98 kurulumu

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, spawn_342 üyesi tarafından 13 Temmuz 2006 tarihinde yazılmıştır. 98 kurulumu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 1. Makınaya Windows 98 Kurmak için ilk once Bize lazım olanlar 1 adet Windows 98 hazırlık disketi. 1 Adet Windows 98 cd si. Ve Windows 98 in şifresi.

  2. İlk Önce makınaya windows 98 cd si takılır. Ardından Sistem Disketi Yani Windows 98 hazırlık disketi Takılır.

  3. Makına kapatılır ve yenıden Açılır. Makına Açılınca İlk once Normal bilgileri ms dos siyah ekrandan gostermeye baslar. Daha sonra A sürücüsündeki Sistem disketini okur ve 1 kaç dakıka bekledikten sonra Karsınıza Size 3 Secenek veren Bir yazı çıkar Siz burda 1 nolu seceneği sececeksiniz. Yani Bilgisayarı cd rom desteği ile baslatı sececeksiniz. Seceneği secip Entere Bastıktan sonra Bilgisayar 1 kaç dakıka içinde A:> sürücüsüne duser.

  4. Bilgisayar A:> sürücüsüne dustuğu zaman Daha onceden makınaya format çektiğinizi varsayıyoruz ve Yapmanız gereken Su komutu yazmak

  d: veya e:

  5. Surucu D veya e: sürücüsüne gectiğiniz zaman komut satırına

  kur

  yazınız. Bilgisayarınız Cd deki windows 98 ile irtibata gecicek ve 1 kaç dakıka içinde Windows kurulum tablosu karsınıza çıkacaktır.

  6. Windows kurulumu En az 35 dakıka sürmektedir. Karsınıza Tablo çıktıktan sonra yapmanız gereken Devamlı ileri ileri butonlarına basmaktır. Bin Sizlere genede Tam olarak Nasıl yapacağınızı Açıklıyoruz.

  7. Karsınıza Kurulum Tablosu çıktı. İleri Butonuna Basınız. Makinanızın Bilgileri , HardDiskt te yeterli yer olup olmadığı , Baska bir işletim sisteminin olup olmadığı , Windows 98 e uyumlu bir bilgisayar olup olmadığı komple Taranacaktır.

  8. Herhangi Bir sorun çıkmadığı takdirde Size Windows u nereye kuracağınızı soracaktır. C:\Windows olan bolum sahten tıklıdır. Oynama yapmayınız ve ileri butonuna tıklayınız. Sayet makınanızda baska işletim sistemi varsa baska bir sürücü ve ad secebilirsiniz ama bu yapacağınız değişik işlem işletim sistemi çakısmalarına sebebiyet verecektir.

  9. İleri Butonuna bastıktan sonra size Nasıl bir kurulum istediğinizi soracaktır. Onerilen Sahten tıklı haldedir. Çok profosyonel değilseniz Aynen secilen secenek tıklı kalsın ve ileri butonuna basınız. Yeniden ileri butonuna basarak Windows 98 i Bilgisayarınıza Yüklemeye baslayayınız.

  10. Buradan sonra sizin yapacağınız fazla bir şey yoktur. Windows kendi kendini bilgisayara kurmaya baslıyacak sistemize yerleşecektir.

  11. Sadece yapmanız gereken 18 dakıka kala size Windows Sozleşmesini kabul ediyormusunuz diye soracaktır. Evet Deyip ileri butonuna basınız.

  12. Daha sonra size Windows un 25 hanelik aldığınız cd nın kitabında yazan key yani şifre soracaktır. Her kitapta bu sifre degisiktir. Yanlıs yazarsanız windows kurulum işlemi tamamlanmayacak ve bilgisayarı ne zaman açarsanız açın ilk bu tablo ile karsılarsınız. Biz sizlere Bir hack sitesinden aldıgımız Windowsun 25 haneli bir keyini veriyoruz Bu yazdığımız keyi yazarsanızda okeylenecektir. Ama siz genede kendi windows cd aldığınız yerden verilen kitapcıktaki keyi yazınız. Karsınıza çıkan Windows 98 için 25 haneli kutucuğa sırası ile yazabilceğiniz Key :

  KXD73 KBHYH 3XPMR QVF3T 86M7Q

  İlgili keyinizi yazdıktan sonra ileri butonuna basınız. yeniden ileri butonuna basınız

  13. Windows Kurulum Sistem ayarlarınızı kontrol edecektir.

  14. Kontrol ettikten sonra kendini kapatıp açıcak Size Tarih saat ayarlarını soracaktır. Kapat butonuna basınız İleri butonuna basınız.

  15. Bir kaç kez daha bilgisayar otomatik olarak kapanıp açıcak ve Bilgisayarınızın Ana goruntusu ortaya çıkacaktır.

  16. İlk Olarak Windows Monitoru yabancı bulacak ve tanımak isteyecektir. Karsınıza çıkan tabloya ileri butonuna basınız Uygun monitoru Bulmasını Sağlayınız. Monitor tanıtma işlemi tamamlandıktan sonra Windows Sistemizde C sürücünüz Fat16 ise 216 mb Fat32 yapmıs iseniz daha onceden 168 mb gibi bir yer kaplıyacaktır.

  17. Kasanızda Ekran kartı , Ses kartı , Varsa windows98 butun tak kullan türü aygıtları kendisi otomatik olarak algılar. Sayet Sizde Bu tür kartlarınızın Driveri varsa Bilgisayarıma Geliniz. Sağ clık yaparak ozellikleri secip Aygıt Yoneticisine Geliniz. Buradan İlgili kartın üstüne gelip Sağ clık yapınız ve ozelliklerini açınız. Sürücü bolumune Gelip Sürücü guncelleştiri seciniz. Sürücü Guncelleştirme den Cd si varı secip 1,44 luk te ise driver a sürücüsünü Cd ise d sürücüsünü secip ileri butonuna basınız. Windows 98 ilgili kart için en uygun driveri bulucak ve Makınanıza yukleyecektir. Makına bir kere kapanıcak ve yenıden açılcaktır [ Restart ]

  18. En çok Sorun İse Modem tanıtmada çıkmaktadır. Modeminizi Windows 98 e tanıtmak için ilk once Bilgisayarımı açınız. Bilgisayarımdan Çevirmeli Ağı açınız. Karsınıza Bilgisayarınıza Bağlı Bir modem bulunamadı Tablosu çıkacaktır. İleri Butonuna basınız. Modemı kendim bulmak istiyorum seceneği seciniz. Modemın Driverini Cd ye veya disket ise A sürücüsüne takınız [ Floopy ] İlgili A veya D sürücüsünü tıklı hale getirip İleri butonuna basınız. Yanlıs dirver değilse Modemınız Windows 98 Tarafından tanınanacaktır. Bilgisayarı bir kere kapatıp açınız. Modem Tanıtma İşlemine Devam etmek için Bilgisayarımdan Sağ clık yapıp ozellıklere tıklayınız. Buradan aygıt yoneticisine tıklayınız. ? İşaretli olan bir yer olacaktır. Onun üstüne gelip Sağ clık yapınız. Ve sürücü bolumunu secip surucuyu guncelleştire tıklayınız. İleri İleri Yapınız Modemiz Bilgisayara tanıtılmıs olacaktır. İnternete bağlanmak için Gene çevirmeli ağı acınız . Yeni Bir bağlantı açınız. Kullanıcı adınızı şifrenizi Ve ilgili iss nin telefon numarasını yazarak İnternete bağlanınız.

  19. İnternet Explorer i açmak isterseniz. Üstüne İki kere Tıklayınız. Karsınıza tablo çıkacaktır. Benim Sahten İnternet Bağlantım var bana bu tabloyu gosterme seceneğini seciniz.ileri butonuna basınız. İnternet explorer ve outlook express kullanılmaya hazır hale gelecektir.

  20. Sayet Bilgisayarınız Fat16 ya göre ayarlı ise Fat32 ye çevirerek Hdd nizde buyu bir bosluk ve makınanızda daha bir hızlanma olacaktır. Fat32 ye çevirmenın yararı Bilgisayare yuklenen programlar 16 bit esasına gore yuklenırken 1 kare = 16 bit esasına gore yuklenen program 1 kareye 10 - 12 13 vb sayıda bit yukler ve artma olur bu artmalar diğer kare lere yuklenir. Bu yuzden Fat16 da bilgisayarda gereksiz hdd şişmesi olur. Ama Fat32 de ise Bilgisayarınızın Bu sismesi engelenir ve programlar makınanıza daha iyi yerleşir. Bilgisayarınızı Fat32 ye çevirmek için Baslat tan / Programlar / Donatılar /Sistem araclarından / Sürücü Dönüstürücü Fat32 ye tıklayınız. Program sahten Sizi yonlendirecektir.Donusturme işlemi en az 45 dakıka sürmektedir. Tek sorun ise Fat32 ye donusen bilgisayar bir daha windows 95 Yuklemek isterseniz yukleyemez siniz. Ama windows 98 i makınanıza format çekip çekip yukleyebilirsiniz.
  13 Temmuz 2006
  #1
 2. 98 kurulumu Cevapları

 3. :ok: :ok: :ok: :ok:
  13 Temmuz 2006
  #2
soru sor

98 kurulumu