160 milyar TL kaynak

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, deltafx2 üyesi tarafından 6 Kasım 2015 tarihinde yazılmıştır. 160 milyar TL kaynak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İlk 9 ayda net kârını yüzde 19 artıran Vakıfbank'ın, ekonomiye kredi kanalıyla aktardığı kaynak 160 milyara ulaştı. Bankanın proje finansmanı kredileri 8 milyar dolara yükseldi
  Vakıfbank, bankacılık sektörünün geçen yılın dokuz aylık dönemine göre yerinde saydığı 2015'te kârını yüzde 19 artırdı. Bankanın 9 aylık net kârı 1 milyar 273 milyon liraya çıktı. Bu yılın üçüncü çeyreğini de 452.5 milyar lira kârla tamamlayan bankanın, aktif büyüklüğü 2014 sonuna göre yüzde 19 artarak 188 milyar liraya, nakdi ve gayrinakdi kredi toplamı ise yüzde 20 artışla 160 milyar TL'ye ulaştı. Vakıfbank'ın mevduatı ise yüzde 23'lük büyüme ile 112 milyar lirayı aştı.

  REEL SEKTÖRE DESTEK
  Nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye aktardıkları kaynağın 160 milyar TL seviyesine gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Yılın ilk dokuz ayında nakdi ve gayrinakdi kredi büyümemiz yüzde 20 seviyesine ulaştı ve hedeflediğimiz verimli kredi segmentlerinde pazar payı kazanmaya devam ettik" dedi. Vakıfbank olarak reel ekonomiye verdikleri desteğe dikkat çeken Genel Müdür Halil Aydoğan, "Ülkemize değer yaratan havalimanı, köprü ve otoyol başta olmak üzere, önemli ve büyük altyapı projelerinin finansmanı alanındaki öncü konumumuzu pekiştirdik. Toplam proje finansman kredilerimiz geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 27 artışla 8 milyar dolara yaklaştı" diye konuştu.

  PAZAR PAYI ARTIYOR
  Pazar payı kazanımlarının sadece hedefledikleri kredi segmentleri ile sınırlı olmadığının altını çizen Aydoğan, "Mevduatlarımız bu yıl yüzde 23 ile sektör ortalamasının üstünde büyüdü. Sektörün TL mevduat büyümesi sadece yüzde 6 olarak gerçekleşirken, bankamız TL mevduat artışı yüzde 15'e ulaştı" dedi. Aktif kalitesine de dikkat çeken Halil Aydoğan, "Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu son çeyrekte 72 baz puan düşerken, bankamızın rasyosu yüzde 13.72'ye ulaştı. Sektörün takibe dönüşüm oranı, aktif satışı ve varlık silinmesi uygulamalarına rağmen artarken, herhangi bir aktif satışı ve varlık silmesi yapılmadığı halde bankamızın takibe dönüşüm oranı 2014 yıl sonuna göre aynı kaldı" dedi.

  KARLILIKTA SEKTÖRE FARK ATTI
  Kârlı büyüme stratejisi doğrultusunda, sektörden pozitif olarak ayrışmaya devam ettiklerini belirten Aydoğan, "2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi, yıllık kâr artışımız sektör ortalamasının üzerinde. Sektörün dokuz aylık toplam kârı bir önceki yıla göre aynı kalırken, bankamızın net kârı yüzde 19 arttı" dedi.
  6 Kasım 2015
  #1
 2. 160 milyar TL kaynak Cevapları

soru sor

160 milyar TL kaynak