81 ilde aynı anda

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 1 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır. 81 ilde aynı anda hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ÇANAKKALE Zaferi'nde tamamı kahramanca şehit düşen 57'nci Alay şehitlerini anmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde aynı anda '57'nci Alay Vefa Yürüyüşü' düzenledi.

  BAKAN KILIÇ'TAN VEFA YÜRÜYÜŞÜ DEĞERLENDİRMESİ

  Çanakkale Kara Savaşları'nın 102'nci yıldönümü anma töreni kapsamında düzenlenen 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından basın toplantısı yaptı. Yürüyüş ile Çanakkale Kara Savaşları'nın 102'nci yılını idrak ettiklerini anlatan Bakan Kılıç, şöyle dedi:

  "Burada 102 yıl önce 1915'te ecdadımızın hayatını hiçe sayarak ortaya koymuş olduğu mücadele, ülkenin birliği, geleceği, milletimizin, mukaddes değerlerimizin korunması için, tabiri caizse yedi düvelin bir araya gelip üstümüze çullandığı zamanlar, buna karşı burada ülkemizin, milletimizin ve o zamanki tüm coğrafyanın her yerinden her bir köşesinden gelip şehit olan aziz ecdadımız anısına, gençlerimiz ile beraber yürüdük. Tabii geçmişten aldığımız gücün geleceğe doğru nasıl bizi götürdüğünü de yürüyüşe katılan tüm gençlerimiz hissettiler. Özellikle 15 Temmuz gecesi Türkiye'ye ihanet edenlerin, hainlerin karşısında gençliğimiz dimdik durdu. Bir kere daha burada tüm milletle beraberce karşı durduğumuz o darbe girişimini Cumhurbaşkanımız'ın çağrısıyla, Başbakanımız'ın davetiyle sokağa çıkan ve bu darbe girişimini de tarihe gömen bu aziz milletin evlatları burada ecdadının ortaya koymuş olduğu fedakarlığı ve onun izinde yürümeyi de yaşamış oldu."

  İSTANBUL'DA 57. ALAY'E VEFA YÜRÜYÜŞÜ

  Çanakkale Savaşı'nda Anzak Çıkarmasına karşı verdiği mücadele sonrası destanlaşan 57. Alay, savaşın 102. yılında düzenlenen yürüyüşle anıldı.

  Eyüp Sultan Camii'nde sabah namazının ardından bir araya gelen gençlere 57'nci Alay askerlerinin son yemeği kırık buğday çorbası dağıtıldı. Grup daha sonra ellerinde Türk bayraklarıyla Edirnekapı Şehitliği'ne doğru yürüdü.

  Yürüyüş sırasında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Yürüyüş güzergahı araç trafiğine kapatıldı. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüşün ardından grup, Edirnekapı Şehitliği'ne ulaştı. Burada da bir etkinlik düzenlendi. Şehitler anısına saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu.

  10 BİN TÜRK, DEDELERİNİN İZİNDE YÜRÜDÜ

  ÇANAKKALE Kara Savaşları'nın 102'nci yıldönümü anma törenleri kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla 57'nci Alay Yürüyüşü gerçekleştirildi.

  Çanakkale cephesinin kahramanı Mustafa Kemal'in, 25 Nisan 1915 sabahı düşman çıkarmasını haber alınca, savaşların kahraman birliği 57'nci Alayı Conkbayırı'na göndermesiyle başlayan ve tarihe, "Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" sözleriyle geçen o gün, 102 yıl sonra yeniden yaşandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu organizasyonunda düzenlenen '57'nci Alay Vefa Yürüyüşü'ne katılanlar, ilk olarak Eceabat İlçesi'ne bağlı Kocadere Köyü'nde kamp kurdu. Yürüyüş öncesinde katılımcılara, tümü şehit düşen 57'nci Alay askerlerinin son yemeği kırık buğday çorbası dağıtıldı. 102 yıl önce şehit düşen askerler gibi sabah namazı kılındı. Ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve çok sayıda rütbeli askerin de aralarında yer aldığı katılımcılar, saatler 06.00'yı gösterdiğinde Eceabat ilçesi Kocadere Köyü'nden yürüyüşe geçti. Atlı süvari birliklerinin de yer aldığı 1.5 saat süren 6 kilometrelik yürüyüş, Conbayırı'nda sona erdi.

  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu'nun yaklaşık 5 bine yakın izcisiyle katıldığı yürüyüşte yavru kurtlar, sırtlarında 'Dedeciğim ben geldim' yazılı cepkenleriyle kilometreleri aşmanın gururunu yaşadı.

  BURDUR'DA 57'NCİ ALAY'A VEFA YÜRÜYÜŞÜ

  GENÇLİK ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen '57'nci Alaya Vefa' programı kapsamında Burdur'da yürüyüş düzenlendi.

  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen program Hacı Mahmut Camii'nde kılınan sabah namazıyla başladı. Namaz sonrasında 57'nci Alay'ın Çanakkale Savaşı'ndaki kahramanlığı anlatıldı.

  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran, Gençlik Merkezi Müdürü Atila Çetin ve Gençlik Merkezi Üyeleri ellerinde 250 metrelik Türk bayrağıyla 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' diye slogan atarak şehitliğe kadar yürüdü.

  Şehitlikte okunan Kur'an-ı Kerim okunması ve duaların ardından katılımcılara çorba ikram edildi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran burada yaptığı konuşmada, "Çanakkale Savaşlarında kahramanlıklarıyla destanlaşan 57'nci Alay başta olmak üzere Çanakkale şehitlerimizi anmak için vefa yürüyüşü düzenledik. Bayrağımızı indirmemek, vatanımızı böldürmemek için canlarını seve seve veren şehitlerimizi anıyoruz. Allah bir daha o günleri göstermesin. Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Mekanları cennet olsun" dedi.

  ZONGULDAK’TA ‘57’NCİ ALAY ÇANAKKALE VEFA YÜRÜYÜŞÜ’

  ZONGULDAK'ta, Çanakkale Kara Savaşları'nın 102'nci yıldönümü nedeniyle '57'nci Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşü' düzenlendi.

  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Gençlik Merkezi işbirliğince düzenlenen yürüyüş öncesi Yayla Mahallesi Fener Camii'nde sabah namazı kılındı. Cami çıkışında cemaate çorba ikram edildi. Daha sonra yaklaşık 500 öğrenci, büyük bir Türk bayrağı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını taşıyarak Kapuz Caddesi’nden yürüyüşe başladı. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, İl Sağlık Müdürü Bilal Cin ve bir grup işçinin de madenci kıyafetleriyle katıldığı yürüyüş sırasında ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Vatan sana canım feda’ ve ‘Türk öğün çalış güven’ sloganları atıldı. Kalabalık, Orduevi’nin önünden geçerken 'Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganı attı. Yürüyüş, Şehitler Anıtı’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ve ardından dua edilmesiyle sona erdi.

  TOKAT'TA '57'NCİ ALAY ÇANAKKALE VEFA' YÜRÜYÜŞÜ

  TOKAT'ta Gençlik ve Spor Bakanlığının 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen '57'inci Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşü' öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen yürüyüş, Ali Paşa Camisi'nde kılınan sabah namazı sonrası katılımcılara Tokat Belediyesi tarafından çorba ikramıyla başladı. Ardından yürüyüşe katılan öğrenciler 60 metre uzunluğunda Türk bayrağı açarak Sulusokak girişinden Erenler Şehitliği'ne kadar yürüdü. Yürüyüş İl Müftü Yardımcısı Ünal Tan tarafından Kuran-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle tamamlandı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, "Bakanlığımız gençlere Çanakkale'nin önemini ve Çanakkale şehitlerine verilen vefanın önemi anlatmak istiyor. Ecdadımızın ve tarihimizin izindeyiz" dedi.

  İzmir'de Yaklaşık 100 kişinin katıldığı yürüyüş öncesi katılanlara Çanakkale Savaşı'nda askerlerin karavanası yarma çorbası ikram edildi.

  Tüm yurtta aynı anda yapılan '57'nci Alay Vefa Yürüyüşü', İzmir'de de Konak Camii'nde kılınan sabah namazının ardından başlayarak Gündoğdu Meydanı'na kadar sürdü. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı yürüyüşe İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, Gençlik Spor Şube Müdürü Ali Saybaş, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Konak Saat Kulesi Meydanı'ndan başlayan kortej yürüyüşünde açılan 102 metrelik Türk Bayrağı Gündoğdu Meydanı'na kadar omuzlarda taşındı.

  Etkinliğin amacının tarih şuurunu diri tutmak olduğunu söyleyen İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, "Aynı anda ülkemizin tüm illerinde yapılan 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın her sene gerçekleştirdiği bir etkinliktir. Bunu yapmamızdaki amaç, öncelikle gençlerimizdeki tarih şuurunu dinç ve diri tutmaktır. Bu vesileyle de 57'nci Alay'ın önemini gençlerimize anlatmış oluyoruz. Biliyorsunuz Çanakkale Zaferi'nin en önemli unsurlarından biridir 57'nci Alay. Etkinliğimiz aynı zamanda da Çanakkale ruhunu taze tutmak, Çanakkale ruhunu da unutmamak adına yapılmış bir etkinliktir" dedi.

  Yürüyüş Gündoğdu Meydanı'nda Çanakkale Şehitleri için Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından son buldu.
  1 Mayıs 2017
  #1
 2. 81 ilde aynı anda Cevapları

soru sor

81 ilde aynı anda