Atatürk'ün 10. yıl nutku

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, RISE üyesi tarafından 4 Haziran 2007 tarihinde yazılmıştır. Atatürk'ün 10. yıl nutku hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Türk Milleti!
  Kurtuluş savaşına başladığımızın 15'inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.
  Kutlu olsun!
  Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.
  Yurttaşlarım!
  Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, Temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkarane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.
  Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyete hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır.
  Büyük Türk Milleti,
  On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vaat eden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafıyla, atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.
  Türk Milleti!
  Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.
  Ne mutlu Türküm diyene!
  Mustafa Kemal Atatürk
  Ankara, 29 Ekim 1933
  4 Haziran 2007
  #1
 2. Atatürk'ün 10. yıl nutku Cevapları

 3. teşekkürleer
  14 Mart 2008
  #2
 4. emeğe saygı .sağol
  14 Mart 2008
  #3
 5. emeğe saygı.. teşekkür ederim kardeşim
  14 Mart 2008
  #4
 6. Paylaşim İçin Tşkler....
  3 Mayıs 2008
  #5
 7. paylaşım için teşekkürler...
  3 Mayıs 2008
  #6
 8. teşekkürler[ok]
  2 Temmuz 2008
  #7
 9. THANK YOU TŞK :bravo:
  1 Mart 2009
  #8
 10. ben ayrıca size aferin diyorum bunlar bilinmeyecek seymi

  ama atatürkün nutku bir başka süperrrrrr[sigara]:deli:&)
  1 Mart 2009
  #9
 11. saol kardeşim süper:tamam:
  4 Mart 2009
  #10
 12. TesskLer..!XD
  21 Kasım 2009
  #11
 13. atatürküme bak be!!!.,

  xD xD HA
  3 Ocak 2011
  #12
 14. Herkeze ►Teşekkürler :yuppi: |
  27 Kasım 2011
  #13
 15. cok teşekkür ederim gercekten de işime yaradı yani cok saol
  28 Mart 2012
  #14
 16. Çok teşekkürler çok işime yaradı
  26 Nisan 2012
  #15
 17. yazana kadar canım cıktı
  ama yinede süperrrrrrrrrrrr
  13 Mayıs 2013
  #16
soru sor

Atatürk'ün 10. yıl nutku

Alakalı Aramalar:

 1. atatürkün 10. yıl nutku