Antidepresanlar ve Yan Etkileri

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, anonimus üyesi tarafından 17 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır. Antidepresanlar ve Yan Etkileri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Antidepresan Nedir, Hangi Hallerde Kullanılır Ve Zararları Nelerdir?
  Antidepresanlar son 30-40 yılda epey fazla kişi tarafından kullanılmaya başladı. Bu durumun nedenleri çok yönlü şekilde açıklanabilir. Örneğin Türkiye açısından düşünülürse bireyselliğin artması, ekonomik ve toplumsal problemler, ilaç sektöründeki deformasyon başlıca nedenleridir. Özellikle ilaç sektöründe artık doktorların gerekli gereksiz yere satış olması için ilaca yönlendirmesi genel bir sorun haline gelmiştir. Yani sağlık alanında güven sorunu söz konusudur. Ekonomik bir değerlendirme yapılırsa insanların, gelirlerinin az olmasına rağmen borç içinde olması ve temel ihtiyaçlarını giderirken hayat pahalılığı gibi nedenlerle ek faaliyetleri kısıtlamaları çalışma hayatına doğrudan yansımaktadır. Yani iş yaşamındaki ve ev hayatındaki memnuniyetsizlikler insanları ruhsal bazı sorunlara yöneltebilmektedir. Bu sorunları çözerken de yalnız olması durumunda yük iyice artar ve depresyona girilebilir. İlaçla tedavi ile kötü hisler geçici şekilde yok edilir.

  Antidepresan Ne Zaman İhtiyaç Olur?
  Antidepresanlar gelişigüzel alınan bir ilaç değildir. Bunlar genellikle psikiyatrik rahatsızlıkların çözümünde, hastanın tedavi sürecini hızlandıran, sorunlu bölgeleri baskılayan ilaçlardır. Kullanımı öncesinde alanında uzman bir kişi hastaya tanı koyar ve daha sonra ilaç tedavisine başlar. Depresyon, takıntı, sosyal fobi, şizofreni, uykusuzluk, panik atak, anksiyete sorunlarında yaygın şekilde kullanılır.

  Antidepresanların Faydaları
  Psikolojik tedavi süreçleri açısından antidepresanların faydaları çok yönlüdür. Yani içerisindeki maddeler, beyindeki seratonin eksikliğini giderir, kötü hisleri baskılar. Ayrıca bazıları uyku ile daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Örneğin uykusuzluk çeken kişilerde sakinleştirici etkili antidepresan verilebilir. Olmayan şeyleri gören bir şizofreni hastasında bu ilaçlarla belirtiler azaltılabilir. Yani hastalığa yönelik uygun antidepresanla çözüm geliştirilebilir. Faydaları da bu açıdan tedavi edici özelliktedir.

  • Düzenli kullanımla beraber psikolojik rahatsızlıkları giderir.
  • Davranışçı terapi ile beraber ilaç tedavisi ruhsal hastalıkların çözülmesinde daha fazla artı sağlar.
  • Ruhsal sorunların en az kayıpla atlatılması için antidepresanlar son derece önemlidir. Özellikle ağır depresyonlarda, intiharı önleyebilir.
  • Ruhsal hastalıkların kaynağında bağlantı sorunları vardır. Bu sorunların giderilmesi için antidepresanlardan faydalanılır. Yani bağlantıların daha normal çalışmasında antidepresan içindeki maddeler etkilidir.
  Antidepresanlar Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
  Antidepresanlarla ilgili genel olarak yanlış bir algı vardır ve bir iki kere içildiğinde oluşan iyi hisse bağlı olarak hastalığın bittiği zannedilir. Ancak bu son derece tehlikeli olan bir duruma da işaret edebilir. Uzman kontrolünde, hastalık tanısı konduktan sonra 1-2 yıl gibi sürede içilmeye devam edilmesi gereken antidepresanlar yarıda bırakılmaması gereken kimyasal maddelerdir. Yani temel alınması gereken zaman doktorunuzun verdiği zamandır. 6 ay kullanım sonrası kontroller yapılacaksa bu verilen süre boyunca, zaman açısından da sorun yaşanmadan içim olmalıdır. Eğer hastalık ağırsa 2 yıl düzenli kullanım önerilebilir. Yani süre ne kadar olursa olsun tam zamana uyulması gerekir. Aksi halde antidepresanın hedeflediği tedavi gerçekleşmez. Hastalarda psikolojik rahatsızlığın yenilenme ihtimali çok fazladır.

  Antidepresan Kullanırken Görülen Yan Etkiler
  Antidepresanların yan etkileri yine ilaç çeşidine göre değişebilir. Ayrıca hasta hassasiyetine öre de değişebilecektir. Örneğin alkolle alınan antidepresanlar genelde baş dönmesi ve kusma etkileri yaratır. Bu nedenle kesinlikle beyin işlevlerini etkileyen maddelerle alınmamalıdır. Bunun dışında en sık görülen yan etkiler şöyle sıralanabilir:

  • Kaygı seviyesinin bir süre artması, özellikle ilk kullanım sırasında.
  • İştahsızlık, yemek yemede isteksizlik
  • Aşırı uyku hali veya tam tersine uykusuzluk
  • Kullanımdan kısa bir süre sonra kilo almak
  • Cinsel isteksizlik hali, orgazm olmada güçlük
  • İshal, bağırsaklarda bozukluk, kabızlık durumu, tuvalete çıkamama
  • Sersemlik hissi oluşması, çalışırken veya günlük işleri devam ettirirken zorluk
  • Dikkat dağınıklığı
  • Beklenmedik neşe, sarhoşluk hali şeklinde sıralama yapılabilir. Yan etkiler eğer devam ederse, mutlaka en kısa sürede doktora gidilmelidir.
  Antidepresan Kullananlar İçin Öneriler
  Antidepresan kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ilacın tam etki göstermesi bakımından önemli bir ayrıntıdır. Şu önerileri göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Antidepresanlar, doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılabilir. Aksi halde eczanelerden satın alınamaz.
  • Hemen etki alınması için genellikle 2-3 hafta beklenmelidir.
  • Psikiyatrik sorunlarda tam etki genelde 6 aydan itibaren görülür.
  • İlaç kullanılırken mutlaka kontrollere gidilmelidir.
  • İlaç kullanımı bırakılmadan önce mutlaka doktor kontrolü gerekir.
  • Antidepresan dışında ilaç kullanımı yine doktor kontrolünde gerçekleşmelidir.
  • Uykusuzluk sorunlarında gelişigüzel antidepresan alınmamalıdır. Başka bir kişiden doktora başvuru yapmadan ilaç alınmamalıdır.
  • Antidepresanlar ağır ilaçlar olduğundan sabahları tok karnına alınması gerekir. Bazıları da gece bir iki saat önceden alınabilmektedir.
  • Her psikiyatrik vakada antidepresan ilaçlar kullanılmaz.
  • Bu ilaçların bağımlılık riskleri olabilir. Hepsi olmamakla beraber bazılarında bağımlılık yan etkisi vardır. Bu tür riskler olduğunda yeşil reçete ile satılmalıdır.
  http://www.pisipsikoloji.com/antidepresan-nedir-yan-etkileri-kullanimi/
  17 Ocak 2018
  #1
 2. Antidepresanlar ve Yan Etkileri Cevapları

soru sor

Antidepresanlar ve Yan Etkileri

Alakalı Aramalar:

 1. antidepresan kullanımı