2. Kısa Film Kolektifi Festivali’nde “Kolektif Muhabbetler” heyecanı

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, demirdoven üyesi tarafından 9 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 2. Kısa Film Kolektifi Festivali’nde “Kolektif Muhabbetler” heyecanı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 2. Kısa Film Kolektifi Festivali kapsamında Türkiye’nin iki önemli yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve Emin Alper ile gerçekleştirilecek söyleşilerde sinema tutkunları bir araya gelecek.


  10 Şubat’ta başlayacak ve birbirinden renkli etkinliklere imza atacak olan “2. Kısa Film Kolektifi Festivali”i kapsamında Türkiye’nin en önemli yönetmenleriyle gerçekleştirilecek söyleşilerde sinemaseverler bir araya gelecek. Sinemaseverler Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde 17 Şubat Cuma günü saat 19.30’da Zeynep Özbatur Atakan moderatörlüğünde Tayfun Pirselimoğlu ‘nun “Kısadan Uzuna” söyleşisine, 18 Şubat Cumartesi günü saat 16.30’da ise Zeynep Ünal moderatörlüğünde düzenlenecek Emin Alper söyleşisine katılabilecek.


  Tayfun Pirselimoğlu hakkında


  Ressam, yazar ve yönetmen olarak tanıdığımız Tayfun Pirselimoğlu, sinema kariyerine senaryo yazarlığı ile başladı; birçok kısa ve uzun film senaryosu yazdı. Çok sayıda ödüller alan, ilk kısa filmi Dayım'ı 1999'da, ikinci kısa filmi Il Silenzio e'Doro 'yu (Sükut Altındır )2002'de çekti. Bol ödüllü ilk filmi “Hiçbiryerde”'yi 2002'de çekti. Rıza (2007), Pus (2009), Saç (2010) adlı filmlerden oluşan 'Vicdan ve Ölüm' temalı üçlemesi bu filmin ardından geldi. Daha sonra Ben O Değilim (2014) ve Yol Kenarı (2017) filmlerini izleyici ile buluşturdu. “Saç” filmiyle İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödülünü alan Tayfun Pirselimoğlu “Hiçbiryerde” filmiyle de Uluslararası Akdeniz Film Festivali’nde Genç Halk Jürisi Ödülü’nü ve Montreal Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Büyük Ödülü’nü aldı.


  Tayfun Pirselimoğlu’nun “Hiçbiryerde” filminin yapımcısı olan Zeynep Özbatur Atakan aynı zamanda “Kış Uykusu”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Üç Maymun”, “İklimler”, “Lola +Bilidikid” filmlerinin de yapımcılığını üstlenmiştir.


  Emin Alper hakkında


  Akademisyen ve yönetmen olarak tanıdığımız Emin Alper, ilk uzun metrajı olan “Tepenin Ardı” filmiyle Berlin Film Festivali’nde “Caligari Film Ödülü”, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde ve İstanbul Film Festivali’nde en iyi film, en iyi senaryo olmak üzere pek çok ödül aldı. İkinci filmi “Abluka” ile 72. Venedik Film Festivali Ana Yarışma Bölümü’nde prömiyerini yaptı ve Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Son olarak da Berlin Güzel Sanatlar Akademisi tarafından “Tepenin Ardı” ve “Abluka” filmleri dolayısıyla Büyük Sanat Ödülü’ne layık görüldü.


  Zeynep Özbatur Atakan hakkında


  İstanbul doğumlu Zeynep Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 1994 yılından itibaren çalışmalarına kurucu ortağı olduğu şirket ile devam etti.
  1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek adına Zeynofilm’i kurdu.

  2014 yılında Uçan Süpürge “Bilge Olgaç Mesleki Başarı Ödülü”ne layık görülen Atakan’ın yapımcılığını üstlendiği son filmi Kış Uykusu 67. Cannes Film Festivali’nde en prestijli ödül olan Altın Palmiye (Palme d’Or) sahibi olmuştur.

  Zeynep Ünal hakkında


  Ankara Uluslararası Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde uzun yıllar çalıştı. Halen Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Genel Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.
  9 Şubat 2017
  #1
 2. 2. Kısa Film Kolektifi Festivali’nde “Kolektif Muhabbetler” heyecanı Cevapları

soru sor

2. Kısa Film Kolektifi Festivali’nde “Kolektif Muhabbetler” heyecanı