Abstre Sanat Nedir Biliyor musunuz?

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 12 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Abstre Sanat Nedir Biliyor musunuz? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Abstre Sanatını daha nce duymuş muydunuz? Ben de ilk defa duyuyorum ve hemen araştırdım abstre sanatı nedir diye. Abstre sanatı ne demek bilmiyorsanız buyrun..

  [​IMG]

  Abstre Sanat Nedir  Abstre Sanatı soyut sanat demektir.

  20. yy'da resim, heykel ve grafik sanat anlayışında ortaya çıktı. Çevredeki somut eşya ve canlıların görünüşlerinden yararlanmak yerine renk, çizgi gibi öğelerle kompozisyon yaratılmaya çalışıldı. Soyut resim, yüzyıllarca değişmeyen “betimleme” anlayışından vazgeçmek demekti. Dönemin en çağdaş sanatçıları bile soyut resme karşı memnuniyetsizlik duyuyordu.

  Sanat tarihçileri, soyut resmin Rusya’da doğduğu ve yaratıcısının Kandinsky olduğu konusunda birleşiyor. Kısa zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanmaya başlandı. Ekim devriminden sonra, daha anlatımlı bir sanat anlayışının benimsenmesi nedeniyle soyut resim ressamları bir süre sessiz kaldılar. Kandinsky Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı. Hitler’in iktidara gelmesinden sonra soyut resimde estetiği yakalayan ressamlar dünyanın çeşitli yerlerine dağıldılar.

  II. Dünya savaşının başlamasıyla her alanda olduğu gibi resim alanında da suskun bir dönem yaşandı. Savaş sonrasında soyut resim Paris’te yeni bir patlama yaşadı. Amerika’da Soyut Dışavurumculuk akımı ortaya çıktı. Bu akım dünya çapında etkili oldu ve New York’u dünyanın en önemli sanat merkezlerinden biri konumuna getirdi.

  Abstre Sanatı Önemli Temsilcileri


  Robert Delaunay, Wassily Kandinsky, Kazimir Maleviç, Vladimir Tatlin
  12 Mayıs 2012
  #1
 2. Abstre Sanat Nedir Biliyor musunuz? Cevapları

 3. Hitler’in iktidara gelmesinden sonra soyut resimde estetiği yakalayan ressamlar dünyanın çeşitli yerlerine dağıldılar.

  [​IMG]
  20 Ağustos 2012
  #2
soru sor

Abstre Sanat Nedir Biliyor musunuz?

Alakalı Aramalar:

 1. abstre sanatı nedir

  ,
 2. abstre nedir

  ,
 3. sanatta abste nedir

  ,
 4. sanat resmi,
 5. soyut(abstre