Adatepe Köyü Devrek

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Adatepe Köyü Devrek hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Adatepe, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.


  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Muhtarlık
  * 6 Altyapı bilgileri
  * 7 Dış bağlantılar

  Tarihi

  Merhaba degerli okuyucu lar!Tarih yazmak tarih yapmak kadar önemlidir,ve yazan yapana sadik kalmalidir.Tarihten bir kesintiyi ilginize sunuyorum.Devir 2.Mahmut devridir,orduda bir cok islahatlar yapilmis, yeniceri ocaklari lagvedilip yeni Asakiri Mahmudiyye birlikleri kurulmustur.Takriben 1830 yillar.Kurdeseden Adatepe köyune iki tane gelin gelir,birinin adi Dudu kadin digeri ise Esma bacidir.Bir gece Dudu kadin cok ilginc bir ruya görur, ruyasinda kendisine bir mana buyugu tarafindan el verilir ve artik bundan böyle milletin hizmeti icin kendisine doga ustu gucler verildigi soylenilir.Dudu kadin ruyasini hemen kocasina ve köyluye anlatir ve köylu derhal o kadinin evini yikip yerine dört köseli bir dergah insa ederler.Dudu kadin ve Esma kadin o kadar meshur olularki her derdi olan onlara gelir,hasta olan iyilesir,köturum olan duzelir,devletten kacan onlara siginir,hatta Bolu muftusu Sibgatullah efendi,kastamonulu meshur kabadayi Pazvandagli adamlari ile onlara biat ederler .Evliya kizlar olarak ulkenin her yanina nam salarlar.Ricalullah ve Hizirlar diye komiteler kurarlar ve bir cok insani kilictan gecirirler ve cazilar diye meshur olurlar. Yöre halki o yillarda dokumacilikla gecinirler,ketenden elpek bezleri uretip yenicerilere uniforma olmak uzere istanbula gönderirler.Osmanli o yillarda kapitulasyonlari baslattigi icin yurt disindan ucuz kumaslar gelmeye baslamis ve yöre halkinin gecimi zora girmisti.Dudu kadin ile Esma baci Sarayi kizdircak bir fetvayi kaleme alirlar;frenk mali kullanan yezittir,ecnebi mali kullanmak haramdir.Civar illere haber salarak butun ithal kumaslari toplatip yedi kizin eline yedi cira vererek kumaslari yaktirirlar.Ticari durumlari sarsilan ermeni ve yahudi tuccarlar

  padisaha baski yaparak Dudu kadin ve Esma bacinin ölumune ferman cikartirirlar.Saray kastamonu valisi Tosun pasayi bu is icin görevlendirir ve uzun bir direnme sonucu köy zapdedilip yaklasik 100 kisi tutuklanip Sinopa,Eregliye hapihanelere yollanilirlar.Dudu kadin ile Esma bacida idam edilip kesik baslari Saraya yollanir ve köylu Cal tepesi dedimiz yere bu bassiz bedenlere turbe yaparlar.NOT[​IMG]evlet arsivlerinde bu isyana Bektasi ayaklanamsi olarak bakilmis olup, saray bölge halkinin sunnilesmesi icin Egerci Miskeneye Cam Cami adinda Muyesserzade Izzet beye buyuk bir cami yaptirtmistir.Bugun sadece geriye bir hitabe kalmistir.hatta Abdul Hamit döneminde deverege bugunku tekke camisinin yerine Halveti dergahi acilmistir.Bu konu ile alakali arastirmalarim devam ediyor.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.  Zonguldak iline 85 km, Devrek ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Köyumuzde ihalata dayali agir sanayi olup makro duzeyinde milli hasilada her yil bir artis söz konusudur.Gecen yil imf ile yapilan kredi anlasmasi geregi köyde kamu mallarinin özellestirilmesi ilkesi yururluge girmistir dermisim,köylu halki genelde emekli olup buyuk sehirlere is gucu göcu söz konusudur.önder kalayci sirket ekonomisti 02 ocak 2010.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Celal Çaltepe
  1999 - Mustafa Karamese
  1994 - Mustafa Karamese
  1989 - Mehmet Caltepe
  1984 - Mehmet Caltepe

  KÖYDEKI MUHTARLIK REKORU HALA RAHMETLI ARIF CALTEPEDE 25 SENE .

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]
  8 Ocak 2010
  #1
 2. Adatepe Köyü Devrek Cevapları

 3. Paylaşım için Teşekkürler ...
  8 Ocak 2010
  #2
 4. Yanlış bilgi içeriyor
  Muhtarlar eksik
  Mustafa karameşe degi l
  Karayanik
  Muhtarlık rekoru şaban dorugoz
  12 Haziran 2019
  #3
soru sor

Adatepe Köyü Devrek

Alakalı Aramalar:

 1. zonguldak devrek isabeyli köyü