Annelerden Mehmetçik marşı

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 13 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır. Annelerden Mehmetçik marşı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  BURSA'da şiddet gören kadınlara, hasta çocukların tedavisine, yapılacak okul ve yurt inşaatları ile kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmemesi için çaba harcayan kadınların oluşturduğu Nilüfer Kadın Korosu'ndaki 105 kadın, 'Anneler günü' için farklı bir projeye imza attı. Kadınlar diktirdikleri asker kıyafetini giyerek, Şef Aysel Gürel'nin bestesini yaptığı 'Annelerin Mehmetcik Marşısı'nı Anneler günü anısına seslendirip klip çekti. Şef Gürel, "Anneler Günü'nde Mehmetciklerimiz annelerinin yanına gelemedi. Ama biz kıyafetlerini giyerek marşımızla onların yanına gittik" dedi.

  Bursa'da 11 yıl önce kurulan, 32- 78 yaşlarındaki kadınların oluşturduğu Nilüfer Kadın Korosu, konserleri ve yaratıcılıklarıyla ilgi çekiyor. Daha önce hiç bir müzik eğitimi almayan kadınlardan oluşan ve 105 kadın ile sınırlı tutulan koroda, kanser tedavisi gören, psikolojik destek alan üyeler müzik ile hayat buluyor. Masraflarını kendileri karşılayan koro verdiği konserlerden elde edilen gelirleri, ücret istemeden hasta çocukların tedavisi, öğrencilere burs, kimsesiz çocuklar, eşlerinden şiddet gören kadınlar, sosyal projelere destek, sosyal dernek ve kurumlar yararına harcanmasını sağlıyorlar.

  Diktirdikleri kendilerine özgü kıyafetler ile Roman havası oynayan, Sıra Gecesi Konseri ve Bursa Gezeği ile erkeklere meydan okuyan kadın korosu, WhatsApp üzerinden kendilerine okunduğu gibi gönderilen İngilizce, Almanca, Arapça, İtalyanca ve Rusça şarkıları ezberleyerek söylüyor. Aldıkları özel davet üzerine Bulgaristan, Bosna Hersek, Hollanda, İtalya'dan konserler veren Nilüfer Kadın Korosu pazar günü kutlanacak anneler günü öncesi farklı bir çalışma yaptı.

  ASKER OLDULAR MEHMETCİK İCİN BESTE YAPTILAR

  Koro üyesi kadınlar 120'şer lira harcayarak yaptıkdıkları asker kıyafetlerini giyerek, Şef Dr. Aysel Gürel'in bestelediği, 'Annelerin Mehmetcik Marşı'nı ilk kez söylerken bunu klip haline getirdi. Marşın sonunda hep birlikte selam veren koro adına konuşan Dr. Aysel Gürel, şöyle dedi:

  "Biz sosyal sorumluluk projeleri için varız. Kendimizi buna adadık. Pazar günü Anneler Günü. Mehmetciklerimiz annelerinin yanına gelemeyecek. Biz kıyafet giyerek onların yanına seslendirdiğimiz, 'Annelerin Mehmetcik Marşı' ile gidiyoruz. Dualarımız onlar için. Koroda yer alan arkadaşların tamama yakını dar gelirli. Arkadaşlarımız koroya devam etmek için bankadan kredi çekiyor, arkadaşlarından borç para alıyor. En büyük beklentimiz bize sponsor bulunması. Bu konuda maalesef hiç bir destek göremiyoruz."

  ANELERİN MEHMETCİK MARŞI

  Milletimiz sizinler gurur duyuyor.

  Vatanın dört bir yanı huzur buluyor.

  Namus, şeref, şan için nöbet tutuyor

  Yaşa var ol KMehmetcik bu vatan için

  Hayır dualarımız hepiniz için

  ***

  Kutsal görevler için kışladasınız

  Dağ başında, mevzide, pusudasınız

  Soğuk, kar kış demeden dağlardasınız.

  Allah sizi korusun kötülüklerden,

  Göğe açılan eller, can-ı gönülden,

  ***

  Fatih Sultan Mehmet'in torunlarıır,

  Gazi Mustafa Kemal, çocuklarıdır

  Anasının kınalı kuzularıdır,

  Vatan borcu namus borcu deriz bekleriz,

  Bizler Mehmetciklerin anneleriyiz.

  ***

  Annelenizin ak sütü helal sizlere,

  Anne sıcaklığıdır, hep kalbinizde,

  Ayrılıklar olsa da, gönül birlikte,

  Bayrağımız altında tek bir devletle,

  Gururlu anneleriz, Mehmetciklerle.
  13 Mayıs 2017
  #1
 2. Annelerden Mehmetçik marşı Cevapları

soru sor

Annelerden Mehmetçik marşı