'20 dakikada cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz'

İsimli konu WH 'Cilt Bakımı ve Güzellik' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 8 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. '20 dakikada cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  MEDİKAL Estetik Hekimi Dr. İlker Yörük, deri lekelenmelerinin daha çok yüz, boyun V’si ve el üstleri gibi kronik olarak güneşe maruz kalan deri bölgelerinde görüldüğünü ve daha çok koyu tenli kişileri etkilediğini söyledi. Yörük, Q switchNdYag lazer tedavi yöntemiyle 20 dakikada cilt lekelerinden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.

  Medikal Estetik Hekimi Dr. İlker Yörük, cilt lekelerini yok etmek için geliştirilen lazer tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi. Yörük, "Yakın zamana kadar cilt lekelerinin, güneş lekelerinin, yüzeysel lekelerin, doğum sonrası kadınların yüzünde oluşan lekelerin, yaşlanmaya bağlı lekelerin ve kalıcı dövmelerin en büyük sıkıntısı kolayca yok edilip, silinmemesiydi ancak günümüz teknolojilerinden lazerle bu sorunlardan kurtulmak artık çok kolay" şeklinde konuştu.
  Amerika Birleşik Devletleri’nde 20 milyona yakın insanın en az bir dövme yaptırdığını ve son araştırmalara göre bu kişilerin yüzde 17‘sinin dövmelerini sildirmek istediğinin öngörüldüğünü aktaran Yörük, "Leke vücudun herhangi bir yerinde oluşan değişik renk demek. Vücudun ürettiği maddelerle cilde renk vermesi olayına pigmentasyon denir, cilt lekelerinin oluşma nedeni deriye renk veren maddelerde (pigmentasyon ) oluşan bir bozukluktur" diye konuştu.

  "LEKE OLUŞMAMASI İÇİN GÜNEŞTEN KORUNUN"

  Melanositlerin aşırı aktifleşmesi sonucu salgılanan melanin üretiminin az ya da çok oluşmasının deri renginde değişikliklere neden olduğunu vurgulayan Yörük, deri lekelenmelerinin daha çok yüz, boyun V’si ve el üstleri gibi kronik olarak güneşe maruz kalan deri bölgelerinde görüldüğünü ve daha çok koyu tenli kişileri etkilediğini bildirdi. Lekelenmenin derinin en üst tabakası veya deri altı tabaka ile ilişkili olabileceğini ifade eden Yörük, leke tedavisinde en temel prensibin güneşten uygun şekilde korunmak olduğunu söyledi.

  "LAZER HEM DERİN HEM YÜZEYSEL LEKELERDE ETKİLİ SONUÇ VERİYOR"

  Günümüzde en etkili leke tedavisinin lazerler ile yapıldığını dile getiren Yörük lekede en sık tercih edilen lazerlerin Q switchNdYAG lazerler olduğunu belirtti. Yörük, "Leke tedavisinde kullanılan özel lazerler, lekeye neden olan melanin maddesi üzerine etki eder. Lazerlerin en önemli özelliği hem derin hem yüzeysel lekelerde etkili sonuç verebilmesidir. Q switchNdYag lazer sistemleri ile karbon peeling olarak adlandırılan özel leke tedavi uygulamaları başarılıdır. Yüze karbon losyon sürülerek çeşitli dalga boylarında farklı lazer ışığı uygulamaları ile derin lekede bile melanin maddesi parçalanabilmektedir. Bu lazer sisteminde KTP olarak adlandırılan bir uygulama modu vardır ve yüzeysel lekelerde hızlı ve başarılı sonuç alınabilmektedir. Özellikle çiller ve güneş çillerinde etkili solma sağlanabilir" açıklamalarında bulundu.

  "LAZERLE LEKE TEDAVİSİ 20 DAKİKA SÜRÜYOR"

  Q switchNdYag lazer seanslarının haftada bir veya 10 günde bir olmak üzere 6-8 seans olarak gerçekleştirildiği bilgisini veren Dr. Yörük, uygulama sadece 20 dakika sürüyor. Bu tedavi yönteminde cildin üst tabakasında herhangi bir hasar oluşmadığı için kişi işlemden hemen sonra günlük yaşamına dönebilir.İşlemin en önemli avantajı diğer leke tedavileri gibi sadece kışın değil yazın da başarıyla yapılabilmesi ve uygulamadan sonra hafif bir kızarık dışında herhangi bir yan etki görülmemesidir" dedi.

  DÖVME SİLME İŞLEMİ


  Q-switch lazer teknolojisiyle dövme silme işleminin de yapıldığını aktaran Dr. Yörük, "Güçlü lazer enerjisiyle pigment partikülleri parçalanır. Ardından vücudun koruyucu hücreleri parçalanan renk parçacıklarını adeta yutarak bölgeden zaman içerisinde uzaklaştırırlar. Lazer sonrasında bölgede kabuklanma meydana gelebilir ve haftalar içerisinde aşamalı olarak dövmenin renginin solduğu izlenir. İyileşme hızına göre 2-4 haftalık aralarla seanslar halinde istenilen sonuca kadar tedaviye devam edilir. Pigmentler ne kadar derindeyse silme işlemi de o kadar çok seans gerektirecektir. Lazer uygulaması dövmenin büyüklüğüne bağlı olarak 5 dakikayla saatler arasında değişen sürede gerçekleşir. Uygulama sonrası kişi normal yaşantısına döner ancak ilgili bölgenin güneş ışınlarından korunması şarttır" şeklinde konuştu.

  "CİLT GENÇLEŞTİRME UYGULAMALARINDA DA KULLANILABİLİR"

  Yeni nesil ‘Q-Switch Nd:Yag Lazer’ ile daha kısa sürede ve yara izi oluşmadan dövme sildirmenin artık mümkün olduğunu söyleyen Dr. Yörük, "Dövmelerin bitki köklerinden elde edilen ya da tamamı kimyasal olan boyaların kullanılmasıyla,çeşitli figür veya ifadelerin cilt üzerine kalıcı veya geçici resmedilmesi işlemidir. Dört farklı dalga boyuna sahip olan Nd: Yag Q- switched lazerlerin, dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirme uygulamalarında ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılabilir" ifadelerini kullandı.

  "LAZERLE TEDAVİ MUTLAKA DENEYİMLİ DOKTORLAR TARAFINDAN YAPILMALI"

  Dövme silmede ‘Q-Switch Nd:Yag Lazer’ ile başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Dr. Yörük, "Bu yöntemlerin sağlıklı ve tıbbi olanının lazerle dövme silme işlemidir.Yeni Nesil Q-Switch Nd:Yag Lazerler sahip oldukları teknik özellikleri sayesinde dövmeleri daha kısa sürede ve yara izi oluşturmadan silmeye olanak sağlar.Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. Lazerle dövme silme tedavisi, olası yan etkileri engellemek amacı ile mutlaka bu konuda deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir" diyerek sözlerini tamamladı.
  8 Haziran 2017
  #1
 2. '20 dakikada cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz' Cevapları

soru sor

'20 dakikada cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz'