Ash Biyografisi

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Ash Biyografisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ash Biyografisi
  1990’ların başında Tim Wheeler (vokal, gitar) ve Mark Hamilton (bas gitar)’ın oluşturduğu ‘Vietnam’ adlı rock grubunun dağılmasının ardından 1992 senesinde Rick McMurray (davul)’nin katılımıyla Mudhoney, Pixies ve Nirvana gibi grupları kendilerine örnek alarak oluşan İrlandalı alternatif rock grubu Ash, kurulduğu sene “Solar Happy”, “Shed” ve “Home Demo” adlı demoları hazırlayarak müzik kariyerine başladı. 1993 senesinde “Garage Girl” adlı demoyu hazır hale getiren üçlü, 1994 senesinde ise “Pipe Smokin’ Brick” adlı derleme demo ile bu ilk 4 demoda yer alan en iyi parçaları bir araya getirdi.
  1994 senesinde Infectious Records etiketiyle yayımladıkları ilk albüm “Trailer” ile punk rock’tan örnekler sergileyen Ash, albümün prodüksiyonunda Timothy Russell ve Marc Waterman ile çalıştı. Albümde daha önce kaydettikleri demolardan da parçalar bulunduran grup, albümden “Jack Names The Planets”, “Petrol” ve “Uncle Pat” parçalarını single olarak piyasaya sürdü.
  1996 senesinde ilk çıkışlarını yakaladıkları “1977” adlı 2. albümünü müzikseverlere ulaştıran Ash, albümün prodüksiyonunda Owen Morris ile bir araya geldi. Albümle İngiltere listelerinde zirveye yerleşen grup, albümden “Kung Fu”, “Girl From Mars”, “Angel Interceptor”, “Goldfinger” ve “Oh Yeah” parçalarını single olarak piyasaya sürdü. Single’ların her biriyle İngiltere listelerinde yer almayı başaran üçlü, 1997 senesinde ise Avusturalya’da kaydettiği “Live At The Wireless” adlı konser albümünü yayımladı. Albümde Ween grubunun “What Deaner Was Talking About” parçasını baştan yorumlayan topluluk, albümle İngiltere listelerinde 7 numaradaydı.
  Weezer ile turneye çıkan Ash, bu sırada kadrosuna Nightnurse grubunun gitaristi Charlotte Hatherley’i ekledi. Yeni kadrosuyla ilk kez 1997 senesinde vizyona giren “A Life Less Ordinary” filminin soundtrack’i için filmle aynı ismi taşıyan parçayı hazırlayan grup, bu single ile İngiltere listelerinde 10 numara oldu.
  1998 senesinde “Nu-Clear Sounds” adlı 3. albümünü yayımlayan Ash, albümün sounduyla önceki albümlere göre daha karanlık bir atmosfer yakaladı. Albümün prodüksiyonunda Chris Kimsey ve Owen Morris ile çalışan grup, albümle İngiltere listelerinde 7 numaraya yerleşti. Albümden “Jesus Says” ve “Wildsurf” parçalarını single olarak yayımlayan dörtlü, “Jesus Says” ile İngiltere listelerinde 15 numaradaydı.
  2000 senesinde yoğun geçen turnelerin verdiği yorgunlukla neredeyse dağılma aşamasına gelen Ash, ne var ki 2001 senesinde piyasaya sürdüğü “Free All Angels” albümüyle bu söylentileri asılsız çıkardı. Albümün prodüksiyonunda Owen Morris ile çalışan grup, albümle İngiltere listelerinde bir kez daha 1 numara oldu. Albümden “Shining Light”, “Burn Baby Burn”, “Sometimes”, “Candy” ve “There’s A Star” parçalarını single olarak yayımlayan topluluk, “Shining Light” ile İngiltere listelerinde 8 numaraya yerleşti.
  2002 senesinde “Intergalactic Sonic 7’’s” adlı 2 CD’lik derleme albümünü hayranlarına ulaştıran Ash, albüme “Envy” ve “Jack Names The Planets” adlı iki tane yeni parçasını da ekledi. Albümle İngiltere listelerinde 3 numara olan grup, 2004 senesinde ise “Meltdown” adlı 5. stüdyo albümünü piyasaya sürdü.
  “Meltdown” albümünün prodüksiyonunda Nick Raskulinecz ile çalışan Ash, albümle bir kez daha karanlık bir atmosfer yakaladı. Albümün soundunda daha sert bir tarza bürünen grup, albümle İngiltere listelerinde 5 numaradaydı. Albümden “Clones”, “Orpheus”, “Starcrossed” ve “Renegade Cavalcade” parçalarını single olarak yayımlayan topluluk, “Orpheus” ile İngiltere listelerinde 13 numaraya yerleşti.
  2006 senesinin başında Charlotte Hatherley gruptan ayrılma kararı alırken, Ash aynı dönemde “Twilight Of the Innocence” adlı yeni albümünün çalışmalarına yöneldi. Bu yeni albümün prodüksiyonunda Michael Brauer ile çalışan grup, albümün soundunda önceki albümlere göre daha yumuşak bir tarz yakaladı. Albüm öncesinde ‘Higher Education’ adlı turneyle İngiltere’de yaklaşık 20 üniversitede performansda bulunan topluluk, ayrıca albüm yayımlanmadan Avrupa’da bir turne gerçekleştirdi. 2 Temmuz tarihinde piyasaya sürdüğü albümden “You Can’t Have It All” adlı parçayı ilk single olarak yayımlayan üçlü, bu single ile İngiltere listelerinde 16 numara oldu. Aynı zamanda parçaya çekilen video kliple ekranlara yansıyan Ash, albümden 2. single’ı “Polaris” adlı parçasına seçti.
  Albümüyle İngiltere listelerinde 32 numaraya yerleşen topluluk,Twilight Of The Innocence'ın yayınlanacak son albümleri olduğunu açıkladı. Bu haberin grubun dağılması demek olmadığını söyleyen Tim Wheeler sadece bundan sonra albüm yerine single çıkaracaklarını belirtti. Bunun nedeninin bilgisayara müzik indirmenin insanların müzik dinleme alışkanlığını deiştirdiğini, dinleyicilerin albüm yerine singlelara yönelmesi olduğunu söyledi.

  13 Nisan 2011
  #1
 2. Ash Biyografisi Cevapları

soru sor

Ash Biyografisi