Alerjik rinit Alerjik Nezle nasıl geçer ?

İsimli konu WH 'Hastalıklar' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Alerjik rinit Alerjik Nezle nasıl geçer ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Alerjik rinit (saman nezlesi); alerjenlerin hava yolu ile burnun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokuya yapışarak iltihapsız yangıya (inflamasyon) neden olur. Alerjik rinit çoğunlukla ömür boyu devam eden[​IMG] fakat ileri yaşlarda şiddeti azalabilen bir hastalıktır. Belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan tipine mevsimsel alerjik rinit adı verilir. 19. Yüzyılda hastalık ilk olarak tanımlandığında yanlış bir isimlendirme ile “saman nezlesi” denmiştir. Bunun nedeni polenlerin samanların üzerine yapışması ve rüzgârla dağılmasıdır. Daha sonra hastalığın polenlerle ilgili olduğu belirlenmiştir. Polenler dışında ev tozu[​IMG] hayvan tüyleri[​IMG] küf mantarları (“mold” lar)[​IMG] kimyasal maddeler[​IMG] klor[​IMG] deterjanlar ve hava kirliliği alerji yapabilir. Alerjik rinitin tüm bir yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak adlandırılır.
  Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uykuyu[​IMG]yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve işgücü kaybına yol açar. Kent yaşamı alerjik hastalıkların görülme oranını arttırmıştır. Bunda çevre kirliliğinin rol oynadığı düşünülmektedir.

  Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uykuyu[​IMG]yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve işgücü kaybına yol açar. Kent yaşamı alerjik hastalıkların görülme oranını arttırmıştır. Bunda çevre kirliliğinin rol oynadığı düşünülmektedir.

  Alerjik Rinit - Bahar Nezlesi Nasıl Anlaşılır?
  Özellikle histamin salgılanması ile birlikte alerjik rinit belirtileri başlar.

  Alerjik Rinit Belirtiler;

  Hapşırma nöbetleri
  Burun tıkanıklığı
  Burunda sürekli akıntı
  Gözlerde kaşıntı[​IMG] sulanma (konjonktivit)
  Burunda[​IMG] dudakta[​IMG] damakta ve boğazda kaşıntı
  Öksürük
  Baş ağrısı
  Göz altlarında morluk


  Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

  Alerji düşünülen durumlarda yukarıda saymış olduğumuz klinik bulguların yanında tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

  Bu testler 4 gruba ayrılır:

  1. Serolojik (kan) tetkik
  2. Deri testleri
  3. Burun sekresyonunun kimyasal analizi
  4. Burun içine allerjen maddelerle yapılan uyarı testi

  Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Alerji tanısı doğrulandıktan sonra uygun tedavi başlatılmalıdır. Tedavi 3 ayrı başlık altında toplanabilir:

  Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi[​IMG]
  İlaç tedavisi
  Hiposensibilizasyon (aşı tedavisi)


  ALERJİK RİNİTİ OLAN HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?


  · Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.

  · Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın[​IMG] eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske kullanın. Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın

  · Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgârlı havalarda evde kalmaya çalışın.

  · Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün[​IMG] polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.

  · Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden[​IMG] evde hava nemlendiricisi kullanın.

  · Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin[​IMG] alerjenleri tutan özel filtreler alın. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen[​IMG] dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.

  · Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.

  · Beden temizliğinize dikkat edin[​IMG] düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz.

  · Yatmadan önce duş almak[​IMG] saçları yıkamak yararlı olur.

  · Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.

  · Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin

  · Toz barındırabilecek tarzda kilim[​IMG] halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.

  · Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.
  3 Ocak 2017
  #1
 2. Alerjik rinit Alerjik Nezle nasıl geçer ? Cevapları

soru sor

Alerjik rinit Alerjik Nezle nasıl geçer ?