Hayırlı cumalar...

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, єfмєяι üyesi tarafından 17 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır. Hayırlı cumalar... hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Öyle dua vardır ki içinde Allah'ı istemekten başka istek yoktur... Dua kulun derdini bildirmesi değil, o derdin dermanının Allah olduğunu bilmektir... Sevmeyen insan dua edemez, zira Allah kabul etmeyeceği duayı ilham etmez...

Hayırlı cumalar arkadaşlar biraz geç oldu ama kusura bakmayın :)
    17 Temmuz 2009
  2. Hayırlı cumalar... Cevapları

3. benimki dahada geç oldu ama bu msj cevapsız kalmamalı dedim:)
    22 Temmuz 2009
  4. en gec bnmki oldu..:D:D
    22 Temmuz 2009
  5. oda güzel:D
    22 Temmuz 2009
  6. [​IMG]

Hayirli cumalar arkadaslar, dualarda bulusmak dilegiyle...:-)
    8 Ekim 2009
  7. Hayırlı cumalar... sözler , resim hepsi çok hoş teşekkürler...
    9 Ekim 2009
  8. Ben tesekkur ederim, sagol arkadasim...
    9 Ekim 2009
  9. [​IMG]

Hayirli cumalar herkese..:-)
    25 Aralık 2009
  10. [​IMG]HAYIRLI CUMALAR[​IMG]
    HERŞEY GÖNLÜNÜZDEN GEÇDİĞİ GİBİ OLSUN
    DİLERİM ALLAHTAN HAYATINIZ BOYU HUZURLU
    NEŞELİ & MUTLU OLURSUNUZ .ALLAHA EMANET OLUN.KİB.
    25 Aralık 2009
  11. Hayırlı Cumalar ...
    25 Aralık 2009
  12. [​IMG]

Hayirli cumalar guzel insanlar..:-)
    5 Şubat 2010
  13. islam bölümünde her hafta açıyorum konu orda cumalaşabiliriz....sanada hayırlı cumalar
    5 Şubat 2010
  14. ziki

ziki Yönetici

evet arkadaşLar Din ve İslam bölümünde her zaman açıLan bir konu..o yüzden konuyu kiLitLiyorum..
    HayırLı cumaLar..
    5 Şubat 2010
  15. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

16. ziki

ziki Yönetici

isLam böLümünde açıLan konular Sabitlensin diye bunu kilitlemiştim
    10 Şubat 2010
  17. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: 1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı. 2- O gün yeryüzüne indirildi. 3- O gün vefat etti. 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir. 5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.) [Buhari, İ. Ahmed]

Cuma, müminlerin bayramıdır. Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.) [Ramuz]

(Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer.) [İ.Gazali]

(Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.) [Deylemi]

(Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir.) [Taberani]

(Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

(Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur.) [Taberani]

(Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur.) [İbni Sünni]

[Böyle büyük mükafat verilebilmesi için, o kişinin, düzgün itikada sahip olması, kul hakkını, kazaya kalan farzlarını ödemesi ve haramlardan vazgeçmesi şarttır.]

(Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, kabir azabından kurtulur.) [Ebu Nuaym]

(Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur.) [Tirmizi]

(Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]

(Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.) [İsfehani]

(Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk verilir.) [Taberani]
    11 Şubat 2010
  18. Çok teşekkür ederim bu konunun genel sohbette sabitlenmesine Allah razı olsun
    içerisinde"Allah peygamber cuma din vs." geçen her konunun buralardan sürgün muamalesi görmesi ve islam bölümüne kaydırılması çok canımı sıkıyordu Cuma islam aleminin olduğu kadar sema ehlininde bayramı olması dolayısıyla tüm webailesinin genel ortak buluşma alanı olan genel sohbette sabitlemesi çok isabetli olmuş böylece cuma gününün önemine dikkat çekmekle birlikte herbirlikte bugünü kutlayarak bu bayram neşesini birlikte tatmış hem güzel bir alışkanlık edinmiş hem kardeşlik bağlarımızı güçlendirmiş olacağız..tekrar çok teşekkür ediyorum yüreklerinize sağlık bunu uygun gören tüm arkadaşlarımızın:bravo:buradan bu sayfanın görevli arkadaşlarına seslenmek istiyorum arkadaşlar lütfen manevi lezzetler sunmak adına hazırlanmış konuları "dini bilgi hadis ayet vs "gibi bilgilendirme ana kural ve kaideler yapılacak ibadet şekilleri meal tefsir peygamberlerin hayatı vs gibi olmadığı sürece içeriğini verdiği mesajı anlamaya çalışarak kaydırın "
    arkadaşlar hepimizin yaşadığı çevre sosyal ve manevi hayatı bir değil çok farklı hayat tarzları yaşam çizgileri olan koca bir coğrafyanın üyelerinin toplandığı farklı kültür birikimi olan üyelerden oluşan bir aileyiz dolayısıyla genç arkadaşlarımızın bu manevi lezzetlerede diğer tüm konulara olduğu kadar ihtiyacı var burada okuyacağı bir mini öykü veya kıssa zihninde çizmek istediği yol adına bir ışık yakmaya vesile olabilir arkasından zaten gerekli olan bölümlere yönelip daha fazla bilgi edinmek adına harekete geçebilir bu noktada hassas olmanızı rica ediyorum bu vesile ile konunun verdiği mesajı anlamaya çalışın lütfen şöyle düşünün bir dost meclisinde oturuyorsunuz ve çeşitli konularda sohbet ediyorsunuz söz dönüp dolaşıp manevi bir ortam açıldı sohbet yön değiştirdi diye kalkıp herberaber" camiye gidip oradamı devam ediyorsunuz "bu kadarını ayırt etmenizi rica etsem çok zormu birşey istemiş olurum bunu ayırt edebileceğinizi umarak ve dileyerek tekrar teşekkür ediyorum hayırlı olsun yeni bölüm sevgi ve dua ile..
    11 Şubat 2010
  19. ziki

ziki Yönetici

Her gözükmesini isteyen GeneL Sohbete mi konu açacak?
    11 Şubat 2010
  20. [​IMG]
    11 Şubat 2010
  21. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

hayir canim bu konuyu uygun gördügüm icin sabitledim ve güncelledim

bu arada herkesin cuma si hayirli olsun:)
    11 Şubat 2010
soru sor

Hayırlı cumalar...

Alakalı Aramalar:

1. hayirli cumalar sözlükleri

,
  2. en guzel hayirli dualar