Akdağ'dan Kübra bebek açıklaması

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. Akdağ'dan Kübra bebek açıklaması hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Akdağ'dan Kübra bebek açıklaması

  Sağlık Bakanı Akdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Samsun'da ölümü şüpheli bulunan bebeğin ''açlıktan öldüğünü'' söyleyerek konuyu istismar ettiğini belirterek, ''Anne sütü ile beslenen bir çocuğun midesi beslendikten sonra 1 ila 3 saat içinde boşalır. Otopsi raporunda bir yavrumuzun midesinin boş olmasını nasıl delil gösterirsiniz? Anamuhalefet partisinin başkanı nasıl bu kadar hafiflik yapabilir? Ama Sayın Kılıçdaroğlu, bunu her zaman yapıyor'' dedi.
  Bakan Akdağ, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile birlikte Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u, ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı ziyaret etti.

  Yaptığı açıklamada, iktidarları döneminde sağlıkta dönüşüm yaşandığını belirten Akdağ, bu konuda attıkları her adımda CHP'nin karşı duruşu ile karşılaştıklarını söyledi.

  CHP'nin her fırsatta sağlıkta dönüşümle ilgili kanunları Anayasa Mahkemesine taşıdığını belirten Akdağ, basın mensuplarından hekim olan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç'a bazı sorular iletmelerini istedi.
  ''CHP'nin Genel Başkanına sorduğum ama cevap alamadığım bazı sorulara belki Sayın Haluk Koç Samsun'dan, onun adına bir cevap verir'' diyen Akdağ, şunları söyledi:

  ''Bizim sağlıkta dönüşüm programları ile yaptığımız en önemli atılımlara CHP ve öteden beri CHP'nin çeşitli kademelerinde yönetimde olan bugün de Genel Başkanlığını yapan Sayın Kılıçdaroğlu hep karşı çıktı. Biz işçilerimizi ve onların yakınlarını büyük bir çileden kurtaran, hastanelerin birleştirilmesi ve Sağlık Bakanlığının çatısı altına alınması için 2005 yılında bir kanun yaptık. Bu kanunu Meclise getirdiğimiz dakikadan itibaren CHP ciddi bir defans gösterdi, ciddi bir muhalefet sergiledi. Plan Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanı olarak benim üzerime yürüdüler. Bunları hatırlıyoruz. Tabii milletin verdiği güçle biz kanunu yaptık. İşçilerimizi de bu çileden kurtardık. Bugün Türkiye'de işçiler ve onların yakınları her hastaneden hizmet alıyorlar. Bu kanunu onlara rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu'na, Sayın Haluk Koç'a rağmen yaptık. Şimdi CHP'nin iktidara geleceği yok. Ama eğer iktidara gelseler, Sayın Haluk Koç'a lütfen sorun, bu kanunu değiştirecekler mi? Değiştirmeleri halinde herhalde yine işçilerin işçi hastanesine gitmesi gerekecektir.''#Sayfa#

  Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde, ''Çürüyen SSK hastanelerin Sağlık Bakanlığına devri için yalvarıyorum ama alan yok'' dediğini belirten Akdağ, ''Kılıçdaroğlu, SSK Genel Müdürü iken bu açıklamayı yaptı sonra biz AK Parti Hükümeti olarak kanunu yapıp hastaneleri aynen genel müdürün söylediği biçimde Sağlık Bakanlığının çatısı altına almaya çalışınca müthiş bir direnç gösterdi. Anayasa Mahkemesine gitti. Bunu da Haluk Koç'a sorun'' diye konuştu.

  TAM GÜN YASASI
  Tam Gün Yasası ile ilgili de gazetecilerden Haluk Koç'a soru yöneltmelerini isteyen Bakan Akdağ, CHP'nin Tam Gün Yasası'na da karşı çıktığını belirterek, şunları söyledi:

  ''Biz Tam Gün Yasası'nı yaptık. Devlet hastanelerinde çalışan doktorlarımız devlette çalışırken, muayenehane açmasınlar, özel hastanede çalışmasınlar diye. Devlet hastaneleri halkın hastanesidir. Halkın vergisi ile oluşturulmuş hastanelerdir. Vatandaş neden bir daha para ödesin bu hastanelerde. Halkın iktidarı olan AK Parti bu kanunu da yaptı. Ama kanunu yapmayalım diye çok mücadele ettiler Anayasa Mahkemesine gittiler. Anayasa Mahkemesi kanunun özüne dokunmadı. Bu arada kader ortakları diyeceğim, Türkiye'deki tabip örgütü de onlarla beraber, Danıştaya gitti. Danıştay da bazı maddelerine dokundu ama hukuk, adalet her zaman olduğu gibi halkın lehine tecelli etmeye devam edecek, 1-2 ay içinde de neticelenecek. Şimdi Haluk Koç'a sorun, mümkün olmaz ya, 'eğer iktidar olursanız yine devlette çalışan doktorların, devlette çalışan üniversite hocalarının muayenehane açmalarının ya da özel hastanelerde çalışmalarının önünü açacak mısınız?' Sakın şu cevabı alırsanız da işin peşini bırakmayın. 'Biz açmayacağız ama herkese sabit para vereceğiz.' O zaman, 'ne kadar para vereceksiniz' diye sorun. Şimdi bu çelişkiler CHP'nin ana klasikleridir.''#Sayfa#

  SAMSUN'DAKİ ŞÜPHELİ BEBEK ÖLÜMÜ
  Samsun'daki şüpheli bebek ölümünün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından ''istismar'' edildiğini söyleyen Bakan Akdağ, konuya ilişkin asıl otopsi raporunun henüz açıklanmadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

  ''Burada da ekip başı olan Kılıçdaroğlu'na sormak lazım. Samsun ilimizde hayatını kaybeden Kübra bebeğin, istismarını yaptı. Neye dayanarak istismarını yaptı. Çok açık söylüyorum, cehaletine dayanarak istismarını yaptı. Bu bebeğimizin açlıktan öldüğünü söyledi. Daha önce de maalesef basın da böyle bir cehalet örneği sergilemişti. Neye dayandırıyorlar? Yavrumuzun otopsi bulgusunda midesinin boş olduğuna. Ben çocuk hastalıkları ve sağlığı profesörüyüm. Sayın Haluk Koç da hekim. Herhalde o da özellikle anne sütü ile beslenen bir çocuğun midesinin beslendikten 1 ile 3 saat içinde boşaldığını bilir. Hiçbir çocuğun hatta hiçbir insanın midesi sürekli olarak dolu olmaz. Beslenirsiniz, beslendikten bir müddet sonra mide boşalır. Yavrumuzun durumu ne idi ne değildi, adli tıp raporunun kesinleşmesinden sonra ortaya çıkacak. Ama şunu biliyoruz, bu yavrumuzun bir kardeşi kistik fibroziz bir hastalıktan hayatını kaybetmiş. Bu pankreasla ilgili bir hastalıktır. Bir çocuğun beslenmesini bozar. Kaldı ki ailesine her dönemde Valiliğimizden destek yapılmıştır. Şimdi Haluk Koç'a sorun, bu cehaletlere karşı ne söyleyecek? Otopsi raporunda bir yavrumuzun midesinin boş olmasını nasıl delil gösterirsiniz? Bir anamuhalefet partisinin başkanı nasıl bu kadar hafiflik yapabilir? Ama Sayın Kılıçdaroğlu, bunu her zaman yapıyor. Eline belge diye aldığı, önü yok, arkası yok, bilgisi yok, uzmanlığı yok, çıkıp meydanlarda vatandaşa bunları sunabiliyor.''#Sayfa#

  SAMSUN'DAKİ SAĞLIK YATIRIMLARI
  Bakan Akdağ, kendilerinden önce 8 yılda Samsun'a 20 milyon TL tutarında sağlık yatırımı yapıldığını, AK Parti iktidarı dönemindeki 8 yılda ise bu rakamın 400 milyon liraya yükseldiğine işaret ederek, ''Biz iktidara gelemeyecekler gibi boş keseden verenlerden değiliz. Yaptık ve yapacaklarımızı söylüyoruz. Gelecek 5 sene içinde bu şehirde 400 milyon TL'lik daha yatırım planlamış durumdayız. Yani 3 dönem sonunda 12-13 yıl içinde AK Parti hükümetleri 1 milyar TL yatırım yapmış olacak bu şehre. Şunu sormak lazım. 20 mi büyük, 400 mü büyük?'' diye konuştu.

  Bakan Akdağ, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile birlikte Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u, ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı ziyaret etti.

  Yaptığı açıklamada, iktidarları döneminde sağlıkta dönüşüm yaşandığını belirten Akdağ, bu konuda attıkları her adımda CHP'nin karşı duruşu ile karşılaştıklarını söyledi.

  CHP'nin her fırsatta sağlıkta dönüşümle ilgili kanunları Anayasa Mahkemesine taşıdığını belirten Akdağ, basın mensuplarından hekim olan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç'a bazı sorular iletmelerini istedi.
  ''CHP'nin Genel Başkanına sorduğum ama cevap alamadığım bazı sorulara belki Sayın Haluk Koç Samsun'dan, onun adına bir cevap verir'' diyen Akdağ, şunları söyledi:

  ''Bizim sağlıkta dönüşüm programları ile yaptığımız en önemli atılımlara CHP ve öteden beri CHP'nin çeşitli kademelerinde yönetimde olan bugün de Genel Başkanlığını yapan Sayın Kılıçdaroğlu hep karşı çıktı. Biz işçilerimizi ve onların yakınlarını büyük bir çileden kurtaran, hastanelerin birleştirilmesi ve Sağlık Bakanlığının çatısı altına alınması için 2005 yılında bir kanun yaptık. Bu kanunu Meclise getirdiğimiz dakikadan itibaren CHP ciddi bir defans gösterdi, ciddi bir muhalefet sergiledi. Plan Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanı olarak benim üzerime yürüdüler. Bunları hatırlıyoruz. Tabii milletin verdiği güçle biz kanunu yaptık. İşçilerimizi de bu çileden kurtardık. Bugün Türkiye'de işçiler ve onların yakınları her hastaneden hizmet alıyorlar. Bu kanunu onlara rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu'na, Sayın Haluk Koç'a rağmen yaptık. Şimdi CHP'nin iktidara geleceği yok. Ama eğer iktidara gelseler, Sayın Haluk Koç'a lütfen sorun, bu kanunu değiştirecekler mi? Değiştirmeleri halinde herhalde yine işçilerin işçi hastanesine gitmesi gerekecektir.''
  7 Mayıs 2011
  #1
 2. Akdağ'dan Kübra bebek açıklaması Cevapları

soru sor

Akdağ'dan Kübra bebek açıklaması