ABD: Türkiye'nin Suriye konusunda

İsimli konu WH 'Dünya' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 2 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır. ABD: Türkiye'nin Suriye konusunda hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye'nin, Suriye konusunda oynayacağı büyük bir rol olduğunu söyledi.

  Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Tillerson, Suriye'de çözüm için Cenevre görüşmelerini desteklediklerini belirtti ve "Dünyanın bu bölgesinde, Türkiye'deki Büyükelçi John Bass'ı da onurlandırmak istiyorum. Türkiye'nin bu konuda oynayacağı büyük bir rol var. Bildiğiniz gibi Türkiye'yle ilişkilerimiz biraz gerilim altında. Büyükelçi Bass, Ankara'daki çabalarımıza öncülük etmede çok yardımcı oldu ve çok güzel iş çıkardı" dedi.

  Dışişleri Bakanı Tillerson ayrıca, ABD Başkanı'nın IŞİD'e Karşı Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk ve yardımcısı Terry Wolff'tan övgüyle söz etti.

  ABD'nin değişik ülkelerle olan sorun ve ilişkilerine de değinen Tillerson, ABD'nin, Kuzey Kore'de rejim değişikliği peşinde olmadığını ve Pyongyang'la bir noktada diyaloga girmek istediklerini söyledi. Tillerson, "Rejim değişikliği peşinde değiliz. Rejimin çökmesi yönünde bir çaba yürütmüyoruz. Yarımadanın hızlandırılmış biçimde yeniden birleşmesi için uğraş vermiyoruz. Ordumuzu 38'inci paralelin kuzeyine göndermek için bir neden yaratma çabası içinde de değiliz" dedi. Kuzey Kore yönetimine bir mesaj da yollayan Tillerson, "Sizin düşmanınız değiliz ancak bize yönelik kabull edilemez ve gözardı edilemez bir tehdit ortaya koyuyorsunuz. Buna karşılık vermek zorundayız. Bir noktada bunu anlamaya başlayacaklarını umuyorum. Onlarla oturup diyaloga girebilmeyi isteriz" diye konuştu.

  Tillerson, bakanlıktan istifa etmeyi düşündüğü yönündeki söylentilerin doğruları yansıtmadığını da vurguladı. Tillerson, Başkan Trump'la aralarında İran'la nükleer anlaşma gibi bazı konularda görüş farklılıkları olmasına karşın, görevinde olduğunu ve Başkan Trump ile ilişkilerinde huzurlu olduğunu söyledi.
  2 Ağustos 2017
  #1
 2. ABD: Türkiye'nin Suriye konusunda Cevapları

soru sor

ABD: Türkiye'nin Suriye konusunda