Akşener: Kadınlara dikkatli ve saygıya yönelik bir dil kullanılmalı

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 6 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır. Akşener: Kadınlara dikkatli ve saygıya yönelik bir dil kullanılmalı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  MHP'deki genel başkan adaylarından Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikala Bakanı Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözleriyle ilgili "Kadınlara yönelik çok dikkatli bir dil, saygıya yönelik bir dil kullanılması gerektiğine inanıyorum" dedi.

  Meral Akşener, Kilis'e gitmek için geldiği Gaziantep'te, hava alanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Karaman'da çocuklara bir vakıfın evlerinde çocuklara öğretmenin tecavüzüyle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik söylediği 'Valisi, Milli Eğitim Bakanı konuşmuyor. Aile Bakanı birilerinin önüne yatmış durumda o zaten hiç konuşmuyor' sözleriyle ilgili şöyle dedi:

  "Ben sayın Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını izlemedim. Sadece konuşmanın arkasından çıkan haberleri ve arkasından konuşulanları biliyorum. Bir kere ben kadınların hiç birine kategorik manada ayrımcılığa yönelik, ötekileştirmeye yönelik, küçümsemeye yönelik ve cinsiyeti üzerine tanımlamaya yönelik mutlaka kategorik olarak karşı duran bir insanım. Ama sayın Kılıçdaroğlu’nun tekrar söylüyorum konuşmasını izlemedim. Bu sebeple yazılanların üzerinden konuşmak zorundayım ama bir prensiptir benim adıma. Kadınlara yönelik çok dikkatli bir dil, saygıya yönelik bir dil kullanılması gerektiğine inanıyorum."

  Akşener, MHP'de olağanüstü kongre için imza verdikleri için kapatılan parti teşkilatlarının yanında olduğunu belirterek, "Kilis’e gitme nedenim; burada imza veren arkadaşlarımızın özellikle il başkanımız ise o il teşkilatının kapatılmasına yönelik hem itirazımızı dile getirmek, genel merkezin yaptığı bu davranış biçimine, hem de bu eylemi demokrasiye uygun bulmadığımızı söylemek ve kapatılan il teşkilatlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek amaçlı geldim" diye konuştu.

  Partililerin yoğun ilgi gösterdiği Akşener, araç konvoyuyla Kilis'e hareket etti.
  KİLİS'TE TÜRBE ZİYARET ETTİ, PARTİLİLERE SESLENDİ

  MHP'deki Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, Kilis'teki temasları kapsamında Şıh Mehmet Türbesi'ni ziyaret ederek dua etti. Akşener, bir çay bahçesinde toplanan partililere hitap etti. Akşener, hukukun işlemesi halinde MHP Genel Kongresi'nin yapılacağını ümit ettiğini belirterek, şunları söyledi:

  "Genel Merkez tarafından valiliklere kapatma yazısı gönderildi. Bu kapatılma işlemiyle ilgili olarak bütün İllerimizi ziyaret etmeye başladık. Bu ziyaretlerimizin amacı arkadaşlarımızın demokratik haklarını kullanmaları, ceza görmeleri nedeniyle il teşkilatlarımıza destek olmak, hem de bu kapatma kararının anti demokratik olduğunu, ülkücü iradeye, Milliyetçi Hareket Partisi iradesine yakışmadığını, doğru olmadığını ifade etmek üzere gezmelerimize başladık. Biz bir yola çıktık, bu yolun dönüşü yoktur. Yani hiç kimse rahat edecek zannetmesin kendisini. Hukukun işlemesi halinde bu kongrenin yapılacağını ümit ediyoruz. Ama zaman zaman sorunlar yaşandı. Ola ki iyi bir sonuç çıkmazsa arkadaşlarımızla yola devam edeceğiz. 548 arkadaşımız imza verdi ama ben bin yüz delegemizle görüştüm. Bu bin yüz delege arkadaşlarımız kongre olursa 'Evet' oyu kullanacaklarını söyledi. Dolayısıyla ben hayatta hiç insanı yarı yolda bırakmadım. Gencecik arkadaşlarımız imza verdiler. Gencecik insanların 29 yaşındaki İl Başkanımızın binaları kapatıldı. O nedenle yolumuza devam edeceğiz."

  Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na yönelik sözleriyle ilgili görüşlerini burada da yineleyerek, şöyle dedi:

  "Ben sayın Kılıçdaoğlu'nun ne konuştuğunu duymadım, bilmiyorum, dinlemedim. Ama basından, gazetelerden okudum. Ben kadınların cinsiyetleri üzerinden, kadın olma vasfı üzerinden, cinsel yönden rencide edilmesine kategorik olarak karşıyım. Yani kim ne söylerse söylesin, dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile ilgili olarak yazılan biçimde bir söz ise doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Ayrıca sayın Kılıçdaroğlu bizim tanıdığımız kadarıyla nazik bir insandır. Bu konuda bir düzelme yapacaktır, yapması da gerekmektedir. En azından 'Böyle kast etmedim, incittiysem özür dilerim' demesini doğrusu bekliyorum."
  6 Nisan 2016
  #1
 2. Akşener: Kadınlara dikkatli ve saygıya yönelik bir dil kullanılmalı Cevapları

soru sor

Akşener: Kadınlara dikkatli ve saygıya yönelik bir dil kullanılmalı