Motosiklet Yağmurluğunun Önemi

İsimli konu WH 'Motorsiklet' kategorisinde, Moto Plus üyesi tarafından 5 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Motosiklet Yağmurluğunun Önemi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Motosiklet Yağmurluk

  Motosiklet sürüşü sırasında, sürücünün hava faktörlerinden korunmasının tek yolu motosiklet giyim ürünleridir. Bir motosiklet kullanıcısı için en önemli ekipmanlardan biriside hiç şüphesiz motosiklet yağmurluklarıdır. Yağmurlu havalarda sürüş yaparken yağışın etkisinden korunmak için motosiklet yağmurluğu kullanmak şarttır.

  Yağmurluklar yapıldıkları malzemeye göre üçe ayrılmaktadır. Yani üç farklı su geçirmez malzeme türü vardır. Bunlar; Polivinil (PVC), kaplama kumaşlar ve lamine kumaşlardır. PVC kumaştan yapılan yağmurluklar su geçirmez özelliğe sahiptir ancak bu yağmurlukların nefes alabilme özellikleri yoktur. Yani sürüş esnasında vücudunuz terlemeye karşı hava alıp verebilme durumu yoktur. Terlediğinizde, bu teri vücudunuzdan dışarı atmanıza yardımcı olan hava kanalcıkları bu malzemeyle üretilen ürünlerde bulunmamaktadır.

  Motosiklet Yağmurlukları Kumaş Çeşitleri

  Kaplama kumaşlı ürünlerde, yağış sırasında suyun yağmurluğun üzerinden akıp gitmesini sağlayan bir dış kaplamaya sahiptir. Kaplama kumaşlar üretildikten sonra üzerleri mikro gözenekli bir malzeme ile kaplanmaktadır. Bu bakımdan hem su geçirmez özelliğe sahip olmasının yanı sıra vücudun nefes alıp verebilmesine yardımcı olan hava kanallarına sahiptir. Böylelikle vücudunuzun terlemesini engellemiş olursunuz.

  Lamine kumaşlarda, kaplama kumaşlarda olduğu gibi malzeme yapısı itibariyle, suyun kumaş üzerinden akıp gitme özelliği bulunmaktadır. Lamine kumaşlar, kaplama kumaşların aksine üretilirken mikro gözenekli malzeme ile üretilirler. Sonradan üzerlerine bir malzeme kaplaması yapılmamaktadır. Bu malzeme yapısı özelliği sayesinde lamine kumaşlarda hem suyu geçirmezler hem de vücudun nefes alıp verebilmesine yardımcı olan kanalcıklara sahiptirler. Böylelikle vücudun terlemesi önlenmiş olur. Bu malzemeden yapılmış olan motosiklet yağmurlukları, PVC malzemeden yapılmış olan motosiklet yağmurluklarına göre kullanım açısından daha dayanıklıdır.

  Motosiklet Yağmurluk Çeşitleri

  Motosiklet yağmurlukları tasarımlarına göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar, tulum yağmurluklar ve alt-üst takım yağmurluklardır.

  [​IMG]

  Motosiklet Tulum Yağmurluklar

  Tulum yağmurluklar tek parçadan oluşmaktadır. Sürücünün motosiklet kullanım amacına ve kullanım rahatlığına göre alacağı yağmurluk modeli farklılık göstermektedir. Eğer uzun mesafeli yolculuklar yapıyorsanız veya gün boyu motosiklet sürüyorsanız, tulum yağmurluklar sizin için doğru tercih olacaktır. Çünkü uzun mesafeli sürüşlerde tulum yağmurluklar rüzgara karşı daha iyi bir koruma sağlamaktadır. Weedor tulum yağmurluklar ve Hein Gericke rain suit tulum yağmurluklar tasarım ve malzeme yapısı olarak son derece kalitelidirler. Alacağınız tulum yağmurluğun bol cepli olmasına ve üzerinde reflektör yansıtıcıların olmasına dikkat ediniz.

  Motosiklet Alt-Üst Takım Yağmurluklar

  Alt-üst takım yağmurluklar iki ayrı parçadan oluşmaktadır. Alacağınız takım yağmurluğun hava kanalları olmasına dikkat etmelisiniz. Motosiklet kullanımınız, kısa mesafeli sürüşlerle oluyorsa ve sürekli üzerinizi değiştirme gibi bir durumunuz varsa, alt-üst takım yağmurluk almalısınız. Çünkü tulum yağmurluğu giyip çıkarmak daha zahmetli ve zaman açısından daha uzun sürmektedir. Bu yüzden iki ayrı parçadan oluşan yağmurluğu tercih etmeniz daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Weedor alt-üst takım yağmurluklar, tasarım ve malzeme yapısı olarak son derece şık ve kalitelidirler.

  Motosiklet Yağmurluğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Öncelikli olarak alacağınız yağmurluğun bedeninize uygun ölçülere sahip olmasına dikkat etmelisiniz

  Tercih edeceğiniz yağmurluğun, kullanım amacınıza ve kişisel rahatlığınıza uygun seçilmesi gerekmektedir

  Alınacak motosiklet yağmurluğunun, hava alıp verebilen kanalcıklara sahip olmasına dikkat ediniz

  Motosiklet sürüşlerinde kullanmak üzere normal günlük yaşamda giyilmek üzere üretilmiş yağmurluklar kesinlikle almayın. Çünkü motosiklet kullanımı için koşul ve şartlara uygun olarak yağmurluklar üretilmektedir

  Alınacak motosiklet yağmurluğunun kapanma ve birleşim yerlerinin özellikleri çok önemlidir. Üzerinize giydikten sonra yağmurluğu kapadığınız ve birleştirdiğiniz noktaların üzerlerinde ekstra koruma parçalarının olmasına dikkat edin. Eğer fermuar kısmını üzerinde ekstra bir parça yoksa yağış esnasında yağmurluğunuza su girme durumuyla karşılaşabilirsiniz

  Motosiklet yağmurluğunun bacak kısmında, motor egzozuna denk gelen bölümünde ekstra bir koruma olmasına dikkat ediniz. Çünkü sürüş esnasında egzozun ısınmasından kaynaklı olan sıcaklığın yağmurluğa zarar vermemesi adına burada ısıya karşı ekstra özel bir malzeme olması gerekmektedir

  Son olarak satın alacağınız motosiklet yağmurluğunun üzerinde yansıtıcı reflektörlerin olmasına dikkat ediniz. Diğer araç sürücülerinin trafikte sizi fark etmelerini sağlayın.

  Kaynak: Motosiklet Yağmurluk
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2016
  5 Aralık 2016
  #1
 2. Motosiklet Yağmurluğunun Önemi Cevapları

soru sor

Motosiklet Yağmurluğunun Önemi