Akbank’tan ilk yarıda ekonomiye 235 milyar lira kredi desteği

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Akbank’tan ilk yarıda ekonomiye 235 milyar lira kredi desteği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  Akbank'ın yılın ilk yarısında konsolide net kârı 3.02 milyar lira, toplam kredileri de 235 milyar liraya ulaştı.

  Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın 2017 yılı ilk yarısındaki finansal performansına ilişkin yaptığı açıklamada, "Ekonomimiz, yılın ilk yarısında yükselişe geçti ve ülkemiz tekrar istenen yüksek büyüme oranlarına ulaştı" dedi ve ekledi:

  "Hükümetimizin aldığı tedbirlerin bu olumlu gelişmelere önemli katkısı oldu. Bankalar da bu süreçte ekonomimize destek olmaya devam etti.

  "Akbank kuvvetli finansalları ve likiditesi ile piyasalardaki etkinliğini sürdürdü, yüksek performansını korudu.

  "Kredi hacmimiz hızlı gelişti ve bu performansın yakalanmasında etkili oldu. Bankamız yılın ilk 6 ayında aktiflerini yüzde 7.1 oranında büyüterek 315 milyar liraya çıkardı."

  Akbank’ın ilk yarıda 3 milyar 827 milyon lira brüt kâr elde ettiğini belirten Binbaşgil, "Bankamız, brüt kârı üzerinden 804 milyon lira vergi karşılığı ayırdı. Bu dönemde konsolide net kârımız 3 milyar 23 milyon lira oldu" dedi.

  "Nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimize toplam 235 milyar TL kredi desteği sağladık"

  Akbank’ın müşterilerinin sürekli yanında olduğu bir bankacılık anlayışıyla çalıştığını vurgulayan Binbaşgil, şu konuların altını çizdi:

  "KOBİ kredileri, ticari ve kurumsal kredilerle reel ekonomiye katkı sağlarken, bireysel kredilerle de müşterilerimizin ihtiyaçlarına destek vermeyi sürdürüyoruz.

  "Reel sektöre yönelik kredilerimiz 2017’nin ilk 6 ayında iyi bir gelişim gösterdi. 190 milyar lirası nakdi olmak üzere toplamda yüzde 7.4 büyüttüğümüz kredilerimiz 235 milyar liraya ulaştı.

  "Bu büyümeyi aktif kalitemizi gözeterek sağlamayı başardık. Takipteki kredi oranımız, sektördeki en düşük oranlardan bir tanesi olarak yüzde 2 seviyesinde gerçekleşti.

  "Akbank, genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 172 karşılık ayırdı.

  "Mevduatımız da bu dönemde yüzde 8,1 oranında büyüyerek 188 milyar TL’ye ulaştı."

  Sözlerini, "Teknoloji ve dijitalleşme Akbank’ın yol haritasında önemli bir yere sahiptir" diye sürdüren Binbaşgil, "Dijitalleşme alanında önemli gelişmelere imza attık. Dijital kanalları kullanan müşteri sayımızı 3.6 milyona, mobil bankacılık aktif müşteri sayımızı ise 3.5 milyona taşıdık" dedi ve ekledi:

  "Bu yıl ayrıca, dijital alandaki öncü yeniliklerden Blockchain teknolojisini yurtdışı para transferlerinde kullanan ilk Türk bankası olduk.

  "Müşterilerimize daha hızlı, daha kolay ve daha düşük maliyetli hizmet sunmak için onlara yeni teknolojiler sunmaya devam edeceğiz.

  "Teknolojiyle şekillenen, merkezinde müşteri memnuniyeti ve insan olan yarının Akbank’ı için yoğun bir çaba harcıyoruz.

  "Bu alanda sektördeki öncü konumumuzu koruyarak her segmentte, her üründe, her süreçte dijitalleşme trendimizi koruyacağız."

  "Akbank, Euromoney’den 8. kez ‘Türkiye’nin En İyi Bankası Ödülü’nü aldı"

  Dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney’nin "Türkiye’nin En İyi Bankası Ödülü"nü bu yıl 8. kez Akbank’ın aldığını vurgulayan Hakan Binbaşgil, "Böylesine saygın bir kuruluştan üst üste ödül almamız rastlantı değil. Bankamız özellikle son yıllarda finansal performansı, hizmet kalitesi ve sektöre getirdiği yeniliklerle öne çıkan bir banka oldu. Yeniliklere ayak uydurmakla kalmayıp onları teknolojiyle şekillendiren, sektörün dünya çapındaki öncü bankası olmak için çalışıyoruz" dedi.

  "Akbank’ın başarılarında en önemli pay Akbanklılarındır"

  Hakan Binbaşgil, Bankanın yüksek performansı ile ilgili şunları sözlerine ekledi:

  "Akbank’ın başarılarındaki en önemli pay Akbanklılarındır. Yüksek enerji ve motivasyonla en iyisi için çalışan, ekip çalışmasının en iyi örneğini sergileyen Akbanklılar Türkiye’nin en nitelikli bankacıları arasındadır. Yılın ilk yarısındaki başarılı performansımız için müşterilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımıza teşekkür ederim." (Fotoğraflı)
  26 Temmuz 2017
  #1
 2. Akbank’tan ilk yarıda ekonomiye 235 milyar lira kredi desteği Cevapları

soru sor

Akbank’tan ilk yarıda ekonomiye 235 milyar lira kredi desteği