Uçuk neden çıkar?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Shady08 üyesi tarafından 14 Mart 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Uçuk neden çıkar?. Çoğu insanın büyük derdi olan uçukğun çıkma sebebini biliyor musunuz ? [IMG] Pek çok sağlıklı insan tekrarlayan ağız yaralarından şikayetçi! Peki bu ağız... ketçap neden zor çıkar.. Dudakta Uçuk Neden Olur ...

1. Çoğu insanın büyük derdi olan uçukğun çıkma sebebini biliyor musunuz ?
    Pek çok sağlıklı insan tekrarlayan ağız yaralarından şikayetçi! Peki bu ağız yaralarının nedenlerini biliyor musunuz?

En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve aft (aftöz ülser)’dır. Ağızda görüldüğünde birini diğerinden ayırmak güçtür. Bu iki lezyonun nedeni ve tedavileri tamamıyla farklı olduğundan ayırımı çok önemlidir.

Uçuk nedir?

Bunlar sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

Nedenler:

Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

Uçuk yayılabilir mi?

Evet. Uçuk patladıktan tamamen iyileşene kadar ki süre enfeksiyonun yayılımı için en riskli dönemidir. Virüs gözlerinize, cinsel organlara ve diğer insanlara da bulaşabilir.

Önleme önerileri:

- Bir lezyon görüldüğünde ağız içi, burun içi, cinsel bölge gibi mukoz zarlar enfeksiyona karşı korunmalıdır.

- Uçuğu sıkıştırıp patlatmayın.

- Birine dokunurken ya da göz veya cinsel bölgelerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.

Tüm uyarılara rağmen herpes virüsün uçuk olmadan da ulaşabileceği unutulmamalıdır.

Tedavi

Günümüzde kesin tedavisi yoktur ancak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. Doktor ya da diş hekiminizden son gelişmeler hakkında bilgi almak için irtibat kurun.

Aft nedir?

Aft dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserlerdir. Oldukça ağrılıdırlar ve 5-10 gün sürerler.

Neden?

Nedenleri hakkındaki eldeki en iyi kanıtlar stres, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddelere maruz kalma gibi durumlarda lokal bağışıklık cevabında değişiklikler meydana gelmesidir.

Aftöz ülser yayılabilir mi?

Hayır. Nedeni bakteri ya da bir virüs olmadığı için lokal yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz konusu değildir.

Tedavi

Tedavi direkt olarak az önce bahsedilen rahatsızlık verici durumların ortadan kaldırılması ve enfeksiyondan korunma ile olur.

Triamkinalon gibi haricen kullanılan bir kortikosteroid ilacı da yardımcı olur. Günümüzde kesin tedavisi bulunamamıştır.

Diğer yaralar:

İki haftadan uzun süren iyileşmeyen ağız yaralarında doktorunuza ya da diş hekiminize başvurmalısınız.
    14 Mart 2007
  2. Uçuk neden çıkar? Cevapları

3. tşk arkadaşım...:ok: herpes beni delirtiyorr yaaaaa:(
    18 Mart 2007
  4. merak etme kim seni delirtirse beni çağır bende onları delirtirim :)
    18 Mart 2007
  5. tşk .......
    18 Mart 2007
  6. nhy

nhy

:bravo::DXD:hehehe:
    30 Mart 2010
  7. eğer çok sıkılıyosanız veya birşeye üzülüyorsanız tiksiniyosanız uçuk çıkar.
    26 Haziran 2010
  8. ucuk cıkınca ucuqa 1-2 dk sıcak cay kaşıqı tutun.Ben ole yabtım ve gecti.
    25 Ağustos 2010
  9. napcaz bu virüsü
    23 Ekim 2010
  10. Yüzümüz de de ucuk cıkarmış.Ben de cıktı yuzumun her yeri iltihaplı yaralarla doldu ne yapmalıyım bilmiyorum
    28 Ekim 2010
  11. ben her yaz denize girince çıkıyor.Ben hep deniz suyuna alarjim olduğunu saniyordum.Meğerse güneşe alarşim warmiş bu uzmanın söylediğe ne göre.
    8 Haziran 2012
  12. Bendekide geçmiyor ya 5 aydır
    7 Ocak 2013
  13. çekilir dert değil [kahretsin]
    12 Ocak 2013
  14. uçuk bende kış aylarında çıkar genelde ama ben ne zaman iyibi üşütsem yani 15-20 dkk soğukta kalsam ertesi gün hemen uçuk çıkar dudağımda buna çok dikkat ettim benim sebebim soğuk havalar..
    1 Haziran 2013
  15. Bıktım arkadaşım uçuklardan ya nedir benim çektiğin, durup dururken çıkıyor artık tak etti,
    9 Haziran 2013
soru sor

Uçuk neden çıkar?