Akut Larenjit

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, "Bir Katre" üyesi tarafından 28 Şubat 2012 tarihinde yazılmıştır. Akut Larenjit hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [h=2]Akut Larenjit[/h]
  [h=2]gırtlak iltihapları - ivegen gırtlak iltihabı - larenjit nedenleri - larenjit tedavisi[/h]İvegen gırtlak iltihapları (akut İarenjit), çocukta en sık görülen gırtlak hastalıklarıdır; aşağı yukarı tümü virüs kökenlidir. Ama, grip özellikle kentsel bölgelerde çok görülmekle birlikte, ivegen gırtlak iltihabı ihtilatıyla sonuçlanmasına ender rastlanır.

  Birkaç gün önceden nezle ya da enfeksiyonlu bir dönem olabilir. Bir gece apansızın boğuk ve ardı arkası kesilmeyen, havlar gibi öksürükle başlar. Ses kısılır, solunum güçleşir, huzursuzluk görülür.

  Solunum güçlüğü ya da soluk darlığının şiddeti, bir çocuktan ötekine değişebilir. Bazen tehlikeli bir durum alarak acil tedavi gerektirir: Solunum sırasında göğüs kafesi bombeleşir, deri kaburgaların arasına, hattâ altına çekilir; ateş inişli çıkışlıdır.

  Çocuğun genel durumu çoğunlukla iyidir; ama sıkıntının apansızın artabileceğini unutmamak gerekir. İlaç tedavisi sıkıntıyı hızla azaltmazsa çocuk hastaneye kaldırılmalıdır. Çocuğun yattığı oda nemli olmalıdır. Tedavi, aspirin, yatıştırıcı ilaçlar (barbitürik asit türevleri; kodein), boynun çevresine sıcak kompres ve kas içine kortizon iğnelerini içerir ve 1-2 saat içinde sıkıntıları geçirir; ama ortaya çıkabilecek kan kalsiyum düzeyi düşüklüğü (hipokalsemi) belirtilerini mutlaka araştırmak gerekir. Öte yandan, hastalığın tekrarlama olasılığının büyük olduğu da unutulmamalıdır.


  Gırtlak dili altı yerleşimli gırtlak iltihabının tablosu çok farklıdır. Gerçi klinik belirtiler (öksürük , ses kısılması, derinin kaburgalar arasına çekilmesi) aynıdır; ama ateş sürekli ve yüksektir, çocuk havlar gibi öksürmez. Tedavi, sıkıntıları rahatlatmaz. Belirtilerin sürmesi sonucu büyük bir solunum güçlüğü ortaya çıkar ve günlerce sürebilir; nedeni, gırtlaktaki iltihaplı ve enfeksiyonlu ödemdir. Çocuğu rahatlatmak, damardan antibiyotik ve kortizon türevleri vermek gerekir. Tablo ciddidir; gözetim de sıkı olmalıdır.

  Kızamık, suçiçeği ve kuşpalazı (ender olarak) da gırtlak iltihabına yolaçabilir.

  alıntı
  28 Şubat 2012
  #1
 2. Akut Larenjit Cevapları

 3. Gırtlak iltihabı olarak da bilinen larenjit; boğazda enfeksiyon ve tahriş gibi nedenlerle oluşan iltihabi bir durumdur. Ses tellerini etkileyen hastalığın tedavisi oldukça kolaydır fakat, ciddiye alınmayıp ihmal edilirse, ses kaybına varan ciddi sonuçları olabilir.

  Larenks, boyun bölgesinde orta hatta yerleşmiş organlardan birisidir. Larenks solunum ve konuşma fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından temel bir organdır. Üç kısımdan oluşan larenks bölgesinde larenjit, bu üç bölümde de kendini gösterebilir. Larenjitin oluşmasına en temel neden virüsler olarak bilinir. Çok sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarının %25’lik kesiminde larenjit görünme ihtimali vardır. Hastalık çok sayıda belirti ile birlikte kendini gösterebilir.

  Larenjit, ses tellerine etki edip buna yönelik belirtilerle kendisini gösterir. Hastalığın teşhisinde doktor muayenesi yeterli olabilmektedir. Tedavisi mümkün olan larenjit, ortalama 1 ila 3 hafta arasında kontrol altına alınabilir. Ancak tedavi devam ettiği sürece hastanın kendine dikkat etmesi gerekir, aksi takdirde bu süreç uzayabilir. Larenjit varken alkol, sigara alımı, aşırı bağırma hastalığın daha ağır bir tabloda geçirilmesine neden olur.

  Bu nedenle tedavi sürecinin evde tedavi yöntemleriyle desteklenmesi ve zararlı etkenlerden kaçınılması gerekir. Ses kısılması ve ses kaybına sebep olan larenjit, ciddiye alınmalı ve hemen tedaviye başlanmalıdır. Aksi takdirde basit gibi görünen bir sağlık sorunu, karşınıza çok ciddi sonuçlar olarak çıkabilir.

  Larenjit ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylı bilgileri buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  29 Aralık 2017
  #2
soru sor

Akut Larenjit