Amorphis Biyografisi

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Amorphis Biyografisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Amorphis Biyografisi  Finlandiyalı metal grubu Amorphis, Jan Rechbergeri Tomi Koivusaari ve Esa Holopainen tarafından 1990 senesinde kuruldu. Başlarda death metal yapan grup, daha sonra melodik ve progressive metale yöneldi. 1989 senesinde Violent Solution adındaki speed metal grubunda çalan Jan ve Esa, müzisyenlerin farklı türlere yönelmesiyle kısa sürede dağıldı. Bunun üzerine death metal grubu kurmaya karar veren ikili yanlarına vokalde Tomi’yi ve bas gitarda Oppu Laine’i alarak Amorphis’i kurdu. Aynı zamanda Abhorrence isminde bir grupta daha çalan Tomi, Amorphis’te bir yandan gitar çalarken, diğer yandan da vokal yapıyordu. Amorphis ilk demosunu kaydettikten kısa bir süre sonra Abhorrence dağılmıştı, fakat dağılmanın öncesinde Tomi’nin Relapse Records’a gönderdiği demolar beğenilmişti. Ne yazık ki plak şirketinden anlaşma talebi gelmesi dağılmadan sonra gerçekleşti. Bu teklifi Amorphis’in yararına kullanmaya karar veren Tomi ve diğer Amorphis üyeleri, kısa bir süre sonra “The Karelian Isthmus” adını taşıyan ilk albümlerini piyasaya sürdüler. Ardından da “Privilege of Evil” ep’si geldi.

  1994’te “Tales from the Thosand Lakes”i dileyenlerin beğenisine sunan grup, bu albümde Finlandiya’nın yerel destanı Kalevala’yı konsept olarak kullandı. Hala death metal kulvarında olan grup, ilk defa bu albümde death metal’den sıyrılmak üzere olduğunun sinyallerini verdi. Melodik clean vokallerin de yer aldığı bu albüm, beklenenden daha fazla ilgi gördü ve grubun konser takvimi bir anda dolmaya başladı. Bu arada yaşanan eleman değişikliklerinden en önemlisi vokalde yaşandı. Pasi Koskinen, 1996 senesinde yayımlanan “Elegy” albümünden başlayarak 2004 senesine kadar grupla birlikte olacaktı.

  “Elegy” albümünde yer alan şarkı sözlerinde yine bir Finlandiya mitolojisi olan Kanteletar’dan yararlanıdı. Pasi ve Tomi vokal görevini paylaştı. Bu albümde Pasi’ye sadece clean vokalleri yapmak düştü. 6 ay boyunca turnede olan grup, vakit kaybetmeden bir sonraki abüm için çalışmaya başladı. Bu albümde vokallerin tamamını Pasi üstlendi ve ortaya daha hafif bir sound’a sahip olan “Tuonela” albümü çıktı. 2000li yıllara girerken yine eleman değişikliği yaşayan grup, 2001 senesinde yayımladığı “Am Universum” albümüyle dinleyenlerine daha farklı bir atmosfer sundu. Klavye ve saksafonun ağırlığını hissettiren bu albüm, daha deneysel bir çalışmanın ürünüydü. Albüm aynı zamanda Relapse Records’tan çıkan son Amorphis çalışması oldu.
  2003 tarihli “Far From the Sun” albümü sonrasında Pasi, gruptan ayrıldı ve yerine Tomi Joutsen geçti. Tomi’yle birlikte başarılı bir Amerika turnesini geride bırakan Amorphis, yeni vokalistiyle kaydettiği “Eclipse” albümünü 2006’da hayranlarının beğenisine sunarken, 8. albüm “Silent Waters”ı Eylül 2007 piyasaya sürdü.

  13 Nisan 2011
  #1
 2. Amorphis Biyografisi Cevapları

soru sor

Amorphis Biyografisi