Kütahya - eskişehir savaşları

İsimli konu WH 'Kurtuluş Savaşı' kategorisinde, MaSMaVi üyesi tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde yazılmıştır. Kütahya - eskişehir savaşları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [FONT=Arial Tur, Helvetica, Verdana]İnönü Savaşları'nda savunma taktiği uygulamak zorunda kalan Türk Ordusu, Aslıhanlar- Dumlupınar çarpışmalarında ise henüz saldırı gücü olmadığını göstermişti. Bu durumdan yararlanmayı düşünen Yunan Genelkurmayı yeni bir plan hazırladı. Daha güçlü birliklerle, İnönü, Eskişehir, Afyon ve Kütahya arasındaki çizgide bulunan mevzilerimize yüklenerek buraları işgal etmek ve gerekirse Ankara'ya kadar ilerlemek düşüncesindeydiler. Yunanlılar bu amaçla, yeni birliklerle iyice güçlendiler ve 10 Temmuz'dan itibaren saldırıya geçtiler. Zayıf birliklerle tutulan Kütahya güneyine yüklendikten sonra, cephe boyunca ilerlemeye başladılar. 20 Temmuz'a kadar yaptıkları saldırılarla kuvvetlerimizi geri çekilmeye zorladılar. Cephe durumu ile ilgilenen Mustafa Kemal Paşa, kuvvetlerimizin Sakarya'nın doğusuna kadar çekilmesini gerekli gördü. Böylece zaman kazanılacaktı. Bu plan uygulanırken, 21 Temmuz'da tekrar saldırıya geçen Yunan kuvvetleri, büyük fedakarlıklarla yavaşlatıldı ve 25 Temmuz'da Sakarya'nın karşı kıyısına geçildi. Bu savaşlar sonucunda Eskişehir, Kütahya, Afyon gibi büyük stratejik merkezler elden çıktı. Savaş gücü azaldı ve yurtta büyük bir hayal kırıklığı belirdi. TBMM'de moral bozukluğu başladı ve sert tartışmalar oldu. Aslında, Yunan kuvvetleri büyük ateş ve silah üstünlüklerine rağmen, ordumuzu yok edememişlerdi. Ordumuz, Sakarya'nın doğusunda, güvenlik altındaydı. Buna rağmen savaşın kaybedilmesi cephe gerisinde büyük bir felaket haberi gibi etki yapmıştı.

  [/FONT]
  11 Kasım 2008
  #1
 2. Kütahya - eskişehir savaşları Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler....
  21 Kasım 2008
  #2
 4. Çok teşekkür ederim benim inkılap biraz kötü bu ban abya yardımcı olucak ınkılaptan sınıfta kalıp 8. sınıfı tekrar okumaya niyetim yoktu TESEKKÜR EDERİM...:thankyou: ARZU
  23 Kasım 2008
  #3
 5. paylasım icin tsk...:):)
  7 Temmuz 2009
  #4
 6. ESKİŞEHİR KÜTAHYA SAVAŞLARI(10-23 Temmuz 1921):

  10 - 23 Temmuz 1921'de Yunanlılar I. İnönü, Londra Konferansı ve II. İnönü Savaşı'nda umduklarını bulamadıkları için Sevr Antlaşmasını kabul ettirmek amacıyla Kütahya ve Eskişehir'e saldırdılar.


  • * Türkler'i yenilgiye uğrattılar.
  • * Eskişehir, Kütahya ve Afyon elden çıktı.
  • * TBMM orduyu Sakarya'nın doğusuna çekti. (Nedeni Orduyu yıpratmamak için)
  • * TBMM'nin ilk yenilgisidir.
  21 Haziran 2010
  #5
 7. :putnam: soal güsel olmus
  21 Aralık 2010
  #6
 8. güzelllll:):)
  30 Aralık 2010
  #7
 9. teşekkürler çok yardımcı oldunuz.
  4 Ocak 2013
  #8
soru sor

Kütahya - eskişehir savaşları

Alakalı Aramalar:

 1. kütahya eskişehir savaşı kısaca özet

  ,
 2. kutahya eskisehir savunma savasi mi

  ,
 3. kütahya-eskişehir savaşı