Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar

İsimli konu WH 'Diğer Spor Dalları' kategorisinde, caddepaten üyesi tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır. Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Buz zemin üzerinde dengede durmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan birisi, doğru paten seçimidir. Artistik buz patenleri arasında bulunan buz pateni çeşitlerinden ayak numaranıza ve başlangıç seviyenize göre seçim yapmalısınız.

  Buz pateni alanında profesyonel olan antrenör desteğiyle dengede durmanız sağlanır. Çocuklar ve gençler için dengede durma süresi 5 ila 15 dakika, yetişkinlerde ise bu süre 5 ila 45 dakikadır.

  Yapay olarak tasarlanan buz pistlerinin de zemini sert ve kaygan olduğu için gerekli önlemler alınmalıdır.

  Buz pateni koruma ekipmanlarından, buz pateni kaskı, buz pateni dizliği, buz pateni dirsekliği edinmeniz de yarar var. Özellikle yeni başlıyorsanız her sürüş için buz pateni korumalıklarınızı kullanmalısınız.

  Yürüme sürecine alıştıktan sonra kayma seviyesine geçmelisiniz. Vücudunuzun ağırlığı sabit olmalıdır. Ayak pozisyonunuz ‘V’ şeklini almalıdır. Dengenizi sağlayamadığınız anlarda hafifçe öne doğru eğilmelisiniz.

  Spor dalı yahut hobi olarak tercih edilen buz pateni kayma için buz pistlerine ihtiyacınız var. Bazı kimyasal maddeler kullanılarak yapay olarak inşa edilen buz pisti alanları sürekli soğutularak düz ve sert zemin sağlanır.

  Giysi Seçimi

  Buz pateni kayarken, içinde kendinizi rahat hissedeceğiniz giysi seçmelisiniz. Vücudunuzu sıkan, hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacak kumaşlar sizi rahatsız ederek, sürüş enerjinizi azaltabilir.

  Sıcaklık sağlayacak yünlü giysilerden de uzak durmalısınız. Buz pateni hareketli bir aktivite olduğu için üşümenizi engelleyecektir. Hareket etmenizi ağırlaştıracağı için kot gibi sert kumaşlardan uzak durmanızda da yarar var.

  Buz pateni kayarken kullanılacak en ideal giysiler ; buz pateni taytı, buz pateni t-shirtleridir.

  Paten seçiminiz de en önemli püf noktalardan birisi ise ayak numaranızdır. Her iki ayağınız milim farkıyla dahi olsa aynı boyutta olmayabilir. Bu nedenle her iki ayağınızı da ayak genişliğini de hesaba katarak ölçmelisiniz.

  Başlangıç

  Çoğunlukla buz pistlerinde kauçuk kaplı alan bulunmaktadır. İşe yürümekle başlayın. Kayma esnasında yürümeniz mümkün olmadığı için, kauçuk kaplı alanda yürüme egzersizleri yapın. Ayaklarınızın alışmasını sağlayın. Yürüken omuzlarınızı ve başınızı düz tutun.

  Yürüme alıştırmalarınızdan sonra buz pistinin kenarlarından tutarak, buz üzerinde yürümeye çalışın. Acele etmeden, ani hareketler yapmadan, dengede durmayı sağlayın. Küçük hareketlerle kaymayı deneyin.

  Dengenizi sağlamak için vücudunuzu kasmayın. Yavaş hareketlerle dengede durabilmeyi sağlayabiliyorsanız, hızlı kaymaya başladığınızda daha iyi bir denge oluşturabilirsiniz.
  11 Eylül 2017
  #1
 2. Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar Cevapları

soru sor

Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar