Ahmet Taşçı

İsimli konu WH 'Spor Adamları' kategorisinde, ReAlWaN üyesi tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Ahmet Taşçı hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Ahmet Taşçı, (1960 - ) Türkiye yağlı güreş pehlivanı.

  Karamürsel'e 2. altın kemeri getiren ve bu dalda hem kendisine hem de ilçeye bir rekor kazandıran Türkiye Başpehlivanı Ahmet Taşçı Karamürsel'de dünyaya geldi.

  Taşçı , 25 yaşına kadar sporla pek ilgilenmedi. Önceleri serbest olarak çalıştı. 1982'de İzmit'te bir lastik fabrikasına işçi olarak girdi. 1985 yılında güreşmeye karar verip ustası Kadir Birlik'in antremanlarına katılınca fabrikadan ayrıldı. Taşçı, geç başlamasına rağmen bu spora çok çabuk ısındı ve sevdi; gücü ve kuvveti sayesinde de yağlı güreşe intibakı zor olmadı. Kısa süre sonra çayırlara çıkmaya başladı. Türk yağlı güreş severleri , Taşçı'yı böyle tanıdı.

  Ahmet Taşçı, 1986 yılında Kırkpınar'da büyükorta birinciliğini , 1987 yılında başaltı birinciliğini , 1988'de başpehlivanlık beşinçiliğini , 1989'da da başpehlivanlık üçüncülüğü elde etti. Ahmet Taşçı, gücü ve kuvvetiyle yeşil sahaların bir devi olma yoluna girmişti artık. Rakipleri , etkili fiziği ve acı kuvveti karşısında pek tutunamıyorlardı. Taşçı, 1990 yılında , Kırkpınar Türkiye Başpehlivanlık Yağlı Güreşlerinde; ilk turda Recep Kılıç'ı, 2. turda Saffet Kayalı'yı, 3. turda Bülent Gürbüz'ü, 4. turda Reşit Karabacak'ı, finalde ise ustası Kadir Birlik'i yenerek Türkiye başpehlivanı oldu ve altın kemeri boynuna astı. Ahmet Taşçı, artık o altın kemeri , tıpkı Aydın Demir gibi boynundan hiç indirmeyecekti.

  Ünlü güreşçi , 1991 yılındaki Kırkpınar güreşlerinde; Bekir Şahin'i ilk turda, Reşit Karabacak'ı ikinci turda (üçüncü turu boş çekerek atladı) , Cengiz Elbeyi'yi dördüncü turda, Bülent Gürbüz'ü de finalde mağlup ederek ikinci başpehlivalık kürsüsüne çıktı.

  Yeşil sahalarda bir yıldız olan Taşçı, Türkiye'nin yağlı güreş yapılan bütün bölgelerine davet edilmeye başlandı. Bu güreşlerde de birincilikler ve ödüller birbirini kovaladı.

  1992 yılı Kırkpınar güreşleri çok önemliydi Ahmet Taşçı için. Bu güreşler için aylarca süren antremanlara girdi. Yine iyi bir formla Kırkpınar'da rakiplerinin karşısına dikildi. Tur sayısına göre Reşit Karabacak'ı, Bülent Gürbüz'ü, Cengiz Elbiya'yı, Saffet Kayalı'yı ve finalde de Abdullah Ersoy'u devirerek, altın kemerin temelli sahibi olduğunu teşcil ve ilan etti.

  Kırkpınar yağlı güreşlerinde Karamürsel'e üçüncü kendisine ikinci altın kemeri kazandırmak için kararlı ve gayretli olan Ahmet Taşçı, 1993 yılında üst üste dördüncü kez Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanını kazanarak yeni bir rekorunda sahibi oldu. Taşçı 1993 yılında, İbrahim Gümüş, Mehmet Gökçen, Necmi Koç ve Sezgin Yüksel'i yenerek ikinci altın kemerle buluştu.

  Genç güreşçi, aynı yıl, 3 yıl üst üste kazandığı Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri altın kemerini de kazandı.

  1992 yılında evlenen sabaların devi ve aynı zamanda sempatik tavırları güreş severlerin sevgisini kazanan Ahmet Taşçı, sade ve düzenli hayat sürmeketedir.

  Güreşçinin Kırkpınar Baş Pehlivanlıkları:

  1990 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1991 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1992 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1993 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1994 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1995 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1996 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1997 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  1999 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı
  2000 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanlığı


  Türkiye'de yağlı güreş oteritelerinin bir görüşüne göre; eğer Ahmet Taşçı çocuk yaşta güreşe başlamış olsaydı bu kırılması ve başarılması güç rekorları kadar daha başarı elde edebilirdi. O'nun dayanıklılığı ve inatçı güreşi ona bu başarıyı getirdi. Ahmet taşçı, geçmişin muhteşem zaferlerinden uzak da olsa aktif güreş yaşamına devam etmektedir.
  25 Şubat 2008
  #1
 2. Ahmet Taşçı Cevapları

soru sor

Ahmet Taşçı