdur. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün arkasından gelip, kendi devrimlerinde onu kullanıp, sonra da öldürenlerin çoğu maalesef Türk ve Müslüman değildirler. Ve bu adamlar, bir değişim projesi kapsamında Türk milletini, Türk den baska bir seye dönüstürüp bir mankurt sürüsü haline getirmek islemini yapan kişilerdir. Şimdi, Türküm diyenlerin vicdan muhasebesi yapmasının tam zamanıdır ve ATATÜRK'ün, ve GAZİ Mustafa Kemal'in ve BAŞBUĞ ATATÜRK'ün, BOZKURT ATATÜRK'ün milletimize geri verilmesinin zamanı gelmiştir.

  ATATÜRK CAMİLERİ,
  Benim tespit edebildiklerim;
  1- Bitlis, ATATÜRK CAMİ-İ ŞERİFİ,
  2- Mardin-Kızıltepe ATATÜRK Camii,
  3- Eskişehir-Mihallçcık ATATÜRK Camii,
  4-İstanbul-Kartal Soğanlık ATATÜRK Camii,
  5-İzmir-Karşıyaka MUSTAFA KEMAL PAŞA Camii,
  6-İstanbul-Büyükçekmece Beykent ATATÜRK Camii,………

  Benim tespit edemediğim veya bilgisine ulaşamadığım birkaç tane daha olabilir veya hepsi bu kadardır.
  Oysa, Ankara KOCATEPE Camisinin adının, GAZİ MUSTAFA KEMAL veya ATATÜRK CAMİSİ olması bence çok yakışırdı.
  Veya, Anıtkabir’in karşı tepesine inşa edilen camiye dahi, niye Atatürk’ün adının verilemediği bende halen soru işaretidir ?
  83.000 adet camiden neden sadece 6 adeti, ATATÜRK adını alabilmiştir ?
  Cennet mekan Başbuğ Atatürk’ün adını TÜRKLÜKTEN, İslamdan uzaklaştıran veya özdeşleşmesine hırslanan ve kendilerini peygamber soyu gören zihniyet nedense, ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULUNU okuyor ?
  nedense ATATÜRK Stadında maç seyrediyor ?
  nedense ATATÜRK Bulvarında ikamet edip, yürüyor ?
  Ama, ATATÜRK Camisinde namaz kılmayı, devlet meselelerini görüşmeyi kendisine zül, camilerimize ATATÜRK adını vermeyi beis sayıyor?

  Bu zihniyetin tek bir adı olabilir. Oda Siyonizmdir, o da masonizmdir, o da Atatürk düşmanı denize döktüğümüz emperyalizmdir, AB'dir, ABD'dir, İSRAİL'dir.

  Ama, artık hesaplaşma günü yakındır. Biz onların ve hesaplarının farkındayız. Asimile olmuş, dejenerasyona uğramış, milli kimliğini kaybetmiş, Kuvvay-i Milliyeyi unutmuş bazılarının artık bu devleti, artık bu milleti yönetemeyecekleri görülecektir. Camiler miğferimiz, minareler süngümüz diyerek, MANKURT yapmayı tasarladıkları TÜRK’ün aslının, BOZKURT olduğunu, sadece onlar değil...işbirliği ettikleri cümle alem görecektir.
  *****************
  Sayın Feyizoğlu,
  Yazı aslında bir çok konuyu yüzeysel olsa dahi açıklıyor.

  Diyelim ki camilerin yarısının adı Atatürk cami olsaydı.
  Sonuç ne olurdu,ne değişirdi,ne kazanır-kaybederdik?

  Bence kocaman bir hiç.

  Kur'an-ı Kerim'i kaynak almayan müslümanların çoğalmış olması islamın zaferi olabilir ise,Atatürk adının çok sayda camiye verilmiş olması da aynı oranda cumhuriyetin zaferi olabilir mi?

  Bunlar saçma tezlerden ibarettir.

  Sizin için demiyorum elbet.
  Siz Atatürk adında hiç cami yok diyen bir kaç densize kapak olsun diye gayret etmişsiniz.

  Ancak yazıdan anladığım,yeni Osmanlıcılık akımlarının zihinlerimizdeki işgalin islam ya da camiler üzerinden sindirilmesinden başka bir işe yaramaz.

  Anlı şanlı Prof.lar,bir o kadar anlı şanlı tarihçiler ne oldu ise yeni Osmanlıcılık akımlarının baş mimarları kesildiler.

  Bu ifadelerimden Osamanlıyı tanımayalım anlamı çıkmaz.Ancak geçmişden ders almayanların da gelecekte yer edinme şansları da, hakları da yoktur.

  Çökmeyecek hiç bir imparatorluk ya da sistem yoktur.
  Hele hele de denenmiş olan bir sisteme yeniden dönme sevdasının altında neler olduğunu hepimiz biliyoruz.

  Tam bağımsızlığı Kur'an emretmiş iken,neden bunlar müslümanlardan kaçırılır?
  İrtica Kur'an tarafından yasaklanmış iken neden bunlar müslümanlardan kaçırılır da Atatürk adına cami varmı yokmu tartışmalarına,baş kapalı mı açık mı konularında 52 yaşıma rağmen bildim bileli hiç değişen bir şey olmadan sürekli tartışır dururuz?

  İşin sırrı Atatürk'ün dininde değil,etnisite ve din kardeşliği(işbirliği anlamında) üzerinden oynana oyunlardır.

  Yoksa Atatürk hangi dinden olursa olsun,adına ne kadar okul yapılırsa ya da cami yapılırsa yapılsın ne değişecekti ki?

  Atatürk adına onca okul varda eğitimde dünya lideri mi olduk?

  Hepsinden önemlisi de camilerini kendi vatandaşlarının katkıları(bağış anlamında) ile kuruan ancak imamını devlet maaşı ile atayan bir ülkeyiz.

  O halde ben de soruyorum bunca müslümana.

  Samimi olarak itiraf etsinler.

  Neden Hz.Muhammet Mustafa adında hiç camii yoktur?

  Bildiğim kadarı ile sadece Medine'de Muhammed camii adında tektir.

  Ülkemizde neden yoktur?

  Yoksa islam bu nedenle mi yozlaşmıştır?

  Bir tarafa bakıyorsun,şatafat içerisinde yapılmış camiler,diğer tarafa bakıyorsun kümesden bozma tenekeden olma ne idüğü belirsiz yapılarda namaz kılanlar.

  Bu ne rezalet?

  Bunun adı Atatürk olsa ne yazar,Hz.Muhammed olsa ne yazar?

  Başka açıdan bakalım;
  Halil Öztoprak, İslamda ibadetin camide yapılması şartının olmadığını, hatta Hz.Muhammed zamanında camilerin yıktırıldığını yazıyor.

  Kur'an da Hikmet Tarihte Hakikat ve Kur'an da Hikmet İncil'de Hakikat.
  Halil Öztoprak,Demos Yayınları 2006

  Ya da

  Kur'an da Hikmet Tarihte Hakikat ve Kur'an da Hikmet İncil'de Hakikat. Halil Öztoprak,Can Yayınları 1990

  Ayrıca da Enbiya'da bu olay için, "Hz. Muhammed, Malik İbni Dahşam ve İbni Adi ile bir haber gönderip camileri yıktırdığı" yazılıdır.

  Tarih-i Taberi'nin 2.cildinin Altı Parmak kitabının 306. sayfasında bu konu ile ilgili olarak Hz. Muhammed'e Cebrail tarafından "Ol Camilerin yıkılmasını sana emretti" şeklinde ayet geldiği, Hz. Muhammed'in de Kur'an farzı ile yıktırdığı yazılıdır.

  Demek ki keramerti Atatürk adında aramanın hiç bir mantığı yoktur.

  Saygı ile...

  ALINTIDIR...
  8 Mayıs 2017
  #1
 2. Atatürk adına cami var mı? Cevapları

 3. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2 . com
  24 Ekim 2019
  #2
soru sor

Atatürk adına cami var mı?

Alakalı Aramalar:

 1. atatürk cami ismi var mi