Araç Temizliğinin Püf Noktaları

İsimli konu WH 'Otomobil Genel' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Araç Temizliğinin Püf Noktaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Araç temizliği dışarıdan kolay bir iş gibi görünse de aslında çok dikkat ve bilgi gerektiren bir iştir.

  Bilinçsizce yapılan herhangi bir uygulama aracınızın dış görünüşünün bozulmasına, araç boyanızın olumsuz etkilenmesine dolayısıyla aracınızın değer kaybetmesine neden olur.

  Bu durum aracınızı satışa sunduğunuzda ise fiyatını daha çok kırmanıza neden olur.

  Aracınızın kasko değerini kaybetmemesi için yapabileceklerinizle ilgili "Aracınızın Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz" ve "Kötü Kokular ve Lekeler için Araç Temizliği Önerileri" yazımızı okuyabilirsiniz.


  Yıkama
  Otomobil temizliğinde en önemli nokta aracınızı güneş görmeyen bir yerde yıkamanızdır. Güneş ışınları otomobilinize zarar verir. Aracınızın kapı ve camlarını kilitledikten sonra yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Aracınızı tüm pisliklerden arındırmak için mutlaka aracınıza kuvvetli su tutun. Suyu aracınızın tavanından tutmaya başlayın ve yavaş yavaş aşağıya doğru tutmaya devam edin. En son lastiklerinizi yıkayın. Böylece tüm kirler aşağıya doğru akar. Kirlerin hepsi aktıktan sonra temizlik malzemelerini kullanmaya başlayın aksi durumda aracınızda çizikler oluşabilir.

  Temizleme
  Araç temizliğinde mutlaka yumuşak bir bez ya da sünger kullanın. Fırçayla araç yıkamak arabanıza zarar verir. Aracınızı oto şampuanıyla yıkamanız burada önemlidir. Farklı kimyasal maddeler aracınıza zarar verir. Aracınızın yıkama işlemine de mutlaka tavandan başlayın. Kapılar, kaporta ve jantların temizlenmesiyle işleminizi tamamlayın.

  Kurulama
  Kurulama işleminde de yine yumuşak bir kurulama bezi kullanın. Yıkama işlemindeki gibi aracınızı kurulama işlemini de tavandan başlayarak yapın. Aracınızın camlarını ve aynalarını sürüş güvenliğiniz açısından iyice kuruttuğunuzdan emin olun.


  Araç kullanmak zevkli ve konforlu, ancak bazı durumlarda bizi ekonomik olarak zorladığı da bir gerçek. Can güvenliğimiz açısından bakımına özellikle dikkat etmek ve sürekli olarak ilgilenmek çok önemli. Aracınızın periyodik bakımları için servise götürmeniz şart olsa da bazı küçük bakımları kendiniz yaparak zorunlu haller dışındaki ücretlerden kurtulabilirsiniz.
  İşte araç bakımı için sizin yapabileceğiniz küçük ipuçları:

  Temizlik:

  Öncelikle işe araç temizliği ile başlayabilirsiniz. Sürüş esnasında iyi bir görüş sağlamak için ayna ve camların sürekli olarak temiz tutulması gerekir. Bunlar günlük olarak kontrol edilmelidir.

  Ayna ve camlar dışında haftada bir kere aracınızın iç ve dış temizliğini kendiniz yaparak oto yıkama ücretinden kurtulabilirsiniz. Aracınız temiz değilken kaportaya yapışan kirler zamanla boyada ve metalde aşınmalara neden olur, bu nedenle araç temizliği ihmal edilmemelidir.


  Silecekler:

  Aracınızın sileceklerini kendiniz değiştirebilirsiniz. Sileceklerinin lastiği yırtılmışsa ve kolayca ayrılıyorsa değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Her zaman iki silecek lastiğini birden değiştirin. Tek tek değiştirmek verimli kullanımı önleyecektir. Sileceği camdan ayırdıktan sonra küçük bir tornavida yardımı ile lastiği çıkartabilirsiniz. Daha sonra sileceğinizin türüne göre yeni lastikleri metal kısım üzerinde yuvaya takarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Motor soğutma suyu:

  Aracınızın motor soğutma suyunu dikkatli bir şekilde kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için motorun soğuk olduğundan emin olun. Motor soğutma suyu çok zehirlidir ve yere bile akıtılmaması gerekmektedir. Bunun için aracınızı ya bir mazgalın üzerine çekin, ya da suyun aktığı noktaya sonradan tekrar kullanılmayacak bir kap koyun. İşlem bitince suyu ve kabı doğru şekilde imha ettiğinizden emin olun.

  Radyatörün tahliye valfini - çekvalf de denir – açın ve suyu akıtın. Daha sonra temiz suyu radyatörün doldurma ağzına koyun ve yine aşağıdan akmasını sağlayın. Bu durulama işlemidir.

  Temiz soğutma suyu ve antifriz oranı %50 - %50 olmalıdır. Çeşme sularındaki mineral bileşimleri değişik değerlerde olacağından damıtılmış su kullanmak en iyisidir. Kapağı ve valfleri kapattıktan sonra herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

  Motor yağı kontrolü:

  Motor yağını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenerek bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz.

  Motor yağını kontrol etmek için: Aracı düz bir zeminde durdurup 5 dakika kadar yağın iyice dibe süzülmesiniz bekleyin. Kaputu kaldırıp motor yağ çubuğunu çıkartın ve temiz bir bezle silin. Temiz çubuğu yağ deposuna tekrar batırıp çıkartın. Çubuğa bulaşan yağın seviyesini kontrol edin. Çubuk üzerinde min. ve max. olarak işaretlenmiş noktalar vardır. Yağ seviyesi bu ikisinin arasında ortalarda ise yağın değişimine gerek yoktur. Min. yazan noktaya çok yakın ve altında ise bir an önce yağı değiştirmenizde fayda vardır.

  Motor yağı değişimini kendinizin yapması mümkünse de bu oldukça detaylı ve ekipman gerektiren bir işlem olduğundan, görerek ve bir ustadan öğrenmek en iyisidir.

  Akü değişimi:

  Aracınızın aküsü bittiyse yenisiyle değiştirme işlemini de kendiniz öğrenerek yapabilirsiniz. İlk başta akünüzün gerçekten değişime ihtiyacı olup olmadığından emin olun. Yeni akü alacağınız yerde kontrolünü yaptırabilirsiniz. Aküde çatlak görüyorsanız, değiştirmeniz şarttır.

  Aküyü değiştirirken herşeyden önce aracınızın kontağının kapalı olduğundan emin olun. Aküyü yerinde tutan klipsleri açın. Negatif ve pozitif başlıkları tutan civataları gevşetin ve kabloları aküden ayırın. Daha sonra aküyü tutup yerinden çıkartabilirsiniz. Akü çıktıktan sonra kutup başlıklarını ve akü tablasını karbonatlı su karışımı ile temizlemeniz önerilir.

  Yeni aküyü aracınıza uygun olarak aldığınızdan emin olun ve kullanma klavuzunu önceden okuyun. Doğru kutupların doğru yöne geldiğine dikkat edin. Aküyü dikkatlice yerine yerleştirin ve sabitleyin. Pozitif kablo ve negatif kablo kıskaçlarını yerlerine sıkıştırın. Böylece akü değişimi işleminiz tamamlanmış olacaktır. Kaputu kapatıp aracınızı çalıştırabilirsiniz.

  Sigorta değişimi:

  Aracınızın sigortası attığında yanınızda yedek sigorta bulundurup kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için sigorta kutusunun nerede olduğunu bilmeniz gerekir, çünkü her araçta yeri farklı olabilir. Sigorta değişimi diğer işlemlere nazaran daha kolaydır. Bazı araçlarda sigorta kutusunun kapağı varken, bazılarında sigortalar açıktadır. Hangi sigortanın attığını belirledikten sonra sigortayı tutup çekerek çıkartabilirsiniz. Yeni sigortayı yerine iyice oturana kadar itmeniz gerekir.

  Bunlar dışında aracınızın daha az bakım gerektirmesi için koruma önlemlerini de ihmal etmeyin.

  Aracınızın daha az servise ihtiyaç duyması ve bakımlı görünmesi için yapabileceklerinizden bazıları:

  - Aracınızı ilk 1.500 km.’de çok hızlı kullanmayın. Sıfır alınan araçların motorlarının açılması için bu önemlidir.
  - Aktarma parçalarının aşınmasını önlemek için arabanızı aşırı yüklemekten kaçının.
  - Aracınızı aşırı hızlı kullanmak daha hızlı yıpranmasına neden olacaktır.
  - Ani kalkış ve sert fren yaparak aracınızın ömrünü kısaltırsınız. Olabildiğince sakin kullanın.
  - Daha iyi bir yol tutuşu için lastik diş derinlikleri kontrol etmeyi unutmayın.

  Tüm bu önlemler aracınızı daha uzun süre ve daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.
  7 Ocak 2017
  #1
 2. Araç Temizliğinin Püf Noktaları Cevapları

soru sor

Araç Temizliğinin Püf Noktaları

Alakalı Aramalar:

 1. arac temizliginin faudalari