Milli Mücadele Yıllarında Kongreler/Genelgeler

İsimli konu WH 'Kurtuluş Savaşı' kategorisinde, ensevgiliye üyesi tarafından 10 Mayıs 2006 tarihinde yazılmıştır. Milli Mücadele Yıllarında Kongreler/Genelgeler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. AMASYA GENELGESİ (BİLDİRİSİ)
  21-22 Haziran 1919

  Havza'daki çalışmalarını tamamladıktan sonra Mustafa Kemal ve arkadaşları, 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geçtiler. Milli Mücadele çalışmalarını sürdüren Mustafa Kemal, Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Cebesoy birlikte Amasya Genelgesi'ni hazırladılar. Hazırlanan bildiri, Erzurum'da 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir'e sunuldu. O'nun da onayının alınmasından sonra, bildiri, 22 Haziran 1919'da tüm mülki amir ve askeri komutanlara telgrafla Abdurrahman Rahmi Efendi tarafından ulaştırıldı. Amasya Genelgesi, milli mücadelenin temel gerekçe, amaç ve yöntemini ilk olarak belirtmiş oldu. Amasya Genelgesi'nin yayınlanması İstanbul'da bulunan işgal güçlerinin tepkisini çekmişti. Özellikle İngilizlerin, Mustafa Kemal'i geri getirmek için İstanbul Hükümeti üzerindeki baskıları iyice artmıştı. Mustafa Kemal, İstanbul'a dönmediği için daha sonra görevinden alınacaktır. O sırada İçişleri Bakanı olan ve Milli Mücadele'ye sıcak bakmayan Ali Kemal Bey, bir genelge yayınlayarak, Mustafa Kemal'in iyi bir asker olduğunu, fakat İngiliz baskısı sonucu görevinden alındığını duyurmuştur.

  Amasya Genelgesi'nin içeriği şöyledir:

  Vatanın bütünlüğü, milletin istiklâli tehlikededir.
  İstanbul Hükümeti, üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirememektedir. Bu hal, milletimizi âdeta yok olmuş göstermektedir.
  Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
  Milletin içinde bulunduğu bu duruma göre harekete geçmek ve haklarını yüksek sesle cihana işittirmek için her türlü tesir ve denetimden uzak milli bir heyetin varlığı zaruridir.
  Anadolu'nun her bakımdan emniyetli yeri olan Sivas'ta bir kongre toplanacaktır.
  Bunun için her ilden milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin mümkün olduğu kadar çabuk yetişmek üzere yola çıkarılması gerekmektedir. Bu temsilciler, Müdafaa-i Hukuk, Redd-i İlhak cemiyetleri ve belediyeler tarafından seçilecektir.
  Her ihtimale karşı, bu meselenin bir milli sır halinde tutulması ve temsilcilerin, lüzum görülen yerlerde, seyahatlerini kendilerini tanıtmadan yapmaları lazımdır.
  Doğu illeri için, 10 Temmuz'da Erzurum'da bir kongre toplanacaktır. Bu tarihe kadar diğer illerin temsilcileri de Sivas'a gelebilirlerse; Erzurum Kongresi'nin üyeleri, Sivas genel kongresine katılmak üzere hareket edecektir...
  10 Mayıs 2006
  #1
 2. Milli Mücadele Yıllarında Kongreler/Genelgeler Cevapları

 3. saol :ok: :ok:
  10 Mayıs 2006
  #2
 4. sende sagol :ok:
  10 Mayıs 2006
  #3
 5. SAOL PAYLAŞIM İÇİN :ok: :ok:
  26 Mayıs 2006
  #4
 6. ...Ya Arkadaşlar bana Amasya Genelgesinin slayt ı lazım tarih hocamıza dönem ödevi verecemde bi yardımcı olsanız size ne kadar cok dua ederim:(:(:(
  19 Ocak 2007
  #5
 7. Nick

  Nick Yönetici

  24 Ocak 2007
  #6
 8. öncelikle Yazin Için Seni Tbr Etmek Ve Yazida Belirttiğin Refet Bele'nin Akrabasi Olarak (soyadim Bele'dir :) )refet Bele'yi Yazdiğin Içinde Sana Tşk Etmek Istiyorum.yazilarina Dvm Et :)
  24 Ocak 2007
  #7
 9. EyvLLh güzL pyLaşm :)
  31 Ekim 2008
  #8
 10. saol çok işime yaradı thanks
  26 Mayıs 2009
  #9
 11. TşkLéééRRRrr....:)
  27 Mayıs 2009
  #10
 12. paylasım icin tsk...:):)
  7 Temmuz 2009
  #11
 13. havza genelgesi, amasya genelgesi, erzurum kongresi, balıkesir kongresi, anafonya kongresi, sivas kongresi
  20 Mart 2012
  #12
soru sor

Milli Mücadele Yıllarında Kongreler/Genelgeler

Alakalı Aramalar:

 1. web hattı genelgeler

  ,
 2. milli mücadele dönemindeki kongre ve genelgeler