Alkameyi Yakacağız !: Alkameyi Yakacağız...

İsimli konu WH 'Sahabeler' kategorisinde, cicimelek üyesi tarafından 20 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Alkameyi Yakacağız !: Alkameyi Yakacağız... hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Alkameyi Yakacağız ! ile ilgili bilgileri bu konu paylaşıyorum. Arkadaşlarım umarım işinize yarar.

Alkameyi Yakacağız !

Alkameyi Yakacağız !

Enes bin Malik (ra) anlatır: Peygamber Efendimizin (sav) zamanında Alkame adında bir genç vardı Hep taat üzere olup, kış yaz oruç tutar, geceleri sabaha kadar ibadet ederdi Bir gün fenalık geçirdi, dili tutuldu Resulullaha haber verdiler Hazret-i Ali ile Ammar bin Yasir'i (ra) gönderdi Kelime-i şehadeti söyletmek için çalıştılarsa da, dili dönmedi
    Emir-ül Mü'minin Ali (kerremallahü vecheh) Hazret-i Bilal-i Habeşi'yi (ra) Resulullaha gönderdi ve durumu bildirdi Resulullah "Alkeme'nin anası babası var mı?" buyurdu Yaşlı bir anası var dediler "Annesini buraya getirin" buyurdu Getirdiler "Alkame'ye ne oldu, anlat! Seninle geçinmesi nasıldır söyle" buyurdu Anası şöyle anlattı: Ya Resulullah, çok iyidir, zahiddir, hep iibadet, itaat ve taat üzeredir Ama ben ondan razı değilim Çünkü o hanımının rızasını, benim rızamdan önde tutmaktadır
    Resulullah: "Dilinin tutulması bu yüzdendir Ona hakkını helal et de dili açılsın" buyurdu Ey Allah'ın Resulü, benim hakkımda çok riayetsizlik etti, hakkımı helal etmem dediResulullah (sav) "Ey Bilal, git! Eshabı topla Etraftan odun toplasınlar Alkame'yi yakacağız Çünkü annesi ondan razı değildir" buyurdu
    Annesi, ya Resulullah, benim oğlumu, benim gözümün önünde mi yakacaksınız? Kalbim buna nasıl dayanabilir dedi Resulullah (sav) "Cehennem ateşi, dünya ateşinden çok daha kızgın ve yakıcıdır Sen ondan razı olmadıkça, onun hiçbir taati makbul değildir" buyurdu Kadın feryad edip ya Resulullah, ben ondan razı oldum, hakkımı helal ettim dedi ve eve gitti Eve girince, Alkame'nin sesini duydu kelime-i şehadet söylüyordu Dili açılmıştı Aynı gün vefat etti
    Resulullah (sav): "Ey Eshabım, ey Muhacir ve Ensar! Hanımını annesinden üstün tutana, Allahü Teala ve melekler la'net ederler Onun farz ve nafile ibadetleri kabul edilmez" buyurdu O halde onları incitmekten ve rızasızlıklarını kazanmaktan çok sakınmalıdır Çünkü böylelerinin işi zor, azabı ******lidir
    Cenab-ı Hak, ana ve baba haklarını gözetmede yardımcımız olsun!
    20 Ocak 2013
  2. Alkameyi Yakacağız !: Alkameyi Yakacağız... Cevapları

soru sor

Alkameyi Yakacağız !: Alkameyi Yakacağız...