Kaz tüyünün faydaları

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, defneuysal üyesi tarafından 12 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır. Kaz tüyünün faydaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Kaz tüyü her geçen gün daha çok duyduğum ve daha çok merak ettiğim bir şey haline geldi. Sanırım ben de bu kış paraya kıyıp ben de kaz tüyü yastık ve yorganlara geçmeyi planlıyorum. Biraz da bu nedenle kaz tüyünün özelliklerini araştırayım dedim. Bu özellikleri de sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü gerçekten ilginç olduğunu düşünüyorum. Hepinize şimdiden keyifli okumalar:

Kazlardan elde edilen en önemli ürünlerden birisi tüydür. Kazlar kesilip yolunduktan sonra özellikle göğüs tüyleri özel şampuanlarla yıkandıktan sonra kurutulup temizlenirler ve kullanıma hazır hale getirilirler. Kaz tüyleri yastık ve yorgan yapımında, koltuk üretiminde, okçulukta, boya sanayinde ve olta iğnesi yapımında kullanılabilir. Yün, elyaf ve pamuğa göre daha pahalı olmasına rağmen kullanım ömrü daha uzun olması nedeniyle daha ekonomiktir. Bazı kaz ırkları yumuşak tüy elde etmek için yetiştirilmektedir. Emden kaz ırkında bulunan beyaz tüyler diğer kaz ırklarına göre daha değerlidir. Yaşlı kazlardaki yumuşak tüy verimi daha fazladır. Kazların tüy verimi yaklaşık 200-250 gr/yıldır.

Ben de bu kış yatak odamda küçük değişiklikler yapmayı planlıyordum. Bu değişikliklerin başında kesinlikle kaz tüyü yastık modelleri geleceğe benziyor. Kaz tüyünün özelliklerini öğrendik şimdi de kaz tüyü ürünler kullananların yorumlarını eklemek istiyorum.

En önemliği özelliği çok hafif olması ve ısı yalıtımının çok yüksek olmasıdır.

Bunu bilmemiz gerekir ki; kaz tüyü, gıdık ve sırt tüyü olarak ikiye ayrılır. Çok farklı fiyat gamında kaz tüyü yorgan satılması bu yüzdendir. Gıdık tüyü, çok daha değerli bir malzeme olduğu için bu çeşit ürünler en pahalı olanlardır. Birçok kaliteli markada, %90 gıdık- %10 sırt ile %10 gıdık- %90 sırt tüyü aralığında ürün çeşitleri bulunur.

Kaz tüyü yorganların bakımı çok önemlidir. Bazı markalar yıkanmasını önermemektedir (Lütfen ürünü almadan önce öğreniniz) . Bu ürünlerin bakımı kuru temizleme yoluyla yapılmaktadır. Buna ilave olarak, yorgan arada bir kullanıcı tarafından kabartılmalıdır.

Seçim yapmadan önce dikkat etmemiz gereken bir başka ölçüt malzemenin menşeidir. Dünyanın en iyisi kabul edilen Macar kaz tüyü en pahalı ürünlerde kullanılırken; ucuz ürünlerdeki dolgunun nereden tedarik edildiği şüpheli olabilmektedir. Ben de bu kış özellikle kaz tüyü yorgan modelleri de denemeyi planlıyorum :) Hadi bakalım nasıl olacak hiç bilmiyorum :)
    12 Eylül 2017
  2. Kaz tüyünün faydaları Cevapları

soru sor

Kaz tüyünün faydaları