Motosiklet Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İsimli konu WH 'Motorsiklet' kategorisinde, Moto Plus üyesi tarafından 28 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır. Motosiklet Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Motosiklet Bot Modelleri

  Güvenli motosiklet kullanımı için gerekli olan en önemli ekipmanlardan biride şüphesiz motosiklet botlarıdır. Motosiklet sürücüleri için özel olarak tasarlanıp, üretilen motosiklet botları olası kaza durumlarında kullanıcının ayak bölgesini korumaktadır.

  Motosiklet Botu Kullanmak Neden Önemlidir?

  Motosiklet botları kaza anında ayak bileğini ve kaval kemiğini; ezilme, sürtünme, burkulma ve kırılmalara karşı korumaktadır. Motosiklet botları kaza anında korumakla beraber, sürüş esnasında rahat bir kullanımda sağlamaktadır. Durma anlarında ayağın yere daha sağlam basmasını ve kaymayı önlemektedir. Bunun yanı sıra ayağın pedal bölgesine daha rahat yerleştirilip, fren kontrolü daha rahat yapılabilmektedir. Motosiklet; terlik, kundura, sandalet, topuklu ayakkabı gibi ürünlerle kullanılmamalıdır. Özel üretilmiş motosiklet botları kullanılmalıdır.

  Motosiklet Bot Çeşitleri

  Racing (Yarış) Botlar

  Motosiklet botları içerisinde Racing ( yarış) model botlar ve Off Road botlar güvenlik bakımından en korumalı ürünlerdir. Bu ürünler sürüş esnasında yüksek koruma sağlamaktadır. Bilek koruması, topuk koruması ve ekstra parmak koruması bulunmaktadır. Ayağı ve bilek bölgesini tam olarak kavramaktadır. Bu tür botların tek dezavantajı günlük kullanım imkanı olmamasıdır. Sürüş esnasında rahatlık sağlayan bu botlar, yürüyüş esnasında aynı rahatlığı sağlamamaktadır. Racing model botların deri çeşitleri de üretilmektedir. Motoplus aracılığıyla Falco marka; Racing, Adventure / Touring Line, Women Line, All Uses ve Off Road model bot çeşitlerini görebilir ve satın alabilirsiniz. All Uses botlar, diğer bot çeşitlerine göre spor görünümlü ve günlük kullanılan ayakkabı görüntüsüne daha yakın bir modeldir.

  [​IMG]

  Deriden Yapılmış Motosiklet Botları

  Motosiklette güvenli sürüş için üretilmiş olan bir diğer model deri motosiklet botlarıdır. Deri botlar, bilekleri tamamen sarmakta ve sürtünmeye karşı dayanıklıdır. Deri motosiklet botları da sürüş esnasında kaymaya karşı dayanıklıdır. Hein Gericke, YDS ve Falco marka deri motosiklet botlarını motoplus aracılığıyla satın alabilirsiniz.

  Motosiklet Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Alacağınız motosiklet botu bilek destekli olmalıdır

  Motosiklet botları, sürüş esnasında ve duruşlarda; ıslak ve kuru zeminde kaymayı önleyici taban yapısına sahip olmalıdır

  Motosiklet botlarının tam koruma sağlayabilmesi için; bileği tam sarmalı, bilek yan kemikleri, topuk arkası, bilek üst kısmı ve parmak bölgesi kısmı ekstra koruma zırhına sahip olmalıdır.

  Motosiklet botunun mevsim şartlarına uygun seçilmesi gerekmektedir. Kış aylarında soğuğu ve yağmuru geçirmemelidir. Yaz aylarında ise hava alabilen ve ayakkabı içinde oluşacak nemi dışarı atabilecek uygunlukta olmalıdır.

  Motosiklet botu alırken, botun nasıl bağlandığına dikkat edilmelidir. Yani botun fermuarlı, tokalı ve cırt cırtlı olmasına dikkat edilmelidir. Bağcıklı botlar çok fazla tercih edilmemelidir. Çünkü bağcıklı botların kullanım esnasında takılma ihtimalleri bulunmaktadır.

  Alınacak botun burun kısmına da dikkat edilmelidir. Ayaklık ve vites arasında rahat konumlanabilmelidir.

  Kaynak: Motosiklet Botları
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2016
  28 Kasım 2016
  #1
 2. Motosiklet Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Cevapları

soru sor

Motosiklet Botu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?