Ardıç Ağacının Alternatif Tıpta Kullanımı

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Ardıç Ağacının Alternatif Tıpta Kullanımı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ardıç Ağacının Alternatif Tıpta Kullanımı
  ardıçın kullanım alanları - ardıç bitkisinin yararları - ardıç hangi hastalıklara iyi gelir

  İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebi iIe soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir. Alternatif tıp alanında kullanılan bir meyvedir.

  Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Zaten ardıçın temel kullanım alanı da bu tip hastalıklardır. Kronik romatizmalarda, gut hastalığında çeşitli kas ağrılarında oldukça faydalıdır. Bunun için toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvelerindan 20 gramı 1 lt suda eritilerek günde 3 bardak içilir.

  Konsantre ardıç suyu soğuk algınlığı veya anjine yakalanmış çocuklara destek tedavisi olarak günde 3 kez bir çay kaşığı olarak verilir. Dahilen yüksek miktarlarda uzun süre kullanılırsa böbrekleri tahriş eder ve idrarda kanamaya sebep olur.

  6 haftadan fazla ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelerde de düşüğe yol açabileceği için uygun değildir. Çünkü rahim kaslarının kasılmasını uyarır.

  Ayrıca nefes kokularını yok eder. Meyvaları C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle, dişetlerini ardıç meyveleriyla ovmak onları güçlendirecektir.
  Antiseptik özelliği sebebiyle de haricen deri hastalıklarında da uygulanabilir. Aromaterapistler selülitlerde ardıçtan faydalanmaktadır.

  Diğer bir tür olan kara ardıç yaprağının adet söktürücü, çocuk düşürücü ve idrar arttırıcı etkileri bilinmektedir. Çünkü rahim ve idrar yolları kaslarını büzmektedir.

  Karaardıç, kurutulmuş yapraklarından günde 0,5 gr içilir.

  Yine ardıçın özel bir türünden elde edilen ardıç katranı uyuz ve egzema gibi bazı diğer deri hastalıklarında haricen tüketilir.

  Ayrıca deride hafif tahriş yaptığından romatizmal hastalıklarda da merhem olarak kullanılabilir.

  Ardıç meyvesi içinde organik asitler, reçine, acı madde, uçucu yağ, glikoz sakkaroz ve juniperin mevcuttur. Uçucu yağ antiseptik ve kuvvetli idrar söktürücüdür.


  alıntı
  23 Ağustos 2011
  #1
 2. Ardıç Ağacının Alternatif Tıpta Kullanımı Cevapları

 3. Ardıç Ağacının Özellikleri Nelerdir?

  Ardıç ağacı bulunduğu ortamın iklimine göre renk almaktadır. Dolayısıyla sarı, gri, yeşil, kırmızı, açık mavi ardıç ağaçlarına rastlamak mümkündür. Oldukça güzel bir görünüme sahip olan ardıçlar, dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılırlar. Dişi ardıçları erkeklerden ayırmanın en kolay yolu kozalaklardır. Dişi ardıç ağaçlarının kozalaklarının toplandığı ve etkili bir yakacak olduğu bilinmektedir.

  Ardıç ağaçlarının boyları çoğunlukla 30 cm ile 12 metre arasında değişiklik göstermektedir. Türüne ve yetiştiği yere göre boylarda değişiklikler oluşabilmektedir. Bazen 30 cm çalı şeklinde olan ardıç bazen 12 metrelik uzun bir ağaç halinde görülebilmektedir.

  Ardıç Ağacının Türleri Nelerdir?

  Ardıç ağacının birçok türü ve her bir türünün farklı özellikleri bulunmaktadır. Ülkemizde yetişen belli başlı ardıç türleri ise şunlardır:

  Adi Ardıç: Kozalağı mavimsi renktedir, idrar söktürücü özelliği bulunur ve Trakya bölgesinde yetişir.

  Katran Ardıcı: Genellikle çalı formunda olan bu tür cilt hastalıklarına iyi gelir. Ülkemizde Trakya ve Anadolu’nun yüksek kesimlerinde yetişir.

  Finike Ardıcı: Batı ve Güney Anadolu’da yetişen ardıç türüdür.

  Yüksek Ardıç: Kozalakları mavimsi ve siyah renktedir. Türkiye’nin birçok yerinde rahatlıkla yetişebilmektedir.

  Bodur Ardıç: Besin maddesi olarak kullanılır ve idrar söktürücü özelliğinden faydalanılır.

  Kokar Ardıç: Genellikle Doğu Karadeniz’in dağlık kesimlerinde yetişen ardıç türüdür.


  Ardıç Ağacının Faydaları Nelerdir?

  Ardıç ağacının faydaları hem yaprakları hem de meyvesi ile olmaktadır. Çoğunlukla meyvesi kullanılan ağacın en iyi geldiği alan boşaltım sistemidir. İdrar söktürme ve kötü idrar kokusunu giderme konusunda ardıç meyvesi oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanında vücuda alındığında kötü kokuya neden olan her etmeni ortadan kaldıran ardıç meyvesi, ağız kokusu problemlerine de çözüm sunmaktadır.

  Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyleri mikroplardan koruyan bitki, metabolizmanın güçlü kalmasını sağlamaktadır. Ardıç meyvesi ile kendinizi dinç ve enerjik hissetmeniz mümkündür. Bunlardan başka ardıç ağacının; regl sancılarına, gut hastalığına, romatizmaya, bağırsak sorunlarına, deri hastalıklarına iyi geldiği ve damar sertliğini önlediği bilinmektedir.


  Kaynak
  30 Nisan 2018
  #2
soru sor

Ardıç Ağacının Alternatif Tıpta Kullanımı