Altın Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, bilginacar üyesi tarafından 11 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. Altın Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Mide dostu olan altın otu, sindirimi kolaylaştırmadan basura, eklem ağrılarından taş düşürmeye kadar birçok derde devadır. Bilimsel adı Helichrysum Arenarium olan altın otu, halk arasında güneş çiçeği olarak bilinmektedir. Rengi ve görüntüsü itibariyle hemen ayırt edebileceğiniz bu şifalı bitkinin faydaları ve nasıl kullanıldığı aşağıda yer almaktadır.

  [​IMG]

  Aslında Avrupa’da yetişen ve kökenleri Avrupa olan bir bitki olmasına rağmen Anadolu’da da yaygın olarak kullanılan ve son yıllarda ülkemizde fazlasıyla rağbet gören bir bitkidir altın otu. İçerisinde bulunan P vitamini ve diğer zengin mineraller sayesinde günlük yaşantıda tüketilen besinlerin karşılaşamadığı bazı eksikleri kapatmakta büyük faydası vardır. Son yıllarda Türkiye’de popülerleşmesinin en büyük nedeni halkın ilaç kullanımından kaçarak bazı hastalıklara doğal yöntemler aramasıdır.

  Alternatif tıp uğraşının çığ gibi büyüdüğü bu günlerde pek çok alternatif tıp doktorunun adeta bir şifa olarak önerdiği altın otu esasında zaten kültürümüzde olan ve çok bilinen bir bitkidir.

  Ihlamur, adaçayı, kuşburnu ve diğer pek çok çay gibi uzun yıllardır kurutulup kaynatılmakta ve içilmektedir. Onlar kadar yaygın olarak bilinmemesinin asıl nedeni büyük marketler tarafından paketleştirilme işleminin yapılmaması ve nispeten daha acımtırak olan tadıdır.

  Altın Otu Nedir?

  [​IMG]

  Adını altın gibi olan renginden ve dalından koparılıp kurutulmasına rağmen renginin solmamasından alır. Halk arasında güneş çiçeği olarak da bilinir. Bilimsel adı Helichrysum Arenarium ‘dur. Aktarlarda faydalı bir bitki olarak satılmasına rağmen, görüntüsü nedeniyle süs bitkisi olarak da yaygın kullanılır. Altın otundan, çay ve yağ üretilir. Bu yağ, başta kozmetik olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılır. Altın otu genellikle kayalıkların etrafında yetişir, bu nedenle yüksek dağlarda çok sık görülür. Popülerleşmesinden önce yıllar boyunca, yetiştiği bölgenin etrafındaki yerli halklar tarafından bir şifa kaynağı olarak görülmekteydi.

  Altın Otu Nasıl Kullanılır?

  [​IMG]

  Altın otu en sık çay olarak kullanılır. Şemsiye şeklinde uzanan çiçekleri olan altın otu, dallarından kesilerek toplanır. Dalları ile birlikte kurutulur ve daha sonrasında tamamen nemsiz bir ortamda kuruyan çiçekler dalın üzerinden toplanır. Toplanan bu kurumuş çiçekler altın otu çayı olarak satılmaktadır. Aktarlarda ve bazı marketlerde bulunabilen bu çay, 1 bardak suyun içerisine 3 veya 4 çiçek konulacak şekilde kaynar suyun içerisinde demlenir. 10 – 15 dakika kadar demlendikten sonra çiçekler süzülür ve acımsı tadı yok etmek için bal ile tatlandırılabilir.

  Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

  [​IMG]

  Altın otu prostat ve böbrek sorunları olanlar için adeta bir mucize olarak görülmektedir. Yoğun idrar söktürücü ve idrar yolları düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Böbrekler üzerinde büyük etkisi olduğu için insanlarda zayıflama çayı olduğuna dair bir algı da oluşmuştur. Bu algının asıl nedeni altın çayının, böbrekleri çalıştırarak idrar çıkışını arttırmasıdır. Vücuttan idrar çıkışı olması su kaybına sebep olur ve buna bağlı olarak 1 – 2 kilo kayıp yaşanabilir. Fakat bu kayıp kesinlikle kalıcı değildir, sadece bir yanılsamadır. Yine de kilo vermek isteyenler takviye amaçlı olarak kullanabilirler.

  Böbreklerde oluşan kum ve taşların dökülmesinde, idrar yolu iltihaplarının giderilmesinde büyük fayda sağlar. Ayrıca mideye iyi gelerek gastrit gibi mide yanması oluşturan sorunlara iyi gelir. Zaten altın otu ile ilgili araştırma yaptığınızda, karşılaştığınız ilk cümle “mide dostu” olacaktır.

  Bunlardan başka hemoroid tedavisinde, safra ve pankreas salgısını artırmada, romatizma ve kireçlenme gibi ağrılarda da altın otunun belirgin faydaları bulunmaktadır. Altın otu öğütülerek de pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Pelin otu ile beraber ezilmesi sonucu iltihaplı yaralara pansuman yapıldığında iltihabı iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Bununla beraber varis gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Altın otu yağı egzama, siğil gibi vücuttaki yaralara sürüldüğünde büyük iyileşme görülmektedir. Yağ ayrıca kozmetik ürünü olarak kullanılır; cilt nemlendirmesi ve sıkılaştırması gibi özelliklerinden yararlanılır.

  Altın Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

  [​IMG]

  Altın otunun bilinen herhangi bir yan etkisi henüz yoktur. Yine de bir maddeyi vücutta denemeden önce alerjen olup olmadığını öğrenmekte ve doktora danışmakta büyük fayda vardır. Ve yine diğer tüm şifalı bitkiler yazımızda belirttiğimiz gibi, aşırı kullanımdan kaçınmalı, günde en fazla 2 fincan tüketilmelidir.


  Kaynak


  11 Şubat 2017
  #1
 2. Altın Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? Cevapları

soru sor

Altın Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?