7 bin 927 öğrenci, YGS için...

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 12 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. 7 bin 927 öğrenci, YGS için... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ŞIRNAK'ta güvenlik nedeniyle Batman, Siirt, Gaziantep ve Batman'da YGS sınavına girecek 7 bin 927 öğrenci, sınav merkezlerine gitmek üzere yola çıktı. Şırnak Valiliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile öğrencilere 1 milon 182 bin lira ulaşım ve konaklama ücreti yardımı yaparken, Şırnak Belediyesi de öğrencilere 9 otobüs tahsis etti.

  ÖSYM'nin, 13 Mart 2016 Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak YGS'nin güvenlik nedeniyle Şırnak'ta iptal edilmesinin ardından, Şırnak'ta sınava girmesi gereken 7 bin 927 öğrenci, yeniden belirlenen sınav merkezleri Gaziantep, Siirt ve Batman ile Nizip'e gitmek üzere bu sabah saatlerinden itibaren yola çıktı. Şırnak güvenlik, nedeniyle bu yıl sınav merkezi olmaktan çıkarıldı. Şırnak'ta ilk defa sınav yapılmıyor. Öğrencilerin gidecekleri illerde başvurmaları halinde il milli eğitim müdürlükleri barınma sorunu yaşayan öğrenciler için pansiyon ayarladığı öğrenildi.

  ŞIRNAK SYDV'DEN ÖĞRENCİLERE 1 MİLYON 182 BİN 900 LİRA YARDIM

  Şırnak'ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) katılmak için başvuran, ancak güvenlik nedeniyle sınav merkez yeri Batman, Gaziantep ve Siirt'e kaydırılan öğrencilere, Şırnak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yol ve konaklama masrafları için nakdi yardım yapılıyor.

  Şırnak Valiliği, SYDV üzerinden 6 ilçe ve il merkezinde yol ve konaklama masrafları için toplamda 1 milyon 182 bin 900 lira nakdi yardım yapılıyor. SYDV, Gaziantep'e giden öğrencilere 270, Batman ve Siirt'e gidenlere 150 lira yol ve konaklama ücreti veriyor. SYDV'ye başvuran öğrencilerin yol ve konaklama ücretleri banka hesaplarına yatırıldı. Banka hesaplarına yatırılan paraları almak için öğrenciler ve aileleri banka önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Öte yandan, Şırnak Belediyesi sınava gidecek öğrenciler için araç kaldırdı. Sabahın erken saatlerinde Şırnak Belediyesi önüne aileleri ile gelen birçok öğrenci otobüsler ile sınav merkezlerine gönderildi.


  ÖĞRENCİLERDEN SINAV MERKEZİ'NİN DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİ


  Sınava girecek öğrencilerden Murat Çalışlar, sınav merkezinin değiştirilmesine tepki göstererek, "Şırnak Belediyesi bizi Gaziantep'e gönderiyor, Allah razı olsun. Bu taşınma bizim sınavımıza etki edecek illaki. Memleketinde 2 tercih vermişsin. En uzak yer çıkıyor sana. O yüzden sıkıntılı. O kadar yol git. Yerleş, zorluklar olur tabii ki" dedi.

  Şırnak dışında başka bir yerde sınava girmenin kendisini psikolojik olarak etkilediğini ifade eden öğrenci Dicle Elçi de "Mağduruz. Kendi memleketimizde sınava girmemiz gerekirken başka yerlerde sınava gireceğiz. Biz de burada olmak isterdik. Ama böyle oldu. Gaziantep merkezde sınava gireceğiz. Hazırlanmak ve sınava girmek zor olacak. Böyle olmasını istemezdik. Bir yıllık emeğimiz boşu boşuna gitti. Gitsek de bu psikolojiyle bir şey kazanamayız. Şırnak'ta olanlardan dolayı, bakacağız artık" diye konuştu.

  Gaziantep'te sınava girecek olan Sait Akça ise "Gaziantep'e gideceğiz şimdi. Böyle bir uygulama olduğu için biraz sinirliyiz. Artık soruları çözemiyoruz. O kadar yol gideceğiz. Bazı bilgileri unutacağız. Neden böyle bir uygulama yapıldı. Neden böyle bir haksızlık yapıldı" diye tepkisini dile getirdi.

  Gaziantep'te sınava girecek olan Leyla Yapmaz'ın babası Abdullah Yapmaz da, Türkçe bilmediği için Kürtçe yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

  "Kendi memleketinden, şehrinden başka bir memlekete gitmek bu millete, gençlere, öğrencilere yapılan bir haksızlıktır. Güzel bir durum değil. Kaderimiz böyle. Biz güzel şeyler istiyoruz. Huzur istiyoruz. Barış istiyoruz. Biz güzel olmayan, hoş olmayan hiçbir şey istemiyoruz. Allah memleketimize, barış, huzur ve güzellikler getirsin."

  Şırnak Belediyesi Zabıta Müdürü İsmail İke, öğrencilerin sınav merkezlerine ulaşması için 9 otobüs tahsis ettiklerini belirterek, "Sınavın güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkezden kaldırılıp, çevredeki illerde düzenlemişler. Bu nedenle Şırnak Belediyesi olarak, 9 otobüs sadece Gaziantep'e, o da 320'ye yakın öğrenci, Batman' 70, Siirt'e 80 öğrenciyi ücretsiz olarak biz gönderdik. Bunları ücretsiz götürüp ve getireceğiz. Bütün öğrencilere başarılar dileriz" diye konuştu.
  12 Mart 2016
  #1
 2. 7 bin 927 öğrenci, YGS için... Cevapları

soru sor

7 bin 927 öğrenci, YGS için...