Anadolu’da Kına Kültürü

İsimli konu WH 'Web Tasarım ve Hazır Kodlar' kategorisinde, zubamba2 üyesi tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır. Anadolu’da Kına Kültürü hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]


  Eski zamanlarda düğünler daha uzun sürer, eğlencelere pazartesi gününden güvey evine çeyiz gönderilmesi ile başlanılırdı. Salı günü ise gelin hamamına gidilirdi, Çarşamba akşamı gelinin evinin önünde kına gecesi düzenlenir, erkeklerde bu esnada damat evi ya da selamlıkta eğlenirlerdi.

  Kına gecelerinde en önemli kına malzemeleri bindallı ve kına tepsisi idi, geleneksel bindallı kırmızı tonlarda işlemeli ve sarı pullarla süslenmiştir, gelin başına ayrıca kırmızı tül örtülmektedir. Kına tepsisini gelinin yakınlarından biri taşır, teyzesi halası vs. Genç kızlar ise tepsi arkasında ellerinde mumlarla kınaya eşlik ederler. Kına yakılırken gelini ağlatmak için hüzünlü türküler ve ağıtlar söylenir. Davetlilere kına paketleri ve kuruyemiş dağıtılır.

  Günümüzde bu geleneklerin pek çoğu unutulmuş olsa da bazılarının hala devam ettirildiğini görmek mutluluk vericidir. Kına malzemeleri ve kına gecesi yapılacak yerin geleneklere uygun hazırlanması bizi kültürümüze daha da yakınlaştırmaktadır. Kına gecenizde geleneksel motiflerin yer almasını istiyorsanız veya modern bir kına gecesi istiyorsanız kına malzemeleri için http://www.cevredugunsarayi.com web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  21 Şubat 2016
  #1
 2. Anadolu’da Kına Kültürü Cevapları

soru sor

Anadolu’da Kına Kültürü